Logo Africangamesafari

Królestwo Suazi Informacje (Swaziland)

Mapa Suazi

Warto wiedzieć o Suazi

 • Powierzchnia: 17 365 km²
 • Zaludnienie: ok. 1,1 mln.
 • Największe miasto: Mbabane
 • Języki: angielski, swati
 • Religie: chrześcijańskie (synkretyczne)
 • Klimat: suchy, gorący
 • Zdrowie: występuje malaria i AIDS
 • Czas: GMT+2
 • Waluta: lilangeni i rand RPA
 • Ruch uliczny: lewostronny
 • Karty kredytowe: akceptowane

Suazi, jedna z ostatnich monarchii w Afryce. Suazi to niewielkie państewko o powierzchni zaledwie 17 360 km², położone pomiędzy RPA i Mozambikiem. Mieszka tym tylko 900 000 ludzi. Językiem urzędowym jest angielski, potocznie używanym natomiast - siswati. Jeszcze 15 lat temu Suazi kojarzyło się z kasynami i klubami nocnymi zakazanymi w RPA. Dzisiaj największymi atrakcjami kraju są dzikie zwierzęta i zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy. Należy też pamiętać o fantastycznych szlakach wędrownych i ogromnym asortymencie wyrobów rękodzielniczych. Podróżowanie po kraju jest łatwe, a baza noclegowa zaspakaja nawet najbardziej wybrednych turystów. Są tam świetnie prowadzone schroniska turystyczne, komfortowe hotele i luksusowe obozowiska. Termin wizyty najlepiej jest zgrać z którymś z narodowych świąt, takich jak Taniec Trzcin, Umhlanga lub Incwala, by w ten sposób posmakować kulturowej witalności, z jakiej ludność ta słynie na całym świecie. Monarchą u władzy jest Mswati III i oddana ekipa doradców. Obywatele nie mają wyboru, muszą popierać ten układ, chociaż tak jak bywa w Afryce, monarchia może upaść niespodziewanie. Największym problemem kraju jest epidemia AIDS. Suazi znajduje się na trzecim miejscu w świecie pod względem liczby zakażeń HIV. Nosicielami jest ok. 34,5% ludności w przedziale wiekowym 15 - 49 lat, średnia długość życia wynosi teraz 33 lata i zachowuje tendencję spadkową. W kraju znajduje się ok. 12 000 dzieci, których rodzice zmarli na AIDS.

Filmy z tańca z trzcinami w Suazi!

Taniec Trzcin w Suazi

Taniec trzcin to obrzęd w którym półnagie dziewice paradują przed królem. Każda z nich chce zostać żoną króla. Jak do tej pory Król MswatiIII ma 15 żon. Niesione przez kobiety trzciny symbolizują dzidy. Mówi się że jest to w celu upamietnienia bezlitosnych amazonek rządzących niegdyś tymi terenami.

Król Suazi - Mswati III

Król kraju Suazi, Mswati III
Monarcha Mswati III

Mswati III wydaje około 44 miliony dolarów pochodzących z budżetu kraju do domu jego 24 dzieci i 15 żon w pałacach.

Mswati został mianowany królem wkrótce po jego własny 18 urodzinach w 1986 roku, co czyniło go najmłodszym rządzącym monarchą na świecie w tym czasie. Obecnie Suazi jest ostatnią monarchią absolutną w Afryce i słynie z wielożeństwa.

Pogłoski mówią, że król i jego ludzie uprowadzili licealistkę Zena Mahlangu w 2002 roku. Była bliźniaczką, co oznaczało, że nie kwalifikuje się, by stać się żoną króla. Niemniej została oficjalną żoną króla w 2010 roku.