Petrified Forest w Damaraland w Namibii


Skamieniały Las

W czasie przejazdu pomiędzy Twelfelfontein i Khorixas warto jest zwiedzić Petrified Forest koło miejscowości Khorixas w Damaralandzie.

Można tam zobaczyć szczątki skrzemieniałe drzewa zmyte przez olbrzymią powódź jakieś 280 milionów lat temu. Rośnie tam też kilka małych welwiczji i innych lokalnych roślin.

Pnie drzew, które leżąc przez miliony lat pod zwałami mułu, gliny, a niegdyś, w czasie zlodowacenia, pod liczącą tysiąc metrów warstwą lodu, doskonale się zachowały. W sumie doliczono się pozostałości po około pięćdziesięciu drzewach przyniesionych przez wezbrane wody z centralnej Afryki. Sprawiają wrażenie, jakby były pozostałością po nie tak dawnej powodzi, ale wystarczy postukać i widać wyraźnie, że drzewo zamieniło się w kamień.

Widok na petrified forest
Petrified forest. Przy okazji zobaczymy rosnące tu welwiczje.
Skamieliny, drewno z upływem czasu zamieniło się w kamień

Na przekroju skamieniałego pnia można rozpoznać kolejne roczniki. Ciemne ślady zdradzają że las padł ofiarą ognia. Jedną z atrakcji Damaralandu jest skamieniały las. 260 milionów lat temu gwałtowny nurt rzeki wypłukał te drzewa wraz z korzeniami i przeniósł wiele kilometrów dalej. Woda opadła, pnie przykrył piasek, zamykając dostęp powietrza na wiele wieków. Największe ze zmumifikowanych w ten sposób drzew mierzy 30 metrów długości. Kora wygląda naturalnie, jak w żywym drzewie. Dopiero dotykając ją czujemy że jest zaskakująco gładka i twarda.