Gods Window przy Urwisku Gór Smoczych


Panorama Bożego Okna

Gods Window
Widok z Gods Window przy Trasie Panoramicznej.

Sugestie zwiedzania Trasy Panoramicznej

Warto przejechać przełęczą Casper’s Nek Pass wybudowaną przez ojca Paula Krugera, prezydenta słynącego z założenia Parku Krugera. Okala ona długą pętlą, można więc w ten sposób jechać Trasą Panoramiczną na północ od Graskop, zatrzymując się przy słynnych punktach widokowych. Do Pilgrims Rest najlepiej jest dojechać drogą gruntową przecinającą piękną dolinę Vaalhoek . Krótki, ale uciążliwy odcinek wiedzie do Casper’s Nek. Podziwiając scenerie rozumiem powód dla którego senior Kruger wybrał właśnie to miejsce.

Niższe wzniesienia w porównaniu z Robbers Pass i Long Tom Pass ułatwiają podróż wozem konnym. Jednak trasa ta okazała się za daleko na północ, kiedy ludność przeniosła się do Lydenburg w ucieczce przed malarią w Ohrigstad. To jedyny powód, dlaczego nigdy nie stała się ważną drogą. Obecnie spotyka się tutaj okazjonalnych turystów i osoby testujące swoje samochody 4X4. Jadąc w dół doliny Vaalhoek mijam rzekę pełną pstrągów. Zachowały się jeszcze resztki elektrowni wodnej zbudowanej by dostarczać prąd do kopalni złota w Pilgrims Rest. Miasteczko Pilgrims Rest zamieniono w skansen. Wygląda tak jak w czasach nasilenia gorączki złota, by pamiętać śmiałków z całego świata szukających fortuny.

Przewodnicy lubią opowiadać wiele ciekawych historii jakie miały tutaj miejsce. Przykładowo, nazwa Robbers Pass pochodzi od rzezimieszka grasującego w tych stronach. W 1899 roku zamaskowany bandyta zatrzymał wóz wiozący złoto. Zniknął z łupem ponad 100 tysięcy funtów, czyli ogromnym majątkiem jak na tamte czasy.

W kolejnym napadzie mającym miejsce w 1912 roku, rabuś okazał się amatorem. Obrabował wóż wiozący tylko 129 złotych monet, jednak został aresztowany w Pilgrims Rest dnia następnego. W sądzie w Royal Hotel powiedział sędziemu że był to zwykły żart, a jego pistolety zrobione były z drewna. Po odsiedzeniu 5 lat w więzieniu, bandyta otworzył Highwaymans Garage, gdzie dumnie powiesił przy wejściu swoje drewniane pistolety.