Trasa Ogrodów - Garden Route


Garden Route - RPA

Trasa Ogrodów (Garden Route) jest to malowniczy odcinek na południowo wschodnim wybrzeżu RPA. Rozciąga się od Heidelberg w Zachodniej Prowincji Przylądkowej do Storms River, przecinającej autostradę N2 koło mostu Paul Sauer we Wschodniej Prowincji Przylądkowej. Nazwa pochodzi od niezmiernie zielonej i unikalnej roślinności i wielu malowniczych lagun i jezior. W skład Trasy Ogrodów wchodzą Knysna, Oudtshoorn, Plattenberg Bay i Natures Valley z największym miastem w tym rejonie - George. Trasa Ogrodów szczyci się oceanicznym klimatem, charakteryzującym się łagodnymi i ciepłymi latami i umiarkowanie chłodnymi zimami. Posiada najłagodniejszy klimat w RPA i drugi najłagodniejszy klimat w świecie wg. "Księgi Guinnesa". Temperatura prawie nigdy nie spada poniżej 10ºC zimą i nie przekracza latem 28ºC. Deszcze są tutaj przez cały rok, z trochę większą intensywnością w okresie wiosennym, dzięki wiatrom z ponad Oceanu Indyjskiego. Trasa jest wciśnięta pomiędzy wiecznie zielone góry i Ocean Indyjski. W lesie Tsitsikamma przecinające go rzeki wyrzeźbiły w prastarych wzniesieniach wąwozy. Z miejscowych przedstawicieli flory wymienić warto zwłaszcza olbrzymie drzewa Ocotea bullata i strączyny, paprocie, lilie, storczyki oraz nadmorski fynbos na który składają się między innymi srebrniki. Mieszkają tu pozbawione pazurów, płochliwe wydry afrykańskie, od których wzięła się nazwa Szlaku Wydr oraz pawiany, małpy, niewielkie antylopy i 300 gatunków ptaków.

Otter Trail (Szlak Wydry)

Maksymalna temp. ºC 23 22 21 20 19 18 17 17 17 19 20 22
Minimalna temp. ºC 17 17 16 14 12 10 10 10 11 13 14 16
Opady deszczu w mm 77 70 81 80 86 75 78 111 66 83 78 60
Deszczowe dni ponad 1mm 8 7 8 6 7 7 7 9 7 9 8 8

Rozkład temperatur i opadów na Szlaku Wydr w skali roku.

Trasa Ogrodów mapa
Mapa Szlaku Wydr

Wędrówka zajmuje pięć dni i cztery noce. Zaczynamy przy ujściu rzeki Storms, kończymy w Nature's Valley. W każdym obozie noclegowym znajdują się dwa szałasy, w których śpi po sześć osób na trzypiętrowych łóżkach. W komunalnym szałasie można gotować posiłki lub grzać się przy ogniu. Piesi muszą zabrać ze sobą śpiwory, sprzęt do gotowania i jedzenie. Wskazane, by grupa dwunastoosobowa rezerwowała wszystkie miejsca, ale można rezerwować w grupie sześciu osób, aby zabezpieczyć jedną kabinę, ale możliwe są także pojedyncze miejsca. Koszt ZAR1150 od osoby plus dzienna opłata na ochronę środowiska ZAR45 (nie obowiązuje jeśli masz Wild Card). Zarezerwuj z dużym wyprzedzeniem (do roku) aby upewnić sobie miejsce. Nie ma listy oczekujących, ale sprawdzaj często na stronie internetowej, często ktoś się rozmyślił i trafi się miejsce.

Dojazd

Ujście rzeki Storms, będące początkiem Otter Trail znajduje się 190 km na zachód od Port Elizabeth, przy autostradzie N2. Skręć w lewo około 8 km za mostem rzeki Storms.

Kiedy najlepiej jechać na Otter Trail?

To zależy od twoich upodobań. Od grudnia do lutego jest najcieplej, maj - wrzesień najchłodniej, a najbardziej deszczowo i najtrudniej w sierpniu.

Transfery

Można zostawić samochód w De Vasselot Rest Camp w Nature's Valley i wykupić transfer do ujścia Storms River. Cena ZAR100 od osoby od ośmiu do dwunastu pasażerów.

Musisz wiedzieć

W każdym obozie są zbiorniki na wodę deszczową służącą też do picia. Zostaniesz poinformowany przed wyjściem o zapasach wody i w których rzekach i strumieniach woda nadaje się do picia (dozwolone wyłącznie biodegradowalne mydło). Drewno opałowe jest zapewnione, ale nie jest nakryte i może być mokre, więc nie polegaj na nim. Nie jest to szlak ekstremalny, ale musisz być przygotowany na wzniesienia i wspinaczki po skałach.

Warto zrobić

Przed rozpoczęciem szlaku przejdź po mostku rzeki Storms.

Zatrzymaj się na lunch przy wodospadzie na rzece Jerling dnia pierwszego (jest to koniec Waterfall Trail pomyślanego z myślą o turystach dziennych).

Urządź grilla - to krótki dzień i dasz radę z dodatkowym ładunkiem.

Znajdź drogę do plaży Bloubaai w dzień 2 (najbardziej męczący).

Pakuj starannie żywność jeśli planujesz zostawiać plecak w dowolnym miejscu - będzie przeszukiwany przez pawiany!

Zobacz wyderki białolice w dniu 3 na dalekim brzegu rzeki Elandsbos, to najlepszą okazją do obserwacji.

Aby przeprawa przez rzekę Bloukrans przebiegała łatwiej, warto sprawdzić przypływy na stronie tides4fshing.com, zapakuj LED headlamp, jeśli musisz przeprawiać się przed wschodem słońca.

Kup torbę wodoodporną, aby chronić plecak.

Ostatni odcinek szlaku jest przepiękny ale przebiega dość szybko mimo że jest długi. Warto więc robić częste przystanki na robienie zdjęć.

Plettenberg Bay

W rejonie Plettenberg Bay zaczyna się jedna z najpopularniejszych tras turystycznych Południowej Afryki, tak zwany Szlak Ogrodów. W tej części wybrzeża przez cały rok panuje umiarkowany klimat, a opady rozkładają się równomiernie na wszystkie pory roku. To idealne warunki dla roślinności, która od stycznia do grudnia wypełnia horyzont soczystą zielenią. Nazwa Szlak Ogrodów jest więc w pełni uzasadniona. W tym miejscu nie musisz być artystą fotografikiem aby zrobić doskonałe zdjęcie. Nasz ogrodowy szlak przecinają tu i ówdzie krystalicznie czyste strumienie. Wypływają z pobliskich pasm górskich Tsitsikamma i Outeniqua by wkrótce zakończyć swój bieg w Oceanie Indyjskim. Wiecznie zielone lasy i bujne łąki przeplatają się ze skalistym wybrzeżem i piaszczystymi plażami.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w wzdłuż Trasy Ogrodów jest Plettenberg Bay. Mamy tu przepiękną plażę i łańcuch gór okalających języczek oceanu wcinający się w ląd. Plettenberg Bay zwany po prostu przez miejscowych Plet albo Plett jest nowoczesnym kurortem ale też miejscem o historycznym znaczeniu dla Republiki Południowej Afryki. Portugalscy żeglarze okrążali Zatokę Plettenberg w XV i XVI wieku, z których pierwszym jest Bartolomeu Dias w 1487. Dziewięćdziesiąt lat później Manuel de Perestrelo trafnie nazwał go Bahia Formosa czyli piękna zatoka.

W 1630 roku, w zatoce wylądowali rozbitkowie z portugalskiego żaglowca São Gonçalo. Portugalscy marynarze uwięzieni tutaj byli przez 9 miesięcy. Zdołali zbudować dwie małe łodzie, które użyli do szukania przepływających statków. Być może, gdyby zdecydowali się pozostać tutaj na dłużej, historia zapamiętała by ich jako pierwszych europejskich osadników. Upamiętniający to wydarzenie kamień pozostawiony na Beacon Island, znany jako Van Plettenberg Stone, jest obecnie w muzeum w Kapsztadzie. W 1763 roku, przybyli pierwsi europejscy osadnicy. Drewniany nawigacyjny beacon wzniesiono w 1771 roku na wyspie Beacon. Był to kwadratowy blok z wyciętą szerokością i długością geograficzną Plettenberg Bay i wzniesiony dla ułatwienia nawigacji.

Park Narodowy Trasy Ogrodów

Małe miejscowości wzdłuż Szlaku Ogrodów do złudzenia przypominają amerykańskie miasteczka na prowincji. Powtarzający się obrazek, stacja benzynowa, bank, supermarket, kościół, sklepiki z zimnymi napojami. Na zachód od Plettenberg Bay i Knysny rozpościera się kraina jezior objęta ochroną w ramach Garden Route National Park. Obszar ten powstał przez połączenie rezerwatów Tsitsikamma i. Wilderness Jest to miejsce lęgowe setek gatunków ptaków. Choć wybrzeże Wilderness leży na uczęszczanym Szlaku Ogrodów, czyni ono zadość swojej nazwie. Faktycznie jest tu dziko i romantycznie, zwłaszcza wieczorami, gdy pojawia się mgła zabarwiona czerwonymi promieniami zachodzącego słońca. Plaża kończy się dość gwałtownie u stóp stromych skał o fantastycznych kształtach nadanym im przez wiatr i wodę. Na zachód od rezerwatu Wilderness leży mała miejscowość nosząca tą samą nazwę – Wilderness. Elegancki kurort w angielskim stylu. Z zabytkowego hotelu roztacza się widok na miasteczko i morze na horyzoncie. Stuletnia tradycja zobowiązuje, nawet jeśli chodzi o sposoby spędzania wolnego czasu.

Tutaj wypada uprawiać bowling na trawie. Stara linia kolejowa między George i Mossel Bay wzdłuż Szlaku Ogrodów wije się tak jak przepływające rzeczki, które niedaleko stąd zakończą swój bieg w Oceanie Indyjskim. Z Wilderness ruszamy w dalszą drogę, przez przełęcz Outeniqua, która z każdym metrem wydaje się coraz bardziej stroma. Inaczej się nie da, zbocza górskie, które przemierzamy wyrastają z wybrzeża stromymi skarpami 1500 metrów n.p.m..Nazwa gór Outeniqua oznacza dokładnie „człowiek obładowany miodem”, czyli w swobodnym tłumaczeniu kraina mlekiem i miodem płynąca. Chodzi o niezwykłą bujność roślinności, którą zbocza gór zawdzięczają wilgotnemu i ciepłemu powietrzu napływającemu znad oceanu. Zupełnie inne warunki panują na przeciwległych stokach. Rozciąga się tam sucha, półpustynna kotlina nazwana Karru Małym, gdzie deszczowe chmury docierają niezmiernie rzadko. O ile na wybrzeżu klimat jest wilgotny, za pasmem gór powietrze jest suche jak pieprz a temperatury powyżej 40ºC są na porządku dziennym.

Kolorowe turaki są łatwe do zobaczenia w okolicach Knysny
Knysna Turaco, czyli kolorowy turak z pewnością kwalifikuje się jako atrakcja turystyczna sama w sobie. Dość powszechne i łatwe do zobaczenia, najpierw jest zauważany błysk szkarłatnych skrzydeł, kiedy ląduje zręcznie w konarach w poszukiwaniu owoców. Ogrody i zalesione obszary podmiejskie Knysny są rajem dla turaków.