Ciekawostki - Firmy RPA


Przemysł w RPA?

Rand Refinery jest największą rafinerią złota w świecie

SASOL jest największym producentem benzyny i gazu z węgla. Połowa benzyny sprzedawanej w RPA produkowana jest z węgla kamiennego.

Anglo American Corporation jest największym producentem minerałów w świecie

UNISA jest największym korespondencyjnym uniwersytetem w świecie. Ma ponad 250 000 studentów.

De Beers Group produkuje 80% światowych diamentów

South African Breweries są drugim na świecie producentem piwa. Produkują 50% Chińskiego piwa, mają też akcje w polskich browarach.

Ciekawostki - Historia Militarna

Wojna Angielsko-Burska (1899-1902) była pierwszą wojną XX w. Była to pierwsza kompleksowa wojna, rozgrywająca się na terytorium całego kraju. Pierwszy raz użyto tutaj okopy.

Lord Kitchener stał się Angielskim bohaterem narodowym, drugim co do popularności w Anglii po Dianie za wynalezienie obozów koncentracyjnych. Wymordował on w RPA ponad 27 000 białych kobiet i dzieci w obozach koncentracyjnych i trudne do ustalenia ilości Murzynów.

Anglicy zmienili tutaj kolorowe mundury na kolor khaki. Pierwsze filmy propagandowe nakręcane były w czasie Wojny Angielsko-Burskiej

Po raz pierwszy użyto tutaj karabiny maszynowe i magazynki.

Opancerzony wóz bojowy Marauder
Marauder to pierwszy opancerzony pojazd, sprzedawany osobom prywatnym.

Marauder to transporter opancerzony nadający się doskonale do jazdy po mieście. Pojazd ten jest produkowany od 2008 roku przez firmę Paramount. Pojazd ten jest malowany na kolor zielony, jednak do jazdy miejskiej może być czerwony, nie chodzi przecież o kamuflaż.