Królestwo Suazi Informacje (Swaziland)


Warto wiedzieć o Suazi


Mapa Suazi
 • Powierzchnia: 17 365 km²
 • Zaludnienie: ok. 1,1 mln.
 • Największe miasto: Mbabane
 • Języki: angielski, swati
 • Religie: chrześcijańskie (synkretyczne)
 • Klimat: suchy, gorący
 • Zdrowie: występuje malaria i AIDS
 • Czas: GMT+2
 • Waluta: lilangeni i rand RPA
 • Ruch uliczny: lewostronny
 • Karty kredytowe: akceptowane

Suazi, jedna z ostatnich monarchii w Afryce. Suazi to niewielkie państewko o powierzchni zaledwie 17 360 km², położone pomiędzy RPA i Mozambikiem. Mieszka tym tylko 900 000 ludzi. Językiem urzędowym jest angielski, potocznie używanym natomiast - siswati. Jeszcze 15 lat temu Suazi kojarzyło się z kasynami i klubami nocnymi zakazanymi w RPA. Dzisiaj największymi atrakcjami kraju są dzikie zwierzęta i zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy. Należy też pamiętać o fantastycznych szlakach wędrownych i ogromnym asortymencie wyrobów rękodzielniczych.

Podróżowanie po kraju jest łatwe, a baza noclegowa zaspakaja nawet najbardziej wybrednych turystów. Są tam świetnie prowadzone schroniska turystyczne, komfortowe hotele i luksusowe obozowiska. Termin wizyty najlepiej jest zgrać z którymś z narodowych świąt, takich jak Taniec Trzcin, Umhlanga lub Incwala, by w ten sposób posmakować kulturowej witalności, z jakiej ludność ta słynie na całym świecie. Monarchą u władzy jest Mswati III i oddana ekipa doradców.

Obywatele nie mają wyboru, muszą popierać ten układ, chociaż tak jak bywa w Afryce, monarchia może upaść niespodziewanie. Największym problemem kraju jest epidemia AIDS. Suazi znajduje się na trzecim miejscu w świecie pod względem liczby zakażeń HIV. Nosicielami jest ok. 34,5% ludności w przedziale wiekowym 15 - 49 lat, średnia długość życia wynosi teraz 33 lata i zachowuje tendencję spadkową. W kraju znajduje się ok. 12 000 dzieci, których rodzice zmarli na AIDS.

Filmy z tańca z trzcinami w Suazi!


Taniec Trzcin w Suazi

Taniec trzcin to obrzęd w którym półnagie dziewice paradują przed królem. Każda z nich chce zostać żoną króla. Jak do tej pory Król MswatiIII ma 15 żon. Niesione przez kobiety trzciny symbolizują dzidy. Mówi się że jest to w celu upamietnienia bezlitosnych amazonek rządzących niegdyś tymi terenami.

Flaga Suazi

Flaga kraju Suazi

Waluta Suazi

Waluta Suazi lilangeni, w liczbie mnogiej emalangeni i dolar namibijski są połączone z randem RPA w stosunku jeden do jednego i w dodatku możesz używać randy RPA we wspomnianych krajach. Nie zapomnij o wymianie wszystkich lokalnych walut przed powrotem do RPA. W Republice Południowej Afryki jedyną akceptowaną walutą jest południowoafrykański rand, w skrócie ZAR albo R.

Król Suazi - Mswati III wybiera 15 żonę


Sindiswa Dlamini okazała się szczęśliwą, piętnastą żoną, 45-letniego monarchy, wybraną spośród tysiąca innych panien tańczących przed nim na dorocznym Tańcu Trzcin mającym miejsce pod koniec sierpnia 2013 roku.

Jako piętnastą – pierwszą damą Królestwa Suazi, została zaprezentowana z czerwonymi piórami we włosach uważanymi za symbol rodziny królewskiej na uroczystym uwieńczeniu Tańca Trzcin w prowincjonalnej stolicy - Nhlangano.

"Pragnę potwierdzić, że mamy nową liphovela (królewską narzeczoną)," ogłosił Hlangabeza Mdluli, zajmujący się organizacją Tańca Trzcin. Panna Dlamini ukończyła szkołę St Francis High School w stolicy Suazi - Mbabane w zeszłym roku i jest finalistką konkursu piękności Miss Cultural Heritage.

Prawnie jest to 15 żona, jednak w ostatnich latach, trzy żony króla uciekły z powodu emocjonalnego i fizycznego znęcania się. Zostało więc tylko 12 żon.

Sindiswa Dlamini zamieszka wkrótce w pałacu królewskim, którego wartość szacowana jest na 100 milionów dolarów.

Galeria Suazi

Obrzędy w Suazi Suazi

Wizy wjazdowe do Suazi

Wizy do Suazi są darmowe, wbijane są na granicy, dla posiadaczy polskich paszportów.