Winnice w Constantii


Winnice w Kapsztadzie

Zaletą zwiedzania winnic obok Kapsztadu może być fakt że możesz upić się jak świnia i dalej nazywać to kulturalną degustacją win!!

W roku 1652 winorośl przywiózł do Afryki Południowej Jan van Riebeeck, pierwszy gubernator kolonii i założyciel Kapsztadu. Osadnicy europejscy przybyli tutaj tylko trzy lata wcześniej. Jan van Riebeeck postanowił rozpocząć produkcję wina żeby móc w nie zaopatrywać statki Kompanii Wschodnioindyjskiej kursujące na trasie Indie - Jawa. Trunek ten nadawał się do spożycia dłużej niż woda, poza tym van Riebeeck był lekarzem i dobrze wiedział że wino, szczególnie czerwone chroni marynarzy przed szkorbutem.

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska

Na marginesie chcę wyjaśnić czym była Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (HKW) - Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC)? Kompanię Wschodnioindyjską utworzono w roku 1602 w Amsterdamie dzięki funduszom pochodzącym z pierwszej w świecie giełdy (Stock Exchange) powstałej za pośrednictwem kupców żydowskich i portugalskich. Możemy więc śmiało uznać za początek systemu kapitalistycznego. Holandia szybko stała się potęgą światową w handlu dzięki ogromnej flocie liczącej 150 statków i 50000 zatrudnionych. Bezpieczeństwa statków strzegła prywatna flota z 10000 żołnierzami. Kompania Wschodnioindyjska jako pierwsza w świecie wydawała publicznie dostępne papiery wartościowe, od 9 września 1606 roku. W przeciągu tylko 65 lat była najbogatszą firmą na świecie, wypłacającą regularnie dywidendy swoim inwestorom. Hiszpania przetrwoniła zagarnięte w Ameryce Południowej miliony, Holandia stała się potęgą dzięki mądrze prowadzonej polityce finansowej. Szybko pojawiła się klasa średnia, poziom życia zwykłych mieszkańców stał się bardzo wysoki. Wszystkich ogarnęła pasja handlu, i ta śmieszna "mania tulipanów" w roku 1637, kiedy ceny cebulek tulipanów przewyższyły ceny domów.

Śmiertelnym konkurentem HKW okazała się Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska. Anglia wypowiedziała Holandii aż 4 wojny, było to powodem upadku Kompanii Wschodnioindyjskiej w 1798 roku. Większość jej aktywów zajęła Anglia, w 1814 roku odebrano Holendrom prawa do południowej Afryki na rzecz imperium brytyjskiego.

Winnica Groot Constantia

Dnia 2 lutego 1659 roku napisał on w swoim dzienniku: dzisiaj, dzięki Bogu, wino zostało zrobione po raz pierwszy z winogron rosnących na przylądku.

Pierwsze wino

Po pierwszym, eksperymentalnym miejscu w Ogrodzie Kompanii w Kapsztadzie, winorośle zostały przeniesione do dolin w górach razem z pionierami farmerami. Gleba i klimat okazał się bardzo korzystny do uprawy winorośli. Nawet zimny, południowo-wschodni wiatr wiejący latem okazał się pomocny w oczyszczaniu powietrza i zapobieganiu rozpowszechnianiu się chorób

.

Na początku wytwarzano jednak wina niskiej jakości lub deserowe. Dzięki przybyciu Huguenotów z Francji w 1688 roku jakość produkowanego wina podniosła się. Z upływem lat zaczęto coraz lepiej dobierać szczepy do panujących tu warunków, poznawać arkana uprawy i przetwórstwa winogron. Obszarem najlepszym dla winorośli okazało się zachodnie wybrzeże (okolice Kapsztadu), gdzie łączą się wpływy gorącego i suchego klimatu zwrotnikowego oraz chłodniejszego, wilgotnego klimatu oceanicznego. Wina południowoafrykańskie są jedyne w swoim rodzaju. Łączą one najlepsze cechy tych z Francji oraz z Nowego Świata. Charakterystyczne dla RPA jest to, że miejscowe winnice są zdecydowanie większe od europejskich. Narodowym szczepem Południowej Afryki jest Pinotage. Powstał on w 1925 roku jako krzyżówka odmiany Pinot Noir i Cinsault, która nosiła tutaj nazwę Hermitage – stąd też jego nazwa. Ojcem Pinotage jest Abraham Perold ze Stellenbosch.

Groot Constantia jest najstarszą winnicą w Południowej Afryce założoną w 1685 roku przez Simona van der Stela, oraz wspaniałym przykładem holenderskiej architektury kolonialnej w Zachodniej Prowincji Przylądkowej. Wyśmienite wina produkowane tutaj mają już ponad 325 lat historii.

Produkcja wina w RPA, statystyki

Boschendal

Republika Południowej Afryki jest dziesiątym w świecie producentem win. Na powierzchni 110 200 ha uprawianych jest około 317 milionów winorośli. Jakieś 4 435 pierwszorzędowych producentów zatrudnia 67 000 osób. South African Wine and Spirits Export Association podała że eksport białych win wzrósł z 20 milionów litrów (ML) w 1992 roku do 239 ML w 2003. W roku 2003/4 w RPA zebrano 1 257 219 ton winogron, z których wyprodukowano 974 ML wina, w porównaniu do 1 233 689 t i około 956 ML wina w 2002/3. Jest to zwiększenie produkcji o 8,2 ML. Porozumienie w sprawie handlu alkoholem między Unią Europejską i RPA podpisane zostało w dni 28.01.2002. Dzięki temu RPA ma łatwiejszy dostęp do rynków europejskich. Nie podlega ocleniu 42 ML win pochodzących z RPA, w dodatku, UE udostępniła 15 MLN Euro na rozbudowę przemysłu winiarskiego. Część porozumienia dotyczy zmiany nazw niektórych win produkowanych w Afryce Południowej. Zostaną wycofane z użycia nazwy port, sherry w przeciągu następnych 5 lat.

Czytaj dalej: Winnice w Kapsztadzie