Gdzie leży Park Narodowy Namib-Naukluft?


Park Narodowy Namib Naukluft

Narodowy Park Namib-Naukluft zajmuje powierzchnię aż 50000 km², czyli dwa i pół razy więcej niż Park Narodowy Krugera. Na tym pustynnym, nieprzyjaznym człowiekowi terytorium spotykamy wiele roślin i zwierząt, które przystosowały się do ekstremalnych warunków i potrafią czerpać wilgoć z mgieł pochodzących z Oceanu Atlantyckiego.

PN Namib Naukluft powstał w roku 1979 w wyniku połączenia Parku Narodowego Pustyni Namib z Parkiem Narodowym Zebry Górskiej - Naukluft. Zajmuje nadmorską równinę, która jest częścią pustyni Namib, wraz z wydmami o długości dochodzącymi do 50 km..

Atrakcje turystyczne PN Namib Naukluft to kanion Sesriem, Sandwich Harbour i skaliste góry Naukluft. Najsłynniejszym miejscem jest Sossusvlei, z wysokimi, rdzawymi wydmami piaskowymi. Zobacz: lista najwyższych wydm. Po nadchodzących średnio raz na pięć lat ulewnych deszczach vlei (dolina otoczona wydmami) zamienia się w jezioro. Deadvlei Nawet kiedy miejsce to wyschnie, przez cały czas rosną tu akacje camel thorn i mniejsze rośliny, m.in. melony nara. Wbrew powszechnym przekonaniom, pustynia Namib nie czeka na deszcz i wcale nie jest spragniona wody. Większość małych istot żywych, takich jak pająki, jaszczurki, węże i chrząszcze ginie z powodu deszczu. Dzieje się tak dlatego, że chowają się one pod powierzchnią piasku. Kiedy piach nasiąknie wodą, nie przepuszcza tlenu, co jest powodem ich śmierci.

Park Narodowy Namib Naukluft gekon trzyma się palca

Dojazd do PN Namib-Naukluft?

Większa część parku nie jest udostępniona dla turystów. Można odwiedzić zaledwie niewielkie skrawki pustyni Naukluft, wydmy piaskowe w środkowej części i północną część pustyni Namib. Najłatwiej jest dojechać z Mariental do wjazdu do Naukluft, jadąc w kierunku zachodnim drogą C19, na północ szosą C14 i w kierunku południowo-zachodnim trasą D1206. Wjazd do Sossusvlei znajduje się obok Sesriem, na trasie C19. Z Walvis Bay możesz jechać w kierunku wschodnim, przez Namib trasą C14 albo drogą C28 ze Swakopmund. Zjechanie z tych tras nie jest dozwolone, wymagane jest pozwolenie.

Gdzie mieszkać w Namib-Naukluft?

Sesriem na południu ma wjazd do kanionu Sesriem i wydm Sossusvlei oddalonych tylko 63 km. Ten bardzo dobrze utrzymany kemping posiada kiosk, stację benzynową, basen i bar. Korzystanie z niego kosztuje R300 za miejsce plus R150 od osoby (maksymalnie 8 osób).

Naukluft Camp znajduje się w centralnej części i jest doskonałym punktem wypadowym do pieszych szlaków i ośmiodniowego, mającego długość 120 km Naukluft Hiking Trail oraz 2-dniowego, 73-kilometrowego Naukluft 4X4 Trail. Są tam wspólne łazienki i drzewo opałowe na sprzedaż. Miejsce kosztuje R100 plus R50 od osoby (maksymalnie 8 osób).

Ile kosztuje pobyt w NP Namib-Naukluft?

Wjazd jednodniowy do Sesriem i Naukluft kosztuje R10 od samochodu, plus R80 od turystów zagranicznych, R60 od obywateli krajów SADC i R30 od obywateli Namibii. Opłata za używanie dróg na terenie Namib kosztuje R10 od samochodu plus R40 od turysty zagranicznego, R30 od obywateli krajów SADC i R10 od Namibijczyków.