Przylądek Igielny położenie geograficzne


Przylądek Igielny na samym końcu Afryki

Cape Agulhas, czyli Przylądek Igielny, niegdyś znany jako "Cape of Storms" z ponad 250 wrakami statków wzdłuż wybrzeża, jest oficjalnie południowym zakończeniem kontynentu afrykańskiego. To jest, gdzie zimny Prąd Benguelski z Antarktydy spotyka się z ciepłym prądem Mozambickim. Z tego powodu temperatura wody w okolicach przylądka może szybko się zmieniać. Spotkanie tych prądów morskich tłumaczy występowanie wielu gatunków fynbosu. Odwiedź Agulhas National Park, aby zobaczyć ponad 2000 gatunków roślin rodzimych i ginący fynbos.

Przylądek Igielny obejmuje małe wioski rybackie Struisbaai, L'Agulhas, Bredasdorp, Napier, Arniston i Elim, z których brzegów możliwe jest zobaczenie wielorybów, roślinność i archeologiczne pozostałości po starożytnych nomadach. Smagane wiatrem, skaliste wybrzeże Przylądka Igielnego z jego płytkimi wodami jest domem dla zagrożonych afrykańskich ostrygojadów i jest jednym z najlepszych łowisk w RPA. Brzeg jest tutaj skalisty, płytki i niezbyt malowniczy, jednak wczasowicze kąpią się w basenach powstałych podczas przypływów.

Zobaczymy tu trzecią, najstarszą w kraju latarnię morską, powstałą w 1849 roku. Została ona podniesiona do rangi najstarszego w RPA Pomnika Narodowego. Zainspirowana wzorem starożytnej latarni morskiej z Aleksandrii, zaprojektowana została, by z oceanu wyglądała jak twierdza. W 1962 roku zwiększono moc jej światła. Obecnie latarnia wysyła promień światła o mocy 11 milionów kandeli. Mury latarni nie wytrzymały ciężkiego klimatu i musiały być całkowicie przebudowane w ten sposób, żeby być przedłużeniem Muzeum Bredasdorp. Po stronie zachodniej przylądka cały czas są widoczne szczątki okrętu Meisho Maru, rozbitego w 1982 roku, jednego z ostatnich z wielu rozbitych tutaj statków. We wschodniej części Przylądka Igielnego znajdują się "vywers", czyli pułapki na ryby. Są to niskie zapory wodne, które wcześni osadnicy zbudowali w celu łapania ryb. Ryby nie mają powrotu w czasie odpływu morskiego i z łatwością łapie się je. Kilka z tych rybich pułapek jest nadal używanych.

Więcej o Przylądku Igielnym Atrakcje Przylądka Igielnego

Widok na koniec Afryki

Zdjęcie z widokiem na Przylądek Igielny

Umowne miejsce spotkania oceanów Indyjskiego i Atlantyckiego.