7 dniowa wycieczka z Kapsztadu do Port Elizabeth


Program wycieczki objazdowej po Garden Route

Przejazd trasą: Cape Whale Coast Route

Mapa trasy wycieczki Trasą Ogrodów

Zaczynamy wycieczkę o godzinie 7.00. Do naszej dyspozycji cały dzień, by przejechać z tętniącego życiem Kapsztadu, przez winnice do miasta Hermanus — nie zapominając o przystanku w największej kolonii lęgowej afrykańskiego pingwina – rezerwat przyrodniczy Stony Point. Trasa Przylądkowa Cape Whale to łańcuch wiosek, farm, rzek, zatok, zatoczek i dolin, Niezmiennie, nieskazitelny odcinek południowoafrykańskiego wybrzeża biegnącego z miasta Rooiels przez około 150 km na wschód. W miesiącach od lipca do listopada możesz zobaczyć wieloryby Walenie Południowe, które odwiedzają zatokę nad Hermanus.

Bez posiłków

Zakwaterowanie: Windsor Hotel

Opcjonalny obiad w restauracji

Główne Atrakcje: wizyta w rezerwacie pingwinów, degustacja win i czekolady.

2. Route 62 — Oudtshoorn

Przekraczamy pasmo gór Hottentots-Holland, przybywamy do największego miasta w Karru Małym, słynącego z wielkich farm strusi. Struś Trudna do wymówienia nazwa Oudtshoorn pochodzi od Barona Pieter von Rheede von Oudtshoorn, który zmarł w roku 1773 w drodze do przylądka, gdzie zamierzał zostać zarządcą. W latach 1880 - 1910 zjawiło się tu kilku żydowskich kupców z Litwy. Założyli strusie fermy i zrobili duże fortuny na eksporcie piór. W czasie II wojny światowej przywieziono tu sieroty z Polski. W ostatnich latach wzniesiony został tam pomnik w miejscu byłego sierocińca. Dzisiaj zwiedzimy Cango Caves, ze wspaniałymi pieczarami z wapienia ozdobionymi stalaktytami i stalagmitami. Dowody w postaci malowideł naskalnych i znalezionych narzędzi świadczą, że kiedyś mieszkali tu Buszmeni. Po południu osoby chętne będą mogły odwiedzić farmę strusi.

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Zakwaterowanie: kemping resortu Kleinplaas

3. Serce Trasy Ogrodów

Widok na Knysna Heads Podróżujemy Trasą Ogrodów (Garden Route) na zwiedzanie Jaskini Cango. Później przecinamy przez urzekające góry Outeniqua. Na noc zatrzymujemy się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Plettenberg Bay.

Śniadanie

Zakwaterowanie: Fairy Knowe

Przejazd z Oudtshoorn do Wilderness na Trasie Ogrodów

Pakiet dodatkowych atrakcji: zwiedzanie jaskiń Cango

4. Bloukrans, Park Narodowy Tsitsikamma

Park Narodowy Tsitsikamma jest trzecim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w RPA. Charakteryzuje się przyjemnym, chłodnym mikroklimatem. W cieniu olbrzymich zastrzalinów rosną kallijki etiopskie, srebrniki i wiele odmian kosaćcowatych. W gałęziach drzew spotyka się kolorowe turaki, w krzakach — antylopy dujkery i buszboki. Autostrada N2 biegnie po jednoprzęsłowych betonowych mostach nad rzekami Storms, Groot i Bloukrans. Most Bloukrans to jedno z najwyższych na świecie miejsce udostępnione do skaków na bungee.

Dodatkowe zajęcia: skoki na bungee, piesza wędrówka po górach, treetop canopy tours, Blackwater Tubing, Township Tour, Ocean Safaris, Sea Kayaking, Monkeyland, Birds of Eden

Śniadanie, obiadokolacja

Zakwaterowanie: Tube'n Axe

Wilderness do Tsitsikamma

Human Tree, czyli drzewo ze znakami na pniu przypominającymi ludzką twarz
450 do 500 letnie drzewo "Strażnik Lasu" śpiący w ciągu dnia i pilnujący lasu w nocy. Zaskakujący widok. Drzewo z ludzką twarzą należy do gatunku hard-pear (Olinia Ventosa). Drzewa te mogą przetrwać nawet 800 lat.

5. Park Narodowy Tsitsikamma

Dzisiejszy dzień poświęcamy na dostępne tutaj sporty ekstremalne lub zwiedzanie i odpoczynek.

Odkryj przyrodę w jej najczystszej formie na "Tsitsikamma Trasa Drwali" Poczuj wyjątkowość tego biomu podczas podróży w dół malowniczej przełęczy Stormsriver wijącej się przez bór Tsitsikamma, specjalnie zbudowanym pojazdem. Podążamy wędrownym szlakiem słoni, mijając drzewa Yellowwood i Stinkwood, jednocześnie poznajemy historię i przyrodę. Poznamy bajeczny świat liczącego 450-500 lat boru. "Drzewo z Ludzką Twarzą", jest strażnikiem sprawującym pieczę nad lasem. Ekskursja odbywa się w dziewiczym królestwie dzikiej przyrody, starannie planowana trasa trafnie przedstawia wyjątkowość i niezrównane piękno, pozwalając turystom wchłonąć czar rodzimego boru. Informacje są przedstawiane przez przeszkolonych, profesjonalnych przewodników wyjaśniających kulturę, przyrodę, takich jak drzewo Knob Wood używane od bólu zęba przez ludność Khoisan. Poznamy rośliny takie jak "pościel Buszmena", które było używane jako naturalny środek odstraszający owady. Słowo "Tsitsikamma", pochodzi z języka Khoi, oznacza "miejsce wielu wód". Zabytkowe budynki z kamienia to pierwotne miejsce dla myśliwych należą do najstarszych budynków w Stormsriver. Zobaczysz okazałe paprocie wielkości drzew liczące setkam lat. Przewodnicy dostarczają klientom rozległych i ciekawych informacji na temat tego miejsca. Rozkoszuj się pysznym lunchem lub herbatą na pięknym miejscu piknikowym obok Stormsriver.

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Zakwaterowanie: Tube'n Axe

Pakiet dodatkowych atrakcji: zwiedzanie Trasy Drwali

6. Park Narodowy Addo Elephant

Jedziemy do Parku Narodowego Addo Elephant. Na safari w Addo oprócz słoni będziemy podziwiali lwy, nosorożce, bawoły, antylopy kudu, szakale, wiewiórki ziemne oraz wiele endemicznych gatunków ptaków, chociażby takich jak dzierzbik żółtogardły i myszołów przylądkowy. W 1997 roku utworzono Wielki Park Narodowy Addo Elephant, ciągnący się od suchego Karru aż do wybrzeży Oceanu Indyjskiego na wschód od Port Elizabeth. Powierzchnia parku powiększyła się z 200 do 12,2 tys. km². Obejmuje on teraz pięć z siedmiu południowoafrykańskich biomów lądowych.

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Zakwaterowanie: Kudu Ridge Lodge

Sporty ekstremalne: skoki na bungee, Treetop Canopy Tours, Blackwater Tubing

Atrakcje dnia: Jeffrey’s Bay i safari ciężarówką w Addo National Park

Słonice bez ciosów
W rezerwacie Addo zobaczymy słonice bez ciosów. Około 90% słonic ma genetyczny defekt, w efekcie tego nie wyrosły im ciosy. Dzięki temu słonie te przetrwały, nie padły ofiarą łowców kości słoniowej.

7. Port Elizabeth

Po porannym safari w PN Addo żegnamy się z naturą i jedziemy do Port Elizabeth, tu nasza wycieczka zakończy się na lotnisku. Jeśli chcesz pozostać dłużej w Port Elizabeth, możesz zarezerwować nocleg w Eltham Lodge. Jeśli wracasz tego samego dnia samolotem, możesz zarezerwować samolot już na godzinę 13.00.

Śniadanie

Lista dostępnych atrakcji

  • Obiad w restauracji – Stellenbosch od ZAR 80 do ZAR 150
  • Birds of Eden South Africa od ZAR 190 do ZAR 210
  • Monkeyland od ZAR 190 do ZAR 210
  • Bridge walking tour od ZAR100 do ZAR150
  • Skoki na Bungee od ZAR 790 do ZAR 990
  • Treetop Canopy od ZAR 525 do ZAR 625
  • Blackwater Tubing (min 4 osoby) od ZAR 475 do ZAR 525