Podróżuj z klasą pociągiem Purple Train


Pociąg Purple Train

Podróż luksusowym pociągiem Klasy Premier wcale nie kosztuje dużo, wbrew powszechnym przekonaniom.

W piątek o godzinie 15.00 wyrusza z Kapsztadu Purple Train (purpurowy pociąg) w kierunku Port Elizabeth. Dla pasażerów będzie to 25 godzin relaksu i podziwiania widoków.

Jest to Premier Classe, luksusowy pociąg należący do firmy Shozoloza Meyl. Trasa biegnie przez Worcester, Robertson, Swellendam, Mossel Bay, George, Oudtshoorn, Willowmore i Uitenhage do Port Elizabeth. Wszyscy 80 pasażerów to turyści zagraniczni i lokalni, zamierzający zwiedzić kawałek RPA w luksusie i w spokoju. W pociągach klasy Premier Class cały czas obowiązują dawne obyczaje, pasażerowie traktowani są z etykietą godną mężów stanu. Wagony mają dużo miejsca z zamykanymi na klucz szafami na bagaże, ubrania i kosztowności. Każde łóżko posiada lampkę do czytania. Pięciodaniowe obiady podawane są w dwóch wagonach jadalnych wykończonych pluszem, obok są dwa obszerne wagony służące jako bar.

Pociąg wyposażony jest w efektywną klimatyzację i luksusowe łazienki z prysznicami. Cena biletu, z wliczonymi posiłkami jest tylko sto, może dwieście złotych wyższa niż koszt przelotu samolotem. Miły maszynista, William Winkworth ma dziesiątki lat doświadczenia.

Za oknem rozciąga się jeszcze widok Góry Stołowej, kiedy podawana jest herbata z ciastem. Największą zaletą podróżowania pociągiem jest możliwość dokładnej obserwacji krajobrazu, odkrywasz wiele nowych szczegółów nawet jeśli znasz cały teren bardzo dobrze. Otoczenie wygląda całkiem inaczej z pociągu niż z samochodu, zwłaszcza jeśli podróżujesz w dużym ruchu. Przed zachodem słońca pociąg zatrzymuje się w Worcester. Od tego miejsca pociąg będzie ciągnięty przez dwie lokomotywy spalinowe. Obiad podawany jest na trasie do Robertson.

Dodatkową zaletą podróży pociągiem jest możliwość całkowitego relaksu. Możesz robić co chce, niektórzy grają w karty, czytają książki, podziwiać krajobrazy, rozmawiać. Nie ma nic przyjemniejszego niż sen przy rytmicznym stukocie kół wagonu.

Następnego dnia mijasz malownicze miejsca Trasy Ogrodów takie jak Gouritz Bridge, linię brzegową obok Mossel Bay, przepiękny Outeniqua Pass gdzie pociąg wspina się coraz wyżej w skalistych górach. Następnie ujrzysz otwarte przestrzenie Karru, za miastem Oudtshoorn. Hitem dnia będzie Tootwater Poort, pomiędzy Oudtshoorn i Willowmore. Pociąg jedzie wąskim, niby tunelem pomiędzy potężnymi górami.

Obecnie pociągi klasy Premier Classe kursują regularnie na czterech trasach, z Kapsztadu do Johannesburga, Kapsztad do Port Elizabeth, Johannesburg do Durbanu i Johannesburg do Hoedspruit. Podróż z Kapsztadu do Port Elizabeth kosztuje R1370 (ok. 560 PLN) od osoby w jedną stronę.