Damaraland, ślady dinozaura


Namibia, ślady dinozaura


Dobrze zachowane ślady Dinozaurów możecie zobaczyć na farmie Otjihaenamaparero. Odciśnięte one zostały w piaskowcu w Etjo Formation koło 219 milionów lat temu i cały czas są dobrze widoczne.

Jeden zestaw śladów jest ogromny, i prawie wygląda jak przeszedł by tędy ogromnych rozmiarów hipopotam. Tak naprawdę, ślady te pozostawiło zwierzę chodzące na tylnych łapach.

Nie spodzieaj się jednego czy dwóch śladów. Dinozaur pozostawił tam 30 śladów wielkości około 350 na 450 mm, zanim zniknął. Drugi komplet śladów jest mały, wygląda jakby pozostawiony był przez krzyżówkę kurczaka z krokodylem, był to dinozaur Syntarsus. W formacji skalnej Etjo spotyka się jeszcze kilka innych śladów, jednak te zachowały się najlepiej. Otjihaenamaparero zostało mianowane Pomnikiem Narodowym a ślady dinozaurów są pod ochroną prawną, dlatego kiedy będziecie je oglądać, zachowajcie ostrożność.

Unikalne ślady dinozaura w piaskowcu
Unikalne ślady dinozaura w piaskowcu

Tropy dinozaura Ceratosauria

Te interesujące ślady zachowały się dzięki suchemu i gorącemu klimatowi. Przypuszczalnie, po jakimś czasie wypełniły się suchym piachem. Możliwe jest że pokryte ony były wydmami podobnymi do tych w Sossusvlei.