Wodospad Wiktorii po stronie Zimbabwe


Zanim pojedziesz nad Wodospad Wiktorii


Punkty widokowe na Wodospadzie Wiktorii

Widok na punkty obserwacyjne w lesie deszczowym przy Wodospadzie Wiktorii. Tylko punkty od 1 do 10 mogą być zwiedzane od strony Zimbabwe. Horseshoe, Rainbow Falls i Eastern Cataract zanikają z powodu niskiego poziomu wody od września do grudnia. Odległość do przejścia od Amadeus Garden wynosi 2 km, potrzebujesz na to około 3 godzin. Godziny zwiedzania od godziny 6.00 do 18.00. Bilet wejściowy kosztuje 30 USD, najlepsza pora odwiedzenia wodospadu jest od godziny 9.00 do 12.00 oraz od godziny 15.00 do zamknięcia bramy. W tym czasie panuje idealna temperatura i dogodne światło do robienia zdjęć tęczy. Zambijska strona jest warta odwiedzin w czasie wysokiego poziomu wody w rzece Zambezi.

Wodospad Wiktorii jest jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji Afryki i zaliczany do najbardziej niezwykłych wodospadów na świecie. Woda z rzeki Zambezi spada raptownie w 100-metrowy przełom. Wodospad Wiktorii jest jedynym wodospadem na świecie, mającym rozpiętość 1700 metrów i wysokość ponad 100 metrów.

Łomot spadającej wody słyszalny jest w promieniu 40 kilometrów, rozpylona woda tworzy rodzaj słupa kropelek wody wznoszącego się na wysokość 400 metrów, widocznego w promieniu 50 kilometrów. Wirujące wokół kropelki wody odbijają się w tysiącach tęczowych miraży. Unikalnym zjawiskiem jest tęcza księżycowa, występująca tylko podczas pełni Księżyca.

Kto odkrył Wodospad Wiktorii?

Wodospad został odkryty w 1855 roku przez Davida Livingstone, szkockiego lekarz i misjonarza, który nadał nazwę ku czci królowej Wiktorii. Rdzenni mieszkańcy nazywali ten dziw natury "Mosi- oa - Tunya " ("Dym który grzmi") i bali się nawet do niego zbliżyć. Żądny przygód, David Livingstone był pierwszym Europejczykiem, który chciał przebyć całą Afrykę ze wschodu na zachód. W jego wyprawie, której celem było szerzenie chrześcijaństwa w Afryce, brało udział 300 wojowników jednego z plemion. Ani jeden z nich nie odważył się zbliżyć do wodospadu.

Widok na Wodospad Wiktorii

Przy punktach widokowych nie ma stalowych barierek. Widok nie zmienił się od czasów Livingstona.

Wodospady Wiktorii- ciekawostki

Odkrywcy nie byli zbyt zadowoleni ze swojego odkrycia. Dla Livingstone, ta ściana wody była tylko przeszkodą, uniemożliwiającą kontynuację podróży w głąb kontynentu. Wodospad Wiktorii pozostał praktycznie bez żadnych gości, aż do budowy linii kolejowej z Kapsztadu do Kairu w 1905 roku. Obecnie Wodospad Wiktorii jest pod patronatem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieszkańcy zarówno z Zambii i Zimbabwe nie boją się już "Dymu który grzmi" i one pomyślnie rozwijają biznes turystyczny po obu stronach rzeki Zambezi.

Co ciekawe, w czasie niskiego poziomu wody, który trwa od września do grudnia, możliwe staje się przejście przez większą część rzeki, obok wodospadu, skacząc pomiędzy strumieniami. Jednak w pozostałych miesiącach rzeka nabiera mocy i staje się ryczącą machiną siejącą zniszczenie.

Jednym z osobliwych sposobów rozrywki nad rzeką Zambezi, mało znaną turystom - jest naturalny basen, szerokości około dziesięciu metrów, znajdujący się tuż obok urwiska, przy wyspie Livingstone'a. Tylko wąski pasek oddziela go od głębokiej przepaści. Nic dziwnego, że miejsce to nosi nazwę "Diabelski Basen". Po wpłynięciu tutaj możesz czuć się jak tony wody wirują i spadają w pobliżu. Miejsce to jest nieczynne w okresie wysokiego poziomu wody ze względu na bezpieczeństwo. Ochotnicy mogą być porwani w przepaść.

Wodospad Wiktorii porównanie z innymi na świecie

Wodospad Wiktorii większą rozpiętość niż Niagara, mająca 998 metrów szerokości, ale jest węższy niż najszerszy wodospad - Khome Falls w Laosie, o rozpiętości aż 10800 metrów. W kategorii wysokości, Wodospad Wiktorii z 108 metrami spadku wody jest mały w porównaniu z Salto Angel w Wenezueli wysokości aż 850 metrów. Wodospad Wiktorii jest wyższy od Niagary mającej jedyne 58 metrów wysokości. Najważniejszym porównaniem wielkości wodospadów będzie masa spadającej wody.

W tej kategorii Wodospad Wiktorii bije na łeb Niagarę; w kwietniu spada tu około 550 milionów l/min wody, w Niagarze 408 milionów l/min wody, rekordzistą w tej kategorii jest wodospad Iguazú na granicy Brazylii, Paragwaju i Argentyny. Kilka wysepek rozdziela tok wody, która spada w przepaść w formie 150-300 mniejszych i większych wodospadów. Dużo zależy od pory roku- w porze deszczowej przez wodospad przelewa się nawet 12750 m³/s wody (średni przepływ Wisły w Warszawie to 600 m³/s).

Kiedy odwiedzić i jak podziwiać Wodospad Wiktorii ►►►► Poziom Wody w Wodospadzie Wiktorii, rozkład roczny

White-water rafting na Zambezi


Okolice Wodospadu Wiktorii na rzece Zambezi słyną z posiadania spływu wysokiej klasy światowej. Rzeka Zambezi uznana została przez entuzjastów raftingu i kajaków za jedną z dziesięciu najlepszych rzek nadających się do uprawiania tego rodzaju sportów na naszej planecie. Jeśli podświadomie nie łączysz sformułowań typu "schody do nieba" i "zamarcie z przestrachu" z przygodą, to znaczy, że nigdy w swoim życiu nie brałeś udziału w raftingu na dzikiej rzece Zambezi. Spływy na Wodospadzie Wiktorii na rzece Zambezi zaklasyfikowane zostały przez Brytyjski Związek Canoe jako Grade 5. Jest to spływ bardzo trudny, wiry są długie i szybkie, wysokie progi wodne, duże spadki i różnice w ciśnieniach atmosferycznych.

Spływy wodne na Zambezi

White-water rafting jest dla odważnych

Jest to ogromna ilość wody, opadająca gwałtownie do kilku metrów w dół z wyrastającymi pośrodku drogi kamieniami. Spływy wodne są oceniane w skali od grade jeden do grade sześć. Grade one to wolno płynąca woda bez przeszkód. Grade two oznacza, że woda płynie trochę szybciej i jest jej nieco więcej, z paroma wystającymi głazami lub drzewami. Grade three – tzn., że ma więcej wody niż poprzednie dwie klasy, płynie szybciej i często posiada przeszkody wymagające manewrowania i zakręcania. Grade four to spływy z dużą ilością wody płynącej bardzo szybko. Istniejące tam przeszkody są trudne do ominięcia i wymagają wcześniejszego planowania w celu uniknięcia wypadku mogącego zakończać się tragicznie, zarówno dla ludzi, jak i wyposażenia.

Spływy wodne


Rafting na Zambezi

Grade six świadczy o ogromnej ilości wody z bardzo małym marginesem błędu. Są one bardzo niebezpieczne i pokonywane są wyłącznie przez ludzi z doświadczeniem albo osoby pragnące udowodnić w ten sposób swoją męskość. Grade seven – you go to heaven. Jeśli w bliskim sąsiedztwie spływu znajduje się siedlisko krokodyli albo wodospad, miejsce to automatycznie oceniane jest wyżej. Spływ Batoka, znajdujący się poniżej Wodospadu Wiktorii, po raz pierwszy pokonany został na pontonie w marcu 1981 roku. Baza, z której zaczynają się spływy kajakowe, rafting i riverboarding (Zambezi Waterfront), znajduje się 4 km od wodospadu, kierując się w górę rzeki po stronie Zimbabwe i Zambii.

Dlatego przy rezerwacji zakwaterowania w okolicach Wodospadu Wiktorii ważne jest, żeby wszystkie zarezerwowane rozrywki były umiejscowione po tej samej stronie, aby uniknąć dodatkowych kosztów wizowych. Organizowane są całodzienne i półdniowe spływy oraz na specjalne zamówienie kilkudniowe ekspedycje i różne kombinacje rozrywek. Ze względu na dogodne warunki klimatyczne, spływy mogą być prowadzone przez cały rok. Poziom wody w rzece uwarunkowany jest ilością opadów i porami roku. Niski poziom wody występuje zawsze od sierpnia do stycznia. Jest to okres, kiedy prąd rzeki Zambezi jest najgwałtowniejszy. Od lutego do lipca jest uważany za wysoki sezon z krótką przerwą z uwagi na porą deszczową na przełomie kwietnia i maja.

Spływy wodne na Zambezi ►►►►