Wycieczka 7 dni RPA, Johannesburg, Kruger, Suazi i Durban


Program wycieczki z Johannesburga do Durbanu

1. Park Krugera

Mapa trasy wycieczki z Johannesburga do Durbanu

Nasza podróż rozpoczyna się w Johannesburgu o godzinie 7.00 rano, opuszczamy tętniące życiem miasto, przecinamy prowincję Mpumalanga. W drodze przez Highveld mijamy najpierw kopalnie węgla, potem wzorowo przeważać będą farmy. Granica dawnych prowincji Transvaal i Natal przebiega wzdłuż 300 km zapadliska zwanego Wielkim Urwiskiem. Na kempingu mamy szansę odpocząć po mozolnej jeździe. Odbędziemy też krótkie spotkanie poświęcone sprawom organizacyjnym.

Namioty stałe z łazienką — wersja hotele

Namioty typu igloo z komunalną łazienką — wersja kemping

Nocleg w Nkambeni Safari Camp z basenem z widokiem na zaporę gdzie gromadzi się wiele zwierząt.

Opcjonalne Atrakcje: safari przed zachodem słońca

Obiadokolacja

2. Park Krugera

Podczas safari jesteśmy trochę rozczarowani, widząc sieć asfaltowych dróg, których sieć oplata gęsto obszar Parku Krugera. Dzięki nim można łatwo dotrzeć w najdalsze części rezerwatu. Może nie ma to wiele wspólnego z dziewiczą przyrodą Afryki, ułatwia jednak zwiedzanie i robienie zdjęć.

Nasz kemping ulokowano tak, by w możliwie, jak najmniejszym stopniu zakłócał panujący porządek natury. Schronisko dyskretnie wtapia się w krajobraz rezerwatu, ale o głośnych rozrywkach nie może być mowy. Jedyną ingerencją człowieka w naturalne środowisko są dość liczne samochodowe safari i może grill pod gołym niebem. Dźwięków bębnów dobiegających z naszego spotkania z lokalnym szczepem nie zaliczymy do odgłosów cywilizacji. Afrykańska muzyka i taniec rozbrzmiewają tu przecież od wieków. Dla nas kultura tych ludzi jest równie egzotyczna, co dzika przyroda dookoła. Z drugiej strony mamy wątpliwości jak dalece występy te są autentyczne a w jakim stopniu wyreżyserowane ku uciesze turystów, tak czy inaczej muzyka wyczarowuje w tym miejscu prawdziwie magiczną atmosferę.

Śniadanie, obiadokolacja

Zakwaterowanie: jak poprzednio

Pakiet Dodatkowych Atrakcji: całodzienne safari jeepami

3. Trasa Panoramiczna

Po opcjonalnym, pieszym safari, śpieszymy na zwiedzanie Trasy Panoramicznej. Wody rzeki Blyde stworzyły tu imponujące dzieło, myślimy, podziwiając Bourke’s Luck Potholes. Przy szosie powstało wiele punktów widokowych, z których możemy podziwiać leżącą 1000 metrów niżej panoramę Niskiego Veldu. Jedno z tych miejsc to Boże Okno położone na wysokości 1829 m n.p.m. Odwiedzimy uznawany za jeden z wielu naturalnych cudów w RPA — kanion rzeki Blyde, długi na 30 km kanion, 800-metrowe głębokości. Na wyrzeźbienie, natura zarezerwowała sobie kilka tysięcy lat. Zobaczymy formację skalną w kształcie chat murzyńskich Three Rondavels (trzy chaty). Przejazd na teren Niskiego Veldu zajmuje dziś kilka minut, XIX wiecznym pionierom pokonanie stromego urwiska zajmowało całą dobę. 1000-metrową różnicę wysokości odczuwamy dosłownie na własnej skórze. Orzeźwiające powietrze górskie stało się już wspomnieniem. Z każdym metrem w dół robi się coraz goręcej. Powracamy na kemping w Krugerze, po krótkim odpoczynku jedziemy na popołudniowe safari.

Zakwaterowanie: jak poprzednio

Opcjonalne: piesze safari

Śniadanie, obiadokolacja

Atrakcje dnia: punkty widokowe na Trasie Panoramicznej

4. Mlilwane Wildlife Sanctuary

Po przekroczeniu granicy ze Suazi, niewielkiego królestwa między Mozambikiem i RPA, jedziemy prosto do Ostoi Mlilwane położonej na malowniczych zboczach Kingdom's Ezulwini Valley (Doliny Raju), która to dostarczy nam wielu wrażeń. Zwiedzimy park pieszo, co ułatwia poznanie mikro środowiska i zobaczenie z bliska wielu mniejszych mieszkańców buszu. Możemy być spokojni — na tym terenie nie spotyka się niebezpiecznych dla ludzi zwierząt. Później będziemy mieli okazję do uczestniczenia w ludowych tańcach ludności Suazi.

Zakwaterowanie: Mlilwane Wildlife Sanctuary lub Mbuluzi Game Lodge

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Przejście graniczne: Suazi — Matsamo, RPA — Jeppes Reef

5. Mlilwane i Esijeni

Samodzielne zwiedzanie rezerwatu Mlilwane 4560ha są możliwe ze względu na względny brak niebezpiecznych dla ludzi zwierząt. Z rana nasz przewodnik poprowadzi nas "Szlakiem Natury". Później wyruszamy na 2-godzinną wizytę z przewodnikiem do społeczności Esijeni, co pozwali nam poznać codzienne życie w Suazi. Takie interaktywne doświadczenie może obejmować mielenie kukurydzy, transport wody, budowanie ściany lub pranie ubrań w strumieniu.

Pakiet Dodatkowych Atrakcji: spotkanie z lokalną ludnością w Esijeni

Opcjonalne: jazda rowerami górskimi w Mlilwane lub safari, piesze wędrówki

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

6. Isimangaliso (Greater St. Lucia) Wetland Park w RPA

Opuszczamy Suazi, jedziemy wzdłuż linii brzegowej ciepłego Oceanu Indyjskiego. Wieczorem udamy się na rejs łodzią po lagunie Isimangaliso. Estuarium to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jest tu bogactwo szlaków pieszych dla turystów. Przecinają one park pomiędzy jeziorem i Oceanem Indyjskim. Napotkamy wiele wydm porośniętych gęstym lasem. Morski rezerwat Isimangaliso z rafami koralowymi i ławicami ryb to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania.

Zakwaterowanie: Shonalanga

Śniadanie, obiadokolacja

Główna atrakcja: spotkanie społeczności Zulusów

Przejście graniczne: Suazi — Lavumisa Town Board, RPA — Golela

7. Rezerwat Hluhluwe-iMfolozi Park

Po śniadaniu wyruszamy na safari do Hluhluwe-iMfolozi, najstarszego w RPA rezerwatu przyrody, słynącego z białych i czarnych nosorożców. Jest to jedyny park w Kwa Zulu Natal zarządzany przez władze państwowe, w którym występuje "Wielka Piątka". Dzięki umiejętnemu planowaniu park może się poszczycić największym pogłowiem białych nosorożców w świecie. Do Durbanu dojedziemy w godzinach popołudniowych. Wieczór możemy spędzić w oryginalnej indyjskiej restauracji, jako że Durban posiada największą społeczność Hindusów mieszkających poza granicami Indii. Warto będzie spędzić tu parę dodatkowych dni, jest to doskonałe miejsce do kąpieli w oceanie, opalania, surfowania i innych form czynnego odpoczynku. Tutaj zakończy się nasza wycieczka.

Zakwaterowanie: Shonalanga

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Pakiet Dodatkowych Atrakcji: safari w Hluhluwe-iMfolozi, rejs statkiem w Isimangaliso

8. Durban

Zakończenie wycieczki w Durbanie, największym i najgłębszym porcie morskim i znanym kurorcie. Wieczór spędzimy kosztując autentyczne dania kuchni indyjskiej, jako że Durban jest domem dla największej populacji Hindusów żyjących poza Indiami.

Zakwaterowanie: samodzielna rezerwacja

Opcjonalne rozrywki: obiad w indyjskiej restauracji

Śniadanie

Panoramiczny widok na kanion rzeki Blyde Bourkes Luck Potholes