Kiedy odwiedzić i jak podziwiać Wodospad Wiktorii?


Przed wyjazdem nad Wodospad Wiktorii


Poziom Wody w Wodospadzie Wiktorii, rozkład roczny
Zmiany poziomu wody w rzece Zambezi w skali rocznej

Najlepiej odwiedzić Wodospad Wiktorii kiedy na rzece Zambezi jest najwyższy poziom wody, czyli od kwietnia do czerwca. Zobacz tabelkę: jak zmienia się Wodospad Wiktorii? Wtedy z pewnością odczujesz potęgę tego cudu natury. Jeśli przyjedziesz tutaj w suchszych miesiącach, najczęściej pomiędzy wrześniem i grudniem, będziesz w stanie zobaczyć większą część wodospadu i będziesz mógł nawet przeskoczyć po wystających z wody głazach na wyspę Livingstone na skraju wodospadu po stronie zambijskiej. Z której strony powinienem oglądać wodospad? Kiedy Zambezi ma niski poziom wody, wtedy po stronie Zambii jest bardzo sucho i z pewnością polecamy podziwianie wodospadu z Parku Narodowego Wodospadu Wiktorii w Zimbabwe.

Kiedy Zambezi ma wysoki poziom wody, zobaczysz niewiele po obydwu stronach rzeki. Nie zapomnij zrobić sobie zdjęć przed i po zobaczeniu wodospadu. Będzie to dobry powód do śmiechu po powrocie do domu. Zawsze warto zapłacić trochę więcej i zobaczyć wodospad z obydwu stron. Jest to proste i piękne, przejdź mostem łączącym Zambię z Zimbabwe. Nie zapomnij paszportu. Zajmie to około godziny, musisz przecież przekroczyć dwa przejścia graniczne, ale jest to i tak lepsze rozwiązanie niż jazda samochodem. Wtedy zobowiązany będziesz do zapłacenia obowiązujących opłat drogowych. Wejście do wodospadu po stronie Parku Narodowego Mosi-oa-Tunya i po stronie NP Wodospadu Wiktorii razem będzie Cię kosztować R160 od osoby dorosłej i R80 od dziecka.

Wypożyczalnia płaszczy przeciwdeszczowych Mosi-oa-Tunya

Ile to kosztuje?

Wejście do Narodowego Parku Wodospadu Wiktorii w Zimbabwe kosztuje R100 (ok. 29 PLN) od osoby dorosłej i R50 od dziecka. Brama otwierana jest o godzinie 6.00 latem i 6.30 zimą, zamykana o godzinie 18.00. Wejście do Parku Narodowego Mosi-oa-Tunya w Zambii kosztuje R60 od osoby dorosłej i R30 od dziecka. Godziny otwarcia są takie same jak w Zimbabwe. Jak najlepiej oglądać wodospad? Kosztowało Cię to dużo pieniędzy i czasu, żeby się tutaj dostać, dlatego będąc już na miejscu, nie możesz zmarnować żadnej chwili. Musisz przeznaczyć dużo czasu na dokładne obejrzenie tego cudu natury. Większość turystów zachowuje się tutaj tak, jakby byli na obowiązkowej wycieczce szkolnej do muzeum. Przyjdź nad wodospad jak najwcześniej, kiedy powietrze jest najświeższe, poświęć po każdej stronie przynajmniej trzy godziny swojego cennego czasu i wróć przed zachodem słońca, żeby zobaczyć wszystko w innym świetle. Ważne, żebyś zaliczył wszystkie 12 punktów widokowych.

Jak oglądać Wodospad Wiktorii w Zimbabwe?

1) Jeśli jesteś po stronie Zimbabwe, nie podchodź prosto do głównego wodospadu. Zbliżaj się tam powoli przez opadające mgły od najodleglejszego punktu, zwłaszcza jeśli jesteś z dziećmi. Najpierw obejrzyj pomnik Livingstona, w odległej lewej stronie Parku Narodowego. Obok zobaczysz Devils Cataract, gdzie woda rzeźbi nową odnogę. Od tego miejsca idź powoli w kierunku głównego wodospadu, zatrzymując się w każdym możliwym punkcie widokowym

.

2) Oglądaj krok po kroku, cała trasa jest dobrze oznaczona. Trzymaj się balustrady i schodź powoli około 10 m w dół do punktu widokowego zwanego Chain Walk. We wczesnych godzinach porannych zobaczysz promienie słońca przechodzące wzdłuż ciemnej, wewnętrznej części wodospadu. Po drodze zobaczysz stalowy łańcuch zamocowany kiedyś do skał i będziesz dumny, że teraz możesz korzystać z balustrady

.

3) Obejrzyj las deszczowy (rain forest) na klifie po przeciwnej stronie Wodospadu Wiktorii. W gąszczu figowym wyróżniają się wspaniałe drzewa ebony. Tą drogą możesz dojść do Wodospadu, od tyłu zobaczysz Danger point, punkt widokowy najbliższy granicy z Zambią. Następnie wróć do pomnika Livingstone wzdłuż brzegu wodospadu.

4) Wodospad Wiktorii za darmo. Pomyśl, że R100 to za duża dla Ciebie suma, przejdź się drogą za parkingiem w pobliżu wejścia do wodospadu. W odległości około 1 kilometra znajdziesz wypożyczalnię łodzi w Ravine1, zapytaj tam grzecznie, czy możesz zejść w dół (około 300 schodków). W czasie pory suchej możesz w ten sposób przejść pod mostem i zobaczyć wodospad od dołu.

Jak podziwiać Wodospad Wiktorii w Zambii?


Piękno Wodospadu Wiktorii

5) Zacznij swoje zwiedzanie wędrówką do Boiling Pot. Przeznacz co najmniej jedną godzinę na zejście w dół i na powrót. Obserwuj, w jaki sposób strumienie wody płynące od strony Zimbabwe i Zambii łączą się. Wyobraź sobie, że olbrzym wyciągnął korek od wanny. Nie będziesz mógł oderwać od tego widoku oczu. Spójrz w górę, gdzie skoczkowie Bungie rzucają się w przepaść niby robaki na wędce. Zobacz, jak grupa pawianów stara się bez liny naśladować skoczków. Przejdź w lewo w Parku Mosi-oa-Tunya do schodów, które zaprowadzą Cię 629 metrów dalej do samego dna pierwszego wodospadu. Możesz sobie urządzić piknik na czarnych skałach i obserwować spokojnie wirującą wodę.

6) Istnieje tylko jeden sposób, aby zobaczyć ponad stuletni most. Udaj się na spacer i poczuj drżenie tej stalowej konstrukcji. Nie zapomnij paszportu.

7) Jeśli nie chcesz wykupywać wizy do Zimbabwe, żeby przejść przez most, możesz zobaczyć mniej więcej to samo idąc wzdłuż ogrodzenia granicznego. Uważaj na pawiany. Przeznacz co najmniej 45 minut na odpoczynek w tym punkcie widokowym. Zobaczysz krzyczących turystów na moście Knife Edge, kiedy zmoczy ich pierwsza fala wody. Jest to jedyny sposób na dokładne zobaczenie całego wodospadu, kiedy Zambezi ma wysoki poziom wody. Czasami mgła wodna podnosi się do góry – będziesz miał wtedy bardzo dobry widok.

8) Po przeciwnej stronie wypożyczalni płaszczy przeciwdeszczowych Mosi-oa-Tunya jest pierwszy punkt widokowy, gdzie możesz zobaczyć wodospad. Warto przyjść rano, kiedy zazwyczaj pojawi się tęcza i wieczorem, kiedy słońce zachodzi za wodospadem.

9) Most Knife Edge jest najbardziej wysuniętym punktem widokowym po stronie Zambii. W czasie, kiedy Zambezi ma wysoki poziom wody, odniesiesz wrażenie, że znalazłeś się w środku afrykańskiej burzy. Większość turystów szybko ucieka z tego miejsca. Wypożycz płaszcz i pas i staraj się pozostać tutaj jak najdłużej. W suchszych miesiącach jest to najlepsze miejsce widokowe. Znajdujesz się przecież bardzo blisko wodospadu.

10) Pomachaj do turystów znajdujących się po drugiej stronie. Możesz ich zobaczyć tylko w czasie pory suchej.

11) Ostatnia ścieżka idąca od wejścia do wodospadu zawiedzie Cię w górę rzeki, gdzie ogromna masa wody przygotowuje się do spadku. Czasami beztroski hipopotam porwany zostaje przez prądy rzeki, rzucony w przepaść i zabity. Możesz podziwiać tu zachód słońca z butelką wina.

12) Jeśli to możliwe, odwiedź wodospad w czasie pełni księżyca. Bramy do wodospadu są wtedy otwarte nocą i za niewielką opłatą możesz podziwiać unikalne zjawisko, jakim jest tęcza przy świetle księżyca. Z Devils Cataract możesz zobaczyć tęczę widoczną prawie jak przy świetle słonecznym. Kilku naiwnych turystów będzie usiłowało zrobić zdjęcia tego fascynującego zjawiska.