Zdjęcie Three Rondavels nad kanionem rzeki Blyde


Three Rondavels nad kanionem rzeki Blyde

Three Rondavels czyli trzy chaty przy Trasie Panoramicznej
W czasie naszej wycieczki do Parku Krugera zwiedzimy Trasę Panoramiczną. Zobaczymy tam interesującą formację skalną - Three Rondavels (trzy chaty). Poszczególne skały zostały nazwane na cześć trzech żon Wodza Maripi. Od najniższej do najwyższej ich imiona to Magabolle, Mogoladikwe i Maseroto. Szczyt na końcu w tym samym rzędzie, jako najwyższy nosi nazwę Mapjaneneg (wódz) nazwany na cześć Maripi.

Mniej znane atrakcje Trasy Panoramicznej

W Prowincji Mpumalanga, w północnej część góruje Drakensberg (Góry Smocze), kraina pełna wspaniałych górskich objazdów, z pięknymi wodospadami i trasami idealnymi do wypraw na rowerach górskich. Jest to wyzwanie dla osób lubiącymi wspinać się na poważne wzgórza. W rzeczywistości, w Mpumalandze jest więcej przełęczy nadających się do jazdy samochodem niż w części Gór Smoczych leżących na terenie KwaZulu-Natal. Najwyższa asfaltowa droga w prowincji Mpumalanga to Steenkampsberg Pass na północ od Dullstroom, zaledwie 256 km od Johannesburga i idealne miejsce dla miłośników wędkowania na pstrągi.

Dullstroom Dawdle, to spokojna, gruntowa droga przecinająca przez Tonteldoos Conservancy na Eastern Highland Plateau. Spotykane są tutaj rzadkie żurawie koralowe. Droga ta łączy się z R577 tylko na zachód od Steenkampsberg Pass. To zawsze jest dreszczyk śledzić ślady dawnych dróg, którymi jechali pierwsi osadnicy, tak jak na Dzikim Zachodzie znanym z westernów. Warto więc zatrzymać się w Lomas Creek Lodge, gdzie gospodarz Derek and Karin Lomas, gdzie gospodarze Derek i Karin Lomas wskażą nam kierunki wędrówki przecinające oryginalne trasy Voortrekkerów (białych osadników).

Po krótkim trekkingu pojawi się przed nami De Berg peak, najwyższy w prowincji Mpumalanga, liczący 2331m.n.p.m.. Wyobraźmy sobie rodzinę Steenkamp, jadącą tą drogą stosunkowo niedawno, by 150 lat temu. Na cześć tych pionierów nazwany został szczyt. Następnego dnia, podążam z nową, asfaltową przełęczą wiodącą ponad doliną rzeki Klip. Nowoczesna technologia sprawiła że jest to łatwy etap, można więc spokojnie podziwiać widoki. Rośnie tam wysoka trawa usiana suikerbossie (krzew cukrowy) czyli protea wysoko ponad tamami pełnymi pstrągów. Od Mashishing (dawniej Lydenburg), jadę trasą R37 ponad Long Tom Pass, ojca tras górskich w Górach Smoczych w kierunku słynnej Trasy Panoramicznej.