Flaga państwowa RPA


Flaga Republiki Południowej Afryki

Opis Flagi

Flaga RPA

Flaga RPA składa się z dwóch poziomych pasków identycznej szerokości, czerwony na górze i niebieski na dole. Czerwony i niebieski pasek oddzielone są zielonym paskiem w białej obramówce, który rozwidla się w poziome Y. Po lewej stronie flagi jest równoboczny trójkąt koloru czarnego w żółtej obramówce.

Symboliczne znaczenie flagi

Kolory nie mają oficjalnego znaczenia, ale zielony, czarny i żólty przypisywany jest do ANC (Partii Nelsona Mandeli). Kolory biały, niebieski i czerwony pochodzą od starej flagi. Można powiedzieć ze flaga nawiązuje do poprzednich barw, gdzie kolor czerwony symbolizował krew, niebieski - niebo, zielony - ląd, czarny - Murzynów, biały - Europejczyków, żółty - minerały, np. złoto.

Historia Flagi RPA

Flaga RPA była przyjęta 27 kwietnia 1994 roku, czyli po tym jak Nelson Mandela został Prezydentem. Powodem zmiany flag było podkreślenie politycznych zmian zachodzących w kraju. Jest to jedna z najmłodszych flag na świecie.

Flaga Republiki Południowej Afryki, interesujace fakty

Flaga była zaprojektowana przez pana F. Brownell, Rzecznika Prasowego Rzadu RPA. Wcześniej ogłoszony ogólnokrajowy konkurs na najlepszy projekt okazał się bezowocny, żadna ze zgłoszonych flag nie została zaakceptowana.