Solitaire


Solitaire - oaza na pustyni

Solitaire
Solitaire, można zobaczyć tutaj, kilka starych wraków samochodów, dobrze znoszących pustynne, suche powietrze.

Solitaire to maleńka osada w regionie Khomas w centralnej Namibii w drodze do Parku Narodowego Namib-Naukluft. Solitaire leży na skrzyżowaniu dróg łączących C14 (Walvis Bay i Bethanie) i C24 (łącząca Rehoboth i Sossusvlei), obie te trasy są głównymi szlakami turystycznymi przez Park Narodowy Namib-Naukluft. W odległości 330 km nie ma możliwości by kupić paliwo podróżując między wydmami w Sossusvlei i wybrzeżem w Walvis Bay - w odległości. Solitaire jest jedynym przystankiem dla turystów. Oprócz stacji benzynowej, istnieje możliwość podstawowych napraw samochodów, wymiana opon, poczta, piekarnia i sklep. Istnieje również kemping z dobrze utrzymanymi łazienkami i motel w pobliżu.

Obszar ten został zakupiony od Administracji South West (rząd Namibii w tym czasie) przez osadnika, Willema van Coller Christoffel w 1948 roku - łącznie 33000 ha ziemi - na potrzeby rolnictwa - hodowli owiec karakułów. Ponieważ było to tak odległe miejsce, jego żona nazwała to Solitaire. Joost van Coller zbudował mały, 2-pokojowy dom w pobliżu skrzyżowania gruntowych dróg oraz ranczo. W późniejszych latach dodał mały sklep i pompę ręczną do paliwa. Sklep spełniał zadanie regionalnego urzędu pocztowego, gdzie co tygodniowo dostarczano pocztę. W w 1851 roku powstała niewielka kaplica.

Przez większą część roku Solitaire było przysłowiowym miastem jednego konia, ale w sezonie turystycznym bywało tu gwarnie, dzięki turystom podróżującym między wydmami a Swakopmund lub Windhoek. Dziś w Solitaire znajduje się restauracja i bar, który serwuje śniadania, lunche i kolacje. Jest pralnia, internet w głównym biurze oraz strzeżony parking.

Solitaire uzyskało dodatkową sławę po ukazaniu się książki "Solitaire" autorstwa Holendra Ton van der Lee. Książka zainspirowała wielu turystów, aby pojechać do tej odległej oazy na pustyni.

Spreetshoogte Pass

Spreetshoogte Pass to przełęcz na wysokości 1780m nad poziomem morza w centralnej Namibii. Z maksymalnie 22% nachyleniem stoku, przełęcz jest jedną z najbardziej stromych w południowej Afryce.

Przełęcz leży na południe od Gamsberg na powiatowej trasie D1275 łączącej Rechobot z Solitaire. Spreetshoogte Pass łączy Pustynię Namib z Khomas Highland. Droga jest bardzo stroma i trudna do jazdy. Przeznaczona wyłącznie dla pojazdów bez przyczep. Ciężarówek i przyczep kempingowych nie wolno tutaj używać.

Nawierzchnia drogi jest gruntowa, ale najtrudniejsze etapy pokryto brukiem. Podejście wznosi się prawie 1000 metrów w odległości 4 km. Zjazd jest bardzo niebezpieczny, warto wcześniej sprawdzić hamulce. Przejechać przełęczą Spreetshoogte jest zdecydowanie warto. Nie zapomnij aparatu! W górnej części przełęczy rozlega się malowniczy widok na pustynię Namib. Najlepiej jechać tędy w godzinach popołudniowych, krajobraz w popołudniowym słońcu jest naprawdę wspaniały i oferuje niesamowite możliwości fotograficzne.