Ruiny Great Zimbabwe


Ruiny kamiennego miasta


Great Zimbabwe Ruins

Great Zimbabwe Ruins

Kamienne ruiny (wciąż nie do końca wyjaśnionego pochodzenia), największa kamienna budowla w Afryce po piramidach, ściany wysokie do 15 m zbudowane bez cementu, po prostu precyzyjnie ustawiane kamienie.
Wielkie Zimbabwe

Wielkie Zimbabwe

granitowe kostki bez użycia zaprawy nadal tworzą solidne mury.

Ten architektoniczny cud odsłania nam fascynującą historię tego zakątka Afryki. Wielki Zimbabwe jest największym i najważniejszym zabytkiem na południe od Sahary. Zajmuje obszar około 720 hektarów z imponującą budowlą z panoramicznym widokiem sięgającym przedmieścia miasta Masvingo. Kiedy podziwiamy to miejsce, nasuwa się chwila refleksji. Myślimy o nieznanych budowniczych, ustawiających kawałki kamienia tworząc razem ten ogromny pomnik.

Składowe części kompleksu to „Świątynia”, „Akropol”, „Pałac w Dolinie” i pozostałości innych obiektów. Kiedy podziwiamy pozostałości niegdyś wielkiego królestwa, wszystko wydaje się pasować, a wolno-stojący gmach staje się fortecą i punktem obserwacyjnym. Odgłosy ze szczytu budowli roznoszą się daleko, prawdopodobnie do każdego zakątka starego królestwa. Każdy zastanawia się, dlaczego władcy, którzy tam mieszkali, musieli czuć się jak bogowie? Wielki Zimbabwe to żywy pomnik, który trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jest podzielony na trzy części, The Hill Complex, The Valley Enclosures i Great Enclosure. Każda część to nie tylko spektakl, ale także stojące wyzwanie i inspiracja dla naszego pokolenia, a także dla przyszłych pokoleń — to dobra wiadomość, że Zimbabwe przekazało ją światu jako dziedzictwo.

Lokalni historycy uważają, że mieszkali tutaj królowie ludu Shona. Wydaje się to mało prawdopodobne. Raczej, lokalna ludność pracowała tutaj jako niewolnicy przy kopaniu złota, polowaniach na słonie i przy zdobywaniu żywności. Istnieją dowody, że Afrykę Południową znali Arabowie i Hindusi 1000 lat przed Vasco da Gama. Starożytne łodzie żaglowe dau odbywały komercyjne rejsy między Wybrzeżem Swahili i Indiami lub Zatoką Perską. Już w I wieku p.n.e. grecki nawigator Hippalus zauważył, że w miesiącach między listopadem i marcem monsun wieje w kierunku południowo-zachodnim, czyli od Indii do Afryki. W kwietniu kierunek wiatru odwraca się i do października wieje w kierunku Indii. Żeglarze byli w stanie pokonać odległość prawie 5000 km w ciągu 25 dni.

Więcej o: ruinach Wielkie Zimbabwe