RPA - kolonizacja i apartheid


Kompendium wiedzy z zakresu RPA

Prezydent De Klerk i Mandela
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, F.W. de Klerk i Nelson Mandela. W 1993 roku Mandela otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wspólnie z prezydentem RPA FW de Klerkiem. Mandela powiedział wtedy, że chociaż obaj dostali Nagrodę Nobla, nie znaczy że są oni równymi sobie, bo Mandela z apartheidem walczył, a de Klerk cały czas był u władzy apatheidu. Ważną, ale nie docenianą zasługą Nelsona Mandeli było zapobieżenie wojnie domowej w 1994 r, kiedy po wygraniu wyborów przez czarny rząd, po raz pierwszy w historii kraju, obserwatorzy zagraniczni spodziewali się rozlewu krwi.

Pierwsze wzmianki o nierówności rasowej w RPA pojawiły się w 1946 roku na walnym zgromadzeniu ONZ. Przedstawiciel Indii oznajmił że w RPA zaczynają się prześladowania na tle rasowym. NP (National Party) powoli nabierała siły, w 1948 roku wygrała wybory. Apartheid stał się oficjalnym prawem w RPA. W latach 1950 wprowadzono dodatkowe, represyjne ustawy, ograniczające wolność Murzynów. Wprowadzono: Group Areas Act, dzielący grunty na tle rasowym oraz ustawy ewidencji ludności, które klasyfikowały wszystkich obywateli przez rasę. Prawo karne, ograniczające wolność do zmiany miejsca zamieszkania wprowadzono w 1952 roku. W 1961 r, RPA zmuszona była opuścić Brytyjską Wspólnotę Narodów, premier H.F. Verwoerd ogłosił zmianę nazwy państwa na RPA (wcześniej było ZPA, czyli Związek Południowej Afryki), prezydentem został C. Swart.

Przywódcy NP, DF Malan i Hendrik F. Verwoerd byli architektami z apartheidu. Malan używał terminu "apartheid" od 1930 roku, kiedy zdystansował jego partię z brytyjskimi tradycjami liberalizmu a wcześniejszą politykę segregacji rasowej, uważał za zbyt pobłażliwą wobec Murzynów. Verwoerd, wykształcony w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech, był głównym ideologiem apartheidu. Mianowany ministrem Native Affairs na początku 1950 roku, w 1958 roku został premierem.

Zakumi

Czy poznaliście już Zakumi (po lewej)? Przyjazny, zielonowłosy lampart Zakumi został wybrany jako oficjalna maskotka Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA. Jego imię pochodzi od skrótu ZA oznaczającego RPA i kumi czyli liczby 10 w lokalnych językach w RPA. Zakumi zdecydował się na pomalowanie włosów na zielono, jest to kolor dobrze pasujący do koloru trawy na boisku. Czasami zapada on w drzemkę, aby nabrać sił i energii i ruszyć do ataku z dużą szybkością.

Więcej o RPA: http://pl.wikipedia.org/wiki/RPA