Trasa Panoramiczna, relacja z wyprawy


Trasa Panoramiczna

O Trasie Panoramicznej

Kiedy kilka razy przejechałem się szosą R532, doszedłem do wniosku, że można śmiało podzielić Trasę Panoramiczną na dwie części. Górna połowa jest na równinie, dolna to Swadini, Blyde Poort dam i Mariepskop, znajdujący się na Lowveld i możliwy do osiągnięcia dzięki 100-kilometrowemu objazdowi przez przełęcz Abel Erasmus. Większość turystów, zwłaszcza tych z zagranicy, podróżujących klimatyzowanymi limuzynami, widzi tylko górną część kanionu rzeki Blyde, co nie jest takie złe, ponieważ zwiedzanie rzeki Blyde polega na podziwianiu majestatycznych widoków wzdłuż R532. Bazą wypadową na trasę jest Graskop. Większość turystów zatrzymuje się tutaj na naleśniki (co mają wspólnego naleśniki z widokami?), po czym wyrusza na podziwianie widoków.

Okno Boga

Od rana padał deszcz, dlatego siedziałem sobie w restauracji Silver Spoon w Graskop. Warunki pogodowe grają tutaj bardzo ważną rolę. Prognoza pogody zapowiadająca zamglenia w okolicach Trasy Panoramicznej może być równie dobrze rozumiana: nie wychodź z łóżka do godziny 10. Możesz stać w punkcie widokowym obok Pinnacle, tylko 50 m od ogromnej skalistej kolumny i jeśli jest gęsta mgła, możliwe, że nic nie zobaczysz. Jeśli Boże Okno jest pokryte mgłą, nie będzie widoczny cały Lowveld. Nie pozostaje więc nic innego, jak czytać graffiti: Brad, Koos, Skenier, Claudio, nawet Eric Clapton tutaj był. Szosa R534 rozgałęzia się w prawo zaraz obok Graskop i łączy się dalej z R532, wzdłuż której natkniesz się na Pinnacle, Boże Okno i Wonder View.

Jeśli cały ten teren jest zamglony, najlepiej będzie pojechać prosto do wodospadów Lisbon i Berlin. Obok punktów widokowych sprzedawane są dosyć tanie pamiątki, należy tylko poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z cenami, mile widziane jest targowanie się. Tam, gdzie spotykają się rzeki. Nawet jeśli lubisz jazdę przez lasy sosnowe, po jakimś czasie krajobrazy przestaną Cię interesować, kiedy będziesz jechać trasą R532, na szczęście szybko miniesz te tereny i zobaczysz rzekę Treur po prawej stronie z okazałymi postrzępionymi brzegami przez całą długość do wschodniego krańca. Pamiątkowa tablica Trichard-Potgieter jest trochę dalej, też po prawej stronie.

Historia Trasy Panoramicznej

Grupa odkrywców zdołała dojechać do Urwiska Gór Smoczych w 1844 roku. Andries Potgieter z grupą mężczyzn zostawili rodziny i szukali drogi przez góry. Po kilku tygodniach zaczęto obawiać się, że śmiałkowie zaginęli, dlatego miejsce to nazwano Treur, czyli opłakiwanie zmarłych. Przenieśli się oni dalej, osiedlili się obok następnej rzeki, gdzie niespodziewanie spotkali grupę Potgietera. Na cześć tego spotkania rzeka nosi nazwę Blyde, czyli radość. Rzeki Treur i Blyde łączą się w Bourke's Luck Potholes, gdzie mosty umożliwiają łatwe przejście na drugą stronę.

Obok można odwiedzić małe muzeum naturalnej historii tych terenów. Miejsce to z pewnością wymaga dużej renowacji, jednak z czystej ciekawości warto obejrzeć eksponaty, a później przejść trasę pijawek, gdzie można zapoznać się z życiem tych niedocenianych żyjątek. Jeśli lubisz piesze wycieczki, zapytaj w recepcji o wędrówki Belvedere. Całą trasę można zaliczyć w 5 godzin. Trasa wiedzie do starej elektrowni wodnej Belvedere. Miejsce to zostało zbudowane w 1911 roku w celu dostarczania energii elektrycznej do kopalni w Pilgrim's Rest, położonego 30 km w górę rzeki. Dzięki temu Pilgrim's Rest cieszył się oświetleniem ulicznym wcześniej niż Londyn.

Ciąg dalszy: ►Trasa Panoramiczna, relacja z wyprawy Widok na cały kanion rzeki Blyde