Wydmy Sossusvlei w Namibii


Wszystkie drogi wiodą do Sossusvlei

Nie możesz się oprzeć pokusie żeby zobaczyć słynne wydmy Namibii?

Od czego zacząć, gdzie wynająć hotel?

My mamy wszystkie odpowiedzi.

W Sossusvlei znajdziesz trzy główne atrakcje, czyli duże wydmy, suche kikuty drzew i dry vleis (suche obszary nizinne wypełniające się co kilka lat wodą). Te trzy niby proste czynniki połączone razem stwarzają coś niezwykłego. Nie wierzysz?

Jak dojechać do Sossusvlei?

Żeby dostać się do Sossusvlei musisz najpierw dojechać do Sesriem, gdzie możesz kupić benzynę, zatrzymasz się na noc i odwiedzisz biuro Namibia Wildlife Resorts (NWR). Sesriem jest bazą wypadową do Sossusvlei, będąc już tutaj możesz jechać na wydmy o dowolnej porze. Drogi w Namibii oznaczane są na mapach literkami "C"albo "M". Do Sessriem możesz dojechać dobrymi drogami szutrowymi, nie wymagany jest samochód 4X4. Jeśli zamierzasz podróż szosami oznaczonymi literką "D", wymagany jest pojazd z wyższym zawieszeniem, najlepiej samochód z napędem na cztery koła.

Gdzie mieszkać w Sossusvlei?

Sossusvlei jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Namibii, dlatego wyjazd musisz planować dużo wcześniej. Dzięki temu możesz czasami wynegocjować zniżkę. Zdecydowanie najlepszym miejscem będzie Sesriem Camp. Dzięki temu że Sesriem Camp zarządzany jest przez NWR (Namibia Wildlife Resorts) możesz wyjechać godzinę wcześniej i powrócić godzinę później niż mieszkańcy innych miejsc. Przykładowo, latem bramy do Sossusvlei otwarte są w godzinach 7.00 do 19.30 Dla mieszkańców Sesriem Camp godziny otwarcia są 6.00 do 20.30

Miejsca które musisz zobaczyć w Sossusvlei

Postaraj się być przy wydmach przed wschodem słońca. Na szczęście jesteś w rejonach zwrotnikowych, gdzie wschody słońca nie są tak wcześnie jak w Polsce. Zanim pojawi się słońce wspinaj się na Wydmę45, zajmij najlepsze miejsce do robienia zdjęć w pierwszych promieniach słońca. Najbardziej popularnym miejscem jest Wydma45, niestety, kiedy się tutaj pojawisz, możesz spotkać nawet 200 innych osób. Nie dozwolona jest wspinaczka na inne wydmy, tylko Wydma 45 została udostępniona dla turystów. Jeśli jednak dobrze poszukasz, są inne miejsce gdzie można robić wspaniałe zdjęcia. Z kempingu w Sesriem możesz odwiedzić Elim Dune (GPS S24.45797 E15.77663). Pomimo że nie jest tak wysoka jak Dune45, jest tak samo piękna. Polecamy Dead Vlei przed zachodem słońca i Sossus Vlei.

Kanion Sesriem może być zwiedzany w różnych porach, zawsze pewne miejsca są w cieniu. Dobrze jest przeznaczyć trzy dni na Sesriem-Sossus. Wtedy masz wystarczająco dużo czasu na odwiedzenie najważniejszych miejsc w różnych porach. Niektóre guest farms w tej okolica mają swoje własne wydmy na swoim terenie. Podziwianie tych miejsc polega na spokoju i ciszy, ważne żeby znaleźć takie miejsca.

Zanim pojedziesz do Sossusvlei

Bilet wstępu do Sossusvlei kosztuje R60 od osoby dorosłej (ok. 26 PLN), darmowy wjazd dla dzieci poniżej 16 roku życia, plus R10 od samochodu.

Sesriem Camp

Jest tam 24 miejsc namiotowych, głównie w cieniu ogromnych akacji camel thorn. Wszystkie miejsca biwakowe mają punkty z elektrycznością 220V i grilla.

Są wspólne toalety i prysznice.

Dostępny jest basen kąpielowy i restauracja.

Ceny zakwaterowania

R125 od osoby za noc (ok.50 PLN), jest taniej jeśli zarezerwujesz miejsca wcześniej. Dzieci w wieku 6 do 12 lat płacą pół ceny.

Sossus Oasis Campsite

Jest to najbliższy kemping, ze wszystkich zewnętrznych biwaków. Dostępny jest basen kąpielowy i 12 miejsc biwakowych z gniazdkami 220V, ciepłą wodą i miejscem do grilla.

Ceny zakwaterowania

R115 za miejsce za noc (maksymalnie 6 osób na jedno miejsce) plus R150 (ok. 60 PLN) od osoby. Dzieci do 12 lat nie płacą.

Desert Camp

Dosyć nowe miejsce, self catering. Możliwe posiłki.

Ceny zakwaterowania

Pokój dwuosobowy R1099 (ok.440 PLN). Dzieci do lat 12 nie płacą.

Sossusvlei Campsite and Little Sossus Lodge

Położony na skrzyżowaniu dróg C19 i D854. Kemping ma 10 miejsc z gniazdkami 220V, prysznicami z ciepłą wodą, możliwość grilla.

Little Souss Lodge po drugiej stronie drogi ma 19 pokoi. W obu miejscach są baseny i restauracje tylko dla gości.

Ceny zakwaterowania

Biwak R100 (ok. 40 PLN) za noc od osoby. B&B R895 od osoby (ok. 358PLN).

Wydma pisakowa z bliska Antylopa Gnu, Namib Naukluft Park Fish River Canyon Pustynia Namib z lotu ptaka