Windhuk Namibia


Windhoek


Ktoś kiedyś powiedział, że Windhoek to stolica w sawannie. Jest to bardzo trafne określenie, nie tylko z racji położenia geograficznego, ale też z powodu odczucia, jakiego tutaj doznasz.

Nawet jeśli jesteś w samym centrum miasta, znajdujesz się w odległości mniej niż pół godziny jazdy od otwartych przestrzeni i spokoju. Windhoek jest nie tylko stolicą kraju, jest także silnikiem napędowym całej Namibii ze względu na koncentrację utalentowanych i zdolnych ludzi. Windhuk podoba mi się nie tylko o każdej porze roku. Co miesiąc zaciekawia tu coś nowego, przykładowo - w listopadzie zobaczysz purpurowo kwitnące jacarandy, kontrastujące z przekwitłymi miesiąc temu jaskrawo-żółtymi kwiatami kolczastych krzewów. Później kwitną tu czerwone drzewa koralowe, purpurowe bougainvilleas, sadzone przez miasto kwiaty na klombach i żółte kulki akacji camelthorn. To, co jednak czyni Windhuk unikalnym miejscem, to jego mieszkańcy. Nie tylko znają się nawzajem, ale też lubią się i współpracują ze sobą.

Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień, powinieneś odwiedzić Tintenpalast- budynek rządu, gdzie podejmowane są ważne decyzje rządu Namibii. W Tintenpalast, czyli w Pałacu Atramentowym, można zobaczyć Gibeon Meteorite Fountain- Fontannę Meteorytu Gibeon (wystawiane jest 31 z 77 meteorytów Gibeon, nazwanych od miejsca Gibeon w Namibii, gdzie w roku 1838 spadł największy znany na świecie "deszcz meteorytów"). Przejdź kamienną drogą pod górę, biegnącą z tyłu Tintenpalast, wiodącą do wodnej wieży. Z tego miejsca roztacza się widok na całe miasto. Od wschodu zobaczysz University of Namibia. W północno-zachodniej części horyzontu widać dzielnicę Katutura i zaporę Goreangab. Centrum miasta ze wspaniałymi budynkami znajduje się na wprost. Popatrz na południe, spostrzeżesz tam dwa niemieckie zamki. Widoczna jest szosa biegnąca z południa i lotnisko Eros z lądującymi i startującymi samolotami.

Przejedź powoli obok Christuskirche, czyli kościoła z piaskowca zbudowanego ponad sto lat temu. Następnie miniesz Alte Feste – fortecę wzniesioną w 1890 roku dla wojsk niemieckich. Jest to najstarsza budowla w Windhoek, była ona używana później przez wojska RPA. Obecnie zamieniona została w muzeum. Kościół i forteca znajdują się na wzgórzu obok Tintenpalast.

Odwiedź Namibia Craft Centre w kompleksie Old Brewery znajdujący się w centrum miasta i podziwiaj pamiątki wykonane przez ludzi ze wszystkich stron Namibii. Do interesujących dzieł ludowych zaliczamy korale zrobione ze skorupy jaj strusich, haftowane wyroby ludzi Nama mieszkających na południu kraju, piękne koszyki plecione w regionach Caprivi i Kavango, produkty wykonane z oleju z pestek owoców marula. Na uwagę zasługuje też biżuteria, agaty i muszle omba.

Zobacz muzeum TransNamib Railway w historycznym budynku stacji kolejowej, National Arts Museum w centrum Windhoek i muzeum Owela z eksponatami pochodzącymi z różnych kultur Namibii. Jeśli chcesz wypić filiżankę kawy, polecamy Cafe Schneider w Levinson Arcade w centrum miasta. Śniadanie możesz zjeść pod akacjami we Fresh & Wild na ulicy Liliencron. Słychać tu ptaki i hałas dochodzący z ruchliwej ulicy. Niemieckie hackbrötchen, czyli bułkę z przyprawianym mielonym mięsem zjesz w Wecke & Voigts Cofee Bar na głównej ulicy. Wielu mieszkańców Windhoek lubi zjeść lunch w restauracji Woermann & Brock w centrum /Ai/Gamms na Sam Nujoma Drive. Jest tam duży wybór niemieckich dań. Zimne piwo możesz wypić w słynnej Joes Beerhouse na Nelson Mandela Avenue. Jeśli lubisz oglądać zachód słońca przy lampce wina, dobrym rozwiązaniem będzie Wine Bar na Garten Street. Przysmakiem, jaki możesz kupić w Windhoek, są grzyby omajovas, zbierane po deszczu na termitierach. Możesz je kupić na poboczu drogi. Czasami w supermarketach możesz dostać trufle Kalahari. Warte spróbowania jest najnowsze piwo namibijskie warzone w Windhoek, o nazwie Camelthorn. Najbardziej popularnym gatunkiem tego piwa jest Weissbier sprzedawany w 10-litrowych pojemnikach.

Co jest stolicą Namibii?

Wąż na piasku

Miasto Windhuk nazywane tradycyjnie przez ludność Nama Ai-Gams, co w ich języku znaczy gorące źródła, które kiedyś znajdowały się na tych terenach, druga nazwa Otjomuise oznaczająca miejsce pary wodnej nadane zostało przez szczep Herero. Jest wiele teorii, w jaki sposób miejsce to otrzymało swoją współczesną nazwę. Najbardziej prawdopodobne jest określenie wind-hoek, oznaczające w języku afrikaans "Narożnik Wiatru".

Możliwe, że Afrykanerzy nazwali to miejsce na cześć gór Winterhoek w Tulbagh w RPA, gdzie mieszkali najpierw osadnicy z Europy. Współczesne miasto Windhuk otrzymało prawa miejskie 18 października 1890 roku, kiedy to Von François położył kamień węgielny w forcie znanym pod nazwą Alte Feste (Stara Forteca). Przez następne 14 lat miasto rozwijało się bardzo wolno. Wybudowano tutaj podstawowe budynki rządowe i prywatne.

W Klein-Windhoek ziemia rolna została przyznana osadnikom. Zaczęto uprawę warzyw, tytoniu i hodowlę krów. Od 1907 roku miasto zaczęło rozrastać się szybciej dzięki napływom emigrantów z Niemiec i Afryki Południowej. Centrum biznesu stała się ulica Kaiser, obecnie znana pod nazwą Independence Avenue. W czasie miesięcy zimowych - czerwiec, lipiec, sierpień - notowane są niewielkie opady deszczu, temperatury kształtują się w granicach 5 - 18ºC, noce są chłodne, chociaż słupek rtęci rzadko spada poniżej zera i prawie nigdy nie ma tu śniegu. W pozostałych miesiącach roku jest gorąco, w styczniu temperatura dochodzi do 31ºC.