Podróżowanie po Namibii


Podróże w Namibii

Nie zostawiaj po sobie śladów w czasie podróży po Namibii

Namibia posiada doskonałe drogi szutrowe, wspaniałe pikniki pod rozłożystymi akacjami. W czasie podróży zachowajmy to dla innych.

Grafiti z podróży, akacja erioloba (Acacia erioloba) i shepherd tree (Boscia albitrunca) moim zdaniem są charakterystycznymi drzewami Namibii. Są one domem dla paru gatunków wikłaczy i zapewniają cień dla ludzi. Nie rozumiemy, dlaczego podróżnicy wycinają na nich takie slogany jak: "tu byłem". Pozostaw to przepiękne namibijskie środowisko dla innych podróżników takie jakie zastałeś.

Przy grillu Namibijczycy lubią grill, nazywają go braai, tak samo jak w RPA. W czasie podróży po Namibii warto jest posmakować lokalnego mięsa z grilla. Nie jest to trudne, prawie wszystkie kempingi wyposażone są w miejsca do pieczenia mięsa. Nie niszcz drzew wokół twojego parkingu, nie obłamuj suchych gałęzi. Lepiej jeśli kupisz drewno pochodzące z legalnego źródła. Nie może to być akacja camel thorn tylko gatunki takie jak akacja black thorn, z której produkuje się w Namibii dobrej jakości węgiel drzewny.

Rozpalanie ognia Mówiąc o grillu, pamiętaj o zachowaniu ostrożności w czasie rozpalania ognia zwłaszcza kiedy wieje wiatr. Po zakończeniu zabezpiecz popił żeby się nie roznosił. Co roku pożary czynią duże zniszczenia w Namibii.

Toalety w buszu w Namibii Toalety na pustyni Kiedy zmuszeni jesteśmy się zatrzymać ze względu na nagłe potrzeby fizjologiczne, dowodem dobrego wychowania będzie wykopanie dołka, takiego jak na zdjęciu po lewej. Dlatego dobrze jest mieć w wyposażeniu samochodu niewielką łopatkę. W okolicach miejsc piknikowych, pamiętajcie żeby wykopać dołek w bezpiecznej odległości od betonowego stołu i ławek i zasypać go dokładnie po zakończeniu. Nigdy nie wiadomo w którym kierunku będzie wiał wiatr. Możliwe że w drodze powrotnej zatrzymasz się w tym samym miejscu. Pamiętaj więc żeby nie zepsuć sobie i innym apetytu.

Koleiny Są miejsca na piaszczystych sawannach na północ od Gobabeb, gdzie koleiny pozostawione przez pierwszych odkrywców są cały czas widoczne, ich wiek szacuje się na ponad 120 lat. Czym bliżej do autostrady, sieć kolein zagęszcza się. Cały ten krajobraz wygląda jak pajęczyna. Pustynia Namib jest najstarszą pustynią na świecie ale zarazem najdelikatniejszą. Dlatego zastanów się, zanim pozostawisz tutaj nowe ślady

Afrykańskie pamiątki Ostatnio staje się problemem wycinamie dużych drzew na drewno do wyrobu afrykańskich figurek. Dlatego, jeśli chcesz się przyczynić do ochrony środowiska powinieneś kupować pamiątki w sklepach. Z naszego doświadczenia wynika że najtaniej kupisz pamiątki w sklapach wolnocłowych na lotnisku w Windhoek. Ma to też swoją zaletę, że nie wozisz z sobą zakupionych pamiątek w podróży, kupujesz je przed odlotem.

Gdzie mieszkać w Namib-Naukluft?

Sesriem, na południu ma wjazd do kanionu Sesriem i wydm Sossusvlei oddalonych tylko 63 km. Ten bardzo dobrze utrzymany kemping posiada kiosk, stację benzynową, basen i bar. Kosztuje to R300 za miejsce plus R150 od osoby (maksymalnie 8 osób).

Naukluft Camp jest w centralnej części i jest doskonałym punktem wypadowym do pieszych szlaków i ośmiodniowego, mającego długość 120 km Naukluft Hiking Trail oraz 2 dniowego, 73 kilometrowego Naukluft 4X4 Trail. Są tam wspólne łazienki i drzewo opałowe na sprzedaż. Miejsce kosztuje R100 plus R50 od osoby (maksymalnie 8 osób).

Północna część Namib posiada aż 13 podstawowych kempingów, pozbawionych łazienek, wody i drewna. Za miejsce należy zapłacić R80 za maksymalnie 9 osób.