Transgraniczny Ai-Ais/Richtersveld Park


Ai-Ais/Richtersveld Park

Halfmensboom, Pachypodium namaquanum

Park Narodowy Richtersveld powstał w 1993 roku w dzikim półpustynnym regionie w dalekim północno-zachodnim końcu RPA, w którym nie ma prawie żadnych ustalonych szlaków. Wszystko trzeba przywieźć ze sobą. Zarząd parku wydaje pozwolenia na wjazd i rzadko wpuszcza razem kilka grup z uwagi na to, że jest to dosyć mały park, zajmujący powierzchnię zaledwie 162 000 ha. Równie dziwny jest widok rzeki Oranje przedzierającej się przez skaliste tereny.

Po drugiej stronie rzeki rozciąga się namibijski Ai-Ais Fish River Canyon Park, prawie trzy razy większy niż PN Richtersveld. Połączone pontonem w Sendelingsdrif dwa parki tworzą Ai-Ais Richtersveld Transfrontier Park. Turyści, którzy przejadą do Ai-Ais, mogą odwiedzić gejzery (Ai-Ais znaczy gejzer).

Ręka Boża
Niedaleko bramy wjazdowej Sendelingsdrif możecie zobaczyć ogromny głaz z wyraźnie widocznym znakiem, przypominający odcisk ludzkiej dłoni. Głaz ten nazwano Hand of God, czyli "Boża Ręka" albo "Boża Dłoń"

Deszcz pada tu tylko zimą, a latem temperatury dochodzą do 45ºC. W takich warunkach zwiedzanie jest bardzo uciążliwe. W tym skalistym, niby księżycowym otoczeniu istnieje jednak bogata flora. W Parku Narodowym Richtersveld spotyka się wiele gatunków roślin gruboszowatych, których botanicy jeszcze dokładnie nie opisali i nie sklasyfikowali. Spotyka się też drzewa kokerboom, botterbooms i stone plants. Zdarzają się gatunki rosnące tylko w jednym miejscu, albo pojedyncze okazy, których nie spotyka się w innych miejscach. Inne rośliny, np. halfmensboom Pachypodium namaquanum, są równie niezwykłe. Legenda mówi, że kiedy Buszmeni Khoisan zostali wyparci ze swojego terytorium przez plemiona murzyńskie, musieli uciekać bez oglądania się za siebie. Kto się obejrzał, zamienił się momentalnie w halfmena, czyli stał się półczłowiekiem.

Ile kosztuje pobyt w PN Richtersveld?

Wstęp kosztuje R110 od obcokrajowców. Przeprawa pontonem kosztuje R100 od samochodu w jedną stronę. Wstęp do Ai-Ais kosztować Cię będzie R80 plus R10 za samochód. Hiking Trail w Fish River Canyon kosztuje R100 od osoby.

Żeneta afrykańska
Żeneta afrykańska (Genetta tigrina), drapieżny ssak z rodziny łaszkowatych (wiwerowatych). Żywi się bezkręgowcami i małymi ssakami. Często podchodzi o zmroku do siedzib ludzkich.