Welwiczja Przedziwna


Trasa Welwiczji (Welwitschia Route)

Ciekawostką jest rozdzielnopłciowość welwiczji, płeć rośliny możemy rozpoznać po kwiatach. Kwiaty welwiczji żeńskiej przypominają fioletowawe szyszki, kwiaty męskie są w kształcie czerwonych gwiazdek.

Kwiat Welwiczji męskiej
Welwiczja męska
Welwiczja
Welwiczja żeńska

Najprostszym sposobem zobaczenia tej unikalnej i talemniczej rośliny będzie przejechanie liczącej 145 km Welwitschia Route zaczynającej się obok Swakopmund. Jeśli masz do dyspozycji zwykły samochód, możliwe będzie przejechanie całej Trasy Welwiczji w ciągu czterech godzin jeśli zatrzymasz się w 13 punktach widokowych. Główną atrakcją tej wycieczki jest oczywiście obejrzenie charakterystycznych dla pustyni Namib, welwiczji. Te dziwne rośliny zaliczane są do drzew niskopiennych, które mogą żyć do 2000 lat. Do przetrwania wystarcza im tylko 25 mm deszczu rocznie, resztę wody czerpią z powietrza. Nasiona welwiczji mają podobno zdolność kiełkowania przez 2000 lat. Welwiczja ma tylko dwa liście sięgające aż do 3 metrów długości, pękają one z powodu wiatrów, tworząc długie wstęgi, nigdy nie usychają i nie odpadają, rosną cały czas. Pomimo że welwiczja nie jest dużym drzewem, może poszczycić się bardzo dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym sięgającym na głębokość 30 m. W połowie Welwitschia Route możesz zatrzymać się i obejrzeć Krajobrazy z Księżyca powstałe dzięki nurtowi rzeki Swakop około 460 milionów lat temu. Możesz tam też zobaczyć ślady po wozach ciągniętych przez woły pozostawione przez pierwszych osadników na przestrzeniach pokrytych przez dziwne mchy zwane lichen na Baaiweg Route. Doskonałym sposobem na odpoczynek będzie urządzenie piknika w cieniu akacji camelthorn i ana w dolinie rzeki Swakop.
Pamiętaj, że przed wyjazdem musisz postarać się o pozwolenie na pokonanie trasy Welwitschia Route. Permit ten kosztuje R60 i można go wykupić w Namibia Wildlife Resort w Swakopmund za jedyne R60. Razem z pozwoleniem otrzymasz dokładną mapę trasy welwiczji.