Namibia wycieczki, wszystko o Namibii


Wycieczki do Namibii - niezbędnik


Otwarte przestrzenie w Namibii Wielkie przestrzenie, super krajobrazy, intymny kontakt z naturą, ludzie z dawnych epok, bez tłumów turystów- to właśnie Namibia. Lubisz naturę, noclegi na pustyni pod gwiazdami, obserwację zwierząt, to dobrze trafiłeś! To niezwykłe miejsce jest pełne dziewiczej przyrody, niepowtarzalnych krajobrazów, istnieje możliwość poznania dawnych kultur na żywo. W dodatku można poczuć się tu wolnym. Namibia uznawana jest przez miłośników off-roadu za jeden z najlepszych i najbardziej urozmaiconych obszarów na świecie, z idealnymi warunkami do jazdy samochodami terenowymi po urzekających bezdrożach.

Namibia ceny

Rząd Namibii inwestuje wiele na promocję turystyki. Dzięki dobrej infrastrukturze w połączenui z dziewiczymi krajobrazami i obfitą przyrodą, Namibia stała się wymarzonym celem podróży dla wielu wytrawnych podróżników. W miarę wzrostu liczby odwiedzających coraz częściej słychać nawoływania lokalnych operatorów o większą troskę o to bardzo delikatne środowisko naturalne. Około 40% powierzchni Namibii jest już pod ochroną, w tym Etosha i Namib-Naukluft, podczas gdy większość głównie dziewiczych obszarów pustynnych, do tej pory zamkniętych z powodu eksploatacji diamentów, w południowo-zachodniej kraju powoli zaczyna być udostępniana turystom.

Zapowiadana strategia rządu ma na celu ograniczenie ilości odwiedzających do około 0,5 mln rocznie (obecnie Namibię odwiedza około 1 mln turystów rocznie). Oznacza to, że sektor turystyczny liczy na turystów z zasobnymi portfelami zdolnymi płacić wygórowane ceny, głównie z Europy Zachodniej oraz z Chin i innych krajów azjatyckich.

Strategia to zostanie osiągnięta z udziałem społeczności lokalnych, zwłaszcza w rezerwatach przyrody, aby rozwinąć nieformalny sektor zatrudnienia. Turystyka jest jednym z czterech priorytetowych sektorów w najnowszym pięcioletnim planie rozwoju kraju (NDP4), który jest ukierunkowany na potrzeby zacofanych społeczności, zwiększenie inwestycji w obiektach turystycznych, zwłaszcza w państwowych parkach narodowych i podniesienie jakości obsług (choć prywatne domki i pensjonaty są na wysokim poziomie).

W 2010 r. (najnowsze dostępne dane), Namibię odwiedziło 984000 zagranicznych turystów, 18% więcej niż w roku 2006 według UNWTO. Chociaż 30% odwiedzających pochodziło z Angoli i 28% z RPA to Europie Zachodniej przypada 21% udziału (Niemcy 9%). Ponad połowa z 417 tysięcy odwiedzających z Europy Zachodniej przyjechała tutaj na wakacje, a nie z innych powodów osobistych lub biznesu.

Zwiedzanie Namibii

Flaga Namibii
Flagę Namibii wprowadzono w dniu 21 marca 1990 roku. Kolory flagi nawiązują do flagi SWAPO (Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej - najważniejszej organizacji wyzwoleńczej). Z kolei, ta flaga powstała w 1971 roku, w oparciu o barwy ludu Owambo. 12 promienne słońce, podobne jest do symbolu chińskiego, symbolizuje jednak życie i energię.

Ponad 2,5 razy większa od Polski, Namibia ma zaludnienie 2,4 miliona mieszkańców. Jest to królestwo pustyni, gdzie deszcz pada kilka razy w roku, pełne życia i ciekawostek. Zobaczymy w Namibii rozległe parki narodowe, bezkresne pustynie, plaże z rubinami, skaliste szczyty i płaskowyże oraz nawet rzeki i bagna. Namibia zwiedzana od pasa Caprivi (nazwa zmieniona na Zambezi Region) pozwoli zmienia się z krainy rzecznych rozlewisk do półpustynnych i pustynnych przestrzeni.

Petroglify w Namibii
Cenne petroglify w Twyfelfontein.

Z nad wodospadów Popa wiedzie malownicza droga do Parku Narodowego Etosha. Słonie, lwy, oryksy, zebry, żyrafy, błękitne gnu i wiele innych gatunków żyje w Parku Narodowym Etosha. Spotkame je z pewnością przy wodopojach. Północ Namibii to kraina ludzi Himba, żyjących bez wielkich zmian. Pięknie malowane ochrą kobiety, dumni pasterze egzystują, jakby czas zatrzymał się setki lat temu.

Kraina ludzi Damara wydaje się martwą, skalistą pustynią, jednak nawet tutaj spotkamy lwy, słonie i nosorożce białe przystosowane do pozbawionego wody wiecznego królestwa kamieni oraz "czyniące cuda" welwiczja (welwitschia, łac) - rośliny, których wiek sięga czasami 2000 lat! Damaraland jest naturalną bramą do Wybrzeża Szkieletów, spowitego wieczną mgłą brzegu, gdzie spotykają się pustynne, gorące wydmy z zimnymi prądami morskimi. Niezliczone wraki statków usiane na piaskach wybrzeża są dowodem, jak złudne mogą być mgły wokół Wybrzeża Szkieletów.

Kolonia kotików afrykańskich
Kolonia kotików afrykańskich na Przylądku Krzyża w Namibii

Kolonia uchatek karłowatych (kotik afrykański) na Przylądku Krzyża zupełnie nie przypomina Afryki. Swakopmund, urocze, niewielkie miasteczko położone na wąskim pasie dzielącym sławne wydmy od oceanu słynie z wyjątkowej atmosfery i masowo uprawianego tu sandboardingu! Pustynia Namib bez wątpienia jest najpiękniejszą piaszczystą pustynią na świecie.

W Namibii jest wiele szlaków do pieszych wędrówek zaskakujących nawet doświadczonych podróżników. W sierpniu nizinne tereny wypełnione do tej pory wodą już wyschły, zmuszając dziką zwierzynę do skupienia się przy istniejących jeszcze wodopojach. Jeśli lubisz obserwować zwierzęta, ten właśnie czas jest najlepszy do odwiedzenia Namibii.

Pangoliny w Namibii

Pangolin zabity na drutach elektrycznych

Pangoliny wyglądają jak prehistoryczne stwory, są bardzo tajemnicze i właściwie nieuchwytne dla przeciętnego turysty. W dodatku są zagrożone wyginięciem. Na zdjęciu widzimy martwego pangolina zabitego na ogrodzeniu elektrycznym.

Pomóżmy pangolinom

Welwiczja Przedziwna

Welwiczja to drzewo? (Welwitschia mirabilis - łac)

Welwiczja, najdłużej żyjąca roślina na ziemi. Wiek spotykanych w Namibii welwiczji szacuje się na 2000 lat. Namibijczycy nazwali jej imieniem jedynego Jumbo Jeta w Air Namibia i przyjęli tę roślinę za symbol swojego kraju. W 1859 roku ta "żywa skamielina" została odkryta przez austriackiego botanika Friedricha Welwitscha (tyle, że na terenie obecnej Angoli) i nazwana jego nazwiskiem. Welwiczja to tylko 2 długie liście, poplątane i popękane od wiatru. Welwiczja ma zdolność czerpania wilgoci z mgieł.

Rośnie w środkowej części Pustyni Namib, w pasie od 40 a 120 km od Atlantyku. Ma tylko 2, do 3 metrów długości wstęgowate liście Welwiczja ma zdolność pochłaniania wilgoci pochodzącej z mgieł, dzięki temu może przetrwać w tak suchym klimacie.

Czytaj dalej: ► ► ►

Dlaczego Namibia?

Malaria w Namibii
Występowanie malarii w Namibii
Mapa występowania malarii w Namibii

Występowanie Malarii w Namibii

Według zaleceń Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego wybierającym się do Namibii zalecane są szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A wirusowemu zapaleniu, wątroby typu B, durowi brzusznemu i wściekliźnie. Wyjeżdżając do do północnej części kraju w okresie pory deszczowej należy także skorzystać z chemio-profilaktyki anty-malarycznej. Naszym zdaniem jest to wielka przesada. Nie doradzamy nikomu brania szczepionek. Osoby udające się do północnej Namibii, czyli wysokiej strefy występowania malarii powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza medycyny tropikalnej.

×

Może okazać się to dziwne, ale obojętnie kiedy odwiedzisz Namibię, zawsze zastaniesz słoneczną pogodę. Namibia ma średnio 300 słonecznych dni w roku. Naszym zdaniem, Namibia jest wspaniałym miejscem obojętnie kiedy przyjedziesz. Lato w Namibii jest od listopada do kwietnia, to tak zwana pora deszczowa, chociaż deszczu nie ma dużo. Deszcz zmienia Namibię w kraj odmienny od Waszych wyobrażeń.

Okolice wydm pokrywają się trawą i kwiatami. Powstają sezonowe jeziora, pojawiają się wędrowne ptaki. Od maja temperatury obniżają się i czasami możesz zabrać cieplejsze ubrania, jeśli chcesz podziwiać gwiazdy na pustyni. Jest to najlepsza pora na aktywne zwiedzanie Namibii. Od 5-dniowego trekkingu w dół kanionu rzeki Rybnej do łagodnego ale drogiego szlaku Tok Tokkie w Namib Rand.

Osobliwości Namibii

Szacuje się, że na pustyni Namib i w Parku Narodowym Chobe w Botswanie, suche kikuty akacji stoją sobie spokojnie około 80 lat. Wyrosły sobie, kiedy zaistniały sprzyjające warunki klimatyczne latach 1888 do 1957. Powodzie, które nastały później, powaliły większość tych drzew, ale wiele suchych pni stoi nadal do dzisiaj. Tę dziwną nazwę nadał Jacobus Coetse w 1760 roku, pół wieku przed Burchellem, który je opisał. Jest to bezpośrednie tłumaczenie z języka afrikaans słowa Kameeldoring. Kameel to żyrafa, doring znaczy kolec. Akacja ta nie ma nic wspólnego z wielbłądem, żywią się na nim żyrafy, które mają dobrze przystosowany do łapania liści język i wargi odporne na ostre kolce. Smukła szyja żyrafy to tak jak drabina ułatwia dostęp tam, gdzie inne zwierzęta nie sięgną.

Akacja przed wydmą piaskową

Moim zdaniem, widoczne na zdjęciu poniżej trzy drzewa akacji camelthorn są najczęściej fotografowanymi drzewami na świecie. Jestem pewien że każdy, kto szukał informacji w internecie na temat Namibii, natknął się na zdjęcie tych drzew. Widywałem takie zdjęcia w kalendarzach, w folderach biur podróży, każdy turysta który odwiedził Sossusvlei też je ma.

Czytaj dalej: Akacja Camelthorn

Namibia, niezbędne informacje

Mapa Namibii
 • Obszar: 824268 km²
 • Zaludnienie: 2.3 mln.
 • Największe miasto: Windhuk 400 tys. mieszkańców (15%)
 • Język: angielski(oficjalny język), afrikaans, niemiecki i kilka języków etnicznych
 • Zdrowie: występuje malaria
 • Ruch uliczny: lewostronny
 • Karty kredytowe: akceptowane
 • Religie: chrześcijańskie
 • Klimat: gorący, suchy
 • Najlepszy termin odwiedzenia: maj-wrzesień
 • Wizy: nie wymagane z większości krajów. Na polskim paszporcie wiza bezwzględnie wymagana, kosztuje 130 EUR.