Wynalazki z RPA


Przykłady ważniejszych wynalazków z RPA

Owoc Piquante

Owoce Piquante

(opatentowana nazwa handlowa PeppadewTM), ma delikatnie piekący smak, nie pozwalający o sobie zapomnieć oraz niezrównany aromat. Podobny trochę do papryki. Historia odkrycia tego owocu jest niezwykła tak samo jak sam owoc. Krzak należący do rodziny capsicum był odkryty w 1997 roku przez Johana Steenkamp w swoim ogrodzie w Prowincji Wschodnioprzylądkowej. Nikt nie wie jak tam się znalazł. Pracujac w swoim ogrodzie natknął się na dziwnie wygladający krzew z czerwonymi owocami smakiem przypominającymi paprykę a wyglądem podobnym do pomidorów. Smak tego owocu był tak niezwykly, że zdecydował się przeprowadzic kilka eksperymentów kulinarnych. Dzięki temu owoc piquante okazał sie wielkim sukcesem, jest pierwszym prawdziwie nowym owocem wprowadzonym na rynek od czasów Kiwi. Po wielu kulinarnych eksperymentach udało się opracować przepyszne receptury. Obecnie Peppadew International posiada wyłączność na uprawę i przetwory z tego owocu. Sprzedawany jest w słodko kwaśnej, bardzo aromatycznej zalewie. Słoik zawiera około 40 sztuk drylowanych owoców. Smakuje i wygląda wspaniale faszerowany np. białym twarożkiem.

Hippo Water Roller używany przez kobiety w SuaziHippo Water Roller- Wiele wiosek w RPA nie ma jeszcze wodociągów. Głównie kobiety przynoszą wodę ze studni oddalonej nawet kilometr. Dzięki Hippo Water Roller kobiety nie muszą już nosić wody na głowie, mogą teraz ciągnąć 90 litrową beczkę wody. Beczka na zdjęciu ma pojemność tylko 20 litrów. Wykonana jest z niskiej gęstości polietylenu, odpornego na UV, wzmocnionego włóknem. Dzięki temu Hippo może wytrzymać ciężkie warunki eksploatacji przez 5 do 7 lat. Nawet kiedy nie nadaje się do transportu wody, beczka używana jest do przechowywania wody lub jako doniczka na kwiaty, wanna do kąpieli dzieci, śmietnik, koryto dla zwierząt.

Kreepy Krawly, pierwsze automatyczne urzadzenie do czyszczenia basenów kąpielowych zbudowane było przez inżynierów w Randburgu.

Christiaan Barnard, w Groote Schuur Hospital, Kapsztad, pierwszy w świecie dokonał przeszczepu serca w roku 1967.

Nakręcane radioFreeplay wind-up radio czyli nakręcane korbą radio zostało zbudowane przez firmę Syzygy w Kapsztadzie. Radio cieszy się popularnością w całej Południowej Afryce w miejscach bez elektryczności.

Wieże telefoniczne w postaci palmy.

Viv Foster z Knysny wymyslił haczyk do wędki zbudowany podobnie jak otwieracz do wina. Obecnie zatrudnia 25 osób do produkcji haczyków i spejalnej sieci rybackiej.

CT Scaner

The CT Scanner był zbudowany przez Allan Macleod Cormack, z Kapsztadu, za co dostał on Nagrodę Nobla w Fizyce w roku 1979.

Plastikowa kuchenka

Ken Hall zbudował plasikową kuchenkę, majacą na celu ograniczenia pożarów. 6 brykietów węgla drzewnego dostarcza ciepło przez 2 godziny.

Appletiser i Grapetiser, Buchu appetite depressant, colindictor czyli pierwsze urządzenie do nagrywania rozmów telefonicznych, kominki Jetmaster, Koszula Mandeli, Słoneczny system ogrzewania wody w basenie, Vuvuzela czyli trąbka kibiców piłki nożnej, Sucha, bez wody, nie smierdząca ubikacja.

Vuvuzela, wynalazek z RPA

Vuvuzela - to plastikowa trąbka przyprawiająca zagranicznych piłkarzy i kibiców o głuchotę i rozstrój nerwowy. Historia vuvuzeli sięga połowy lat siedemdziesiątych, jednak oficjalnie została pokazana światu w dniu 15 maja 2004, kiedy ogłoszono że RPA będzie organizatorem mistrzostw świata. Wtedy minister sportu, Makhenkesi Stofile i minister finansów Trevor Manuel zaprezentowali vuvuzelę osobistościom z całego świata.