Jakie są sposoby zapobiegania malarii


Malaria - zapobieganie

Ciąg dalszy z:

Wyprodukowano wiele rodzajów leków na malarię. Powszechnie używany, ale najmniej skuteczny to "chinina". Ostatnio pojawił się lek zwany "artesunate", oparty na starożytnej chińskiej ziołowej miksturze. Jeśli udajecie się Państwo w dalekie od cywilizacji rejony malarii, dobrze mieć przy sobie zestaw odpowiednich leków. Najważniejszy to "Pyrimethanine-sulfadoxine" (Fransidar) zalecany w nagłych przypadkach w samodzielnym leczeniu malarii, gdy niemożliwe jest udzielenie pomocy lekarskiej przez najbliższe 24 godziny.

Labolatorium malarii

Należy używać środków zapobiegających ugryzieniom, tj. kategorycznie pamiętać o używaniu kremów i płynów (chemicznych i bazowanych na cytroneli repelentów) na każdym skrawku odsłoniętej skóry. Powinno się stosować repelenty o zawartości aktywnej substancji (DEET) od 30 do 50%. Niewskazane są one dla niemowląt; poleca się staranne okrycie niemowląt grubymi ubraniami, a łóżko - moskitierą na kilka godzin przed snem. Jest to uważane za najbardziej efektywną broń przeciwko komarom. Należy też pamiętać o higienie osobistej. Okazuje się, że osoby ze śmierdzącymi nogami są bardziej kuszące dla komarów. Wskazane jest branie tabletek czosnkowych.

Komary nie lubią zapachu czosnku. Jeśli planujecie Państwo podróż na tereny malarii konieczne jest użycie profilaktycznych leków. Większość uważa, że leki te maskują objawy malarii, opóźniając tym leczenie. Jest to nieprawda, leki zapobiegawcze zwalniają rozwój choroby, czyniąc przebieg choroby łagodniejszym. Prosimy pamiętać, że leki zapobiegawcze nie dają 100% pewności, dlatego należy zachować ostrożność na zagrożonych terenach. Prosimy też pamiętać, że dzieci poniżej ósmego roku życia, kobiety ciężarne, osoby z depresją i z problemami z sercem powinni zachować szczególną ostrożność. W aptekach w RPA sprzedawanych jest kilka rodzajów zestawów do wykonania samodzielnych testów na malarię. Jest to bardzo przydatne w rejonach, gdzie pomoc lekarska nie jest możliwa przez najbliższe 24 godziny.

Zapobieganie malarii na wycieczkach

  • Malarię roznoszą samice komarów widliszków, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty zawierające DEET, korzystać z moskitier, bezwzględnie brać tabletki. Kremy są skuteczniejsze niż repelenty.
  • Ubierać koszule z długim rękawem, długie spodnie i skarpety.
  • W Parku Krugera jest bardzo mało komarów, nie tak jak przykładowo na Mazurach. Pomimo tego nie możemy ignorować niebezpieczeństwa, prawdopodobieństwo jak na loterii.
  • Komary roznoszące malarię są łatwe do rozpoznania. Kiedy spoczywają na ścianie, ich głowa i tułów są skierowane pionowo w dół.
  • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w miesiącach letnich.
  • W RPA leczono w szpitalach około 10 tysięcy osób w 2016 roku, z czego 80 osób zmarło. Pamiętajmy, że w Polsce lekarze mają mniejsze doświadczenie w leczeniu malarii. Przy leczeniu malarii ważne jest natychmiastowe podanie leków. Czekanie dzień albo dwa na wyniki testu krwi drastycznie obniża naszą szansę na przeżycie.
Zapper, na ukąszenia komara

Na zdjęciu powyżej widzimy „zapper” stosowany do złagodzenia swędzenia po ukąszeniu komara. Podobno drapanie zwiększa ryzyko ponownego ukąszenia. Na środkowym zdjęciu widzimy namiot z moskitierą firmy Camp Master. W RPA dostępne są liście, które palimy w małym kadzidle. Bardziej efektywne będzie palenie spirali, widocznej na zdjęciu poniżej.

Nowe produkty na malarię dostępne w RPA Elektryczny rozpylacz trucizny na komary

Średnio jedno z czterech dzieci umierających w Afryce, umiera na malarię. Zarażenie kobiet w ciąży jest dwa do trzech razy bardziej prawdopodobne. Kobieta ciężarna umiera na malarię z dwa razy większym prawdopodobieństwem. Dlatego, jeśli masz małe dzieci, albo jesteś w ciąży powinnaś unikać terenów zagrożonych malarią. Malaria przenoszona jest przez samicę komara anopheles. Podczas ukąszenia jeden z czterech gatunków pierwotniaka malarii z rodzaju Plasmodium jest przenoszony do organizmu ludzkiego. Występują różne objawy, ale zawsze można spodziewać się wysokiej gorączki, napadów zimna (zimnica), symptomów podobnych do grypy.

Każdy, kto przebywał przez ostatnie kilka miesięcy w rejonach, gdzie występuje malaria, w przypadku objawów grypy powinien poddać się badaniom lekarskim na malarię. W 1999r RPA, Mozambik i Suazi podpisały dokument nazwany "Malaria Protocol". Jego celem było objęcie ścisłą kontrolą większego obszaru. W programie jest pryskanie insektycydami terenów zamieszkałych przez ludzi, wprowadzenie na rynek wielu zapobiegawczych leków oraz edukacja na temat konieczności zwalczania komarów. Program okazał się dużym sukcesem. Malaria Information System podał, że ilość przypadków malarii w Kwa Zulu Natal spadła o 90% od roku 1999, w Mpumalandze prawdopodobieństwo zarażenia spadło o 60%.