Nurkowanie w RPA


Nurkowanie w Mabibi w RPA


Mabibi leży w północno-wschodnim KwaZulu-Natal pomiędzy Sodwana Bay i Kosi Bay (południowa granica Mozambiku) wchodzącej w skład Maputoland Coastal Forest Reserve. Na większości tego obszaru występuje tropikalny klimat z dużymi opadami rocznymi deszczu. Letnie miesiące są bardzo gorące, temperatura przekracza 30°C. Dzięki wysokiej wilgotności powietrza przez cały rok roślinność pozostaje zielona z wieloma odmianami ptaków, owadów, płazów i drzew. Miesiące zimowe, od maja do sierpnia są łagodne i suche.

Poranki i wieczory są chłodne ale reszta dnia jest gorąca, przypominająca lato. W okolicy jest tylko dwa lodges organizujące nurkowania. Rezerwacja nurkowań może być dokonana tylko we wspomnianych lodges, ale nie jest wymagane mieszkanie w nich. Dla osób z mniej zasobnym portfelem proponujemy okoliczne kempingi. W pobliżu nie ma sklepów, dlatego wskazane jest żeby zabrać ze sobą wszystko co możesz potrzebować. Najbliższe sklepy i stacja benzynowa jest w Mbazwana i Kosi Bay.

Szpital i klinika są aż w Mseleni ale w przypadku mniejszych problemów można odwiedzić lekarza w Mbazwana. Wybrzeże na północ od Sodwana znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO - Maputoland Coastal Forest Reserve. Z tylko dwoma łodziami pływającymi w tej części Oceanu nurkowanie udostępnia dostęp do naturalnego, bardzo bogatego naturalnego środowiska.

Najlepszym rozwiązaniem będzie nurkowanie we wczesnych godzinach porannych, powiewy wiatru pojawiają się po południu. Miejsca nurkowania znajdują się na rafach koralowych z występującymi miękkimi i twardymi koralowcami. Woda Oceanu Indyjskiego z osiąga latem temperaturę od 21 do 27°C i zimą od 19 do 24°C.

Sodwana Bay


Sodwana Bay zwana potocznie "Sordies" leży około 500 km w kierunku północnym od Durbanu i około 10 km od południowej granicy z Mozambikiem. Jest to bardzo spokojne i relaksujące miejsce, gdzie możesz się idealne dostroić do naturalnego środowiska. Unikalność tego miejsca polega na tym że jest ono pod ścisłą ochroną pod każdym możliwym względem, czyli przez Zarząd Parków, pod ochroną jako fragment rezerwatu morskiego i wybrzeża. Jest to bezpieczne miejsce do nurkowania dzięki małym falom w dużej zatoce.

W zależności od twoich możliwości, możesz znaleźć rodzaj zakwaterowania pasujący ci najbardziej. Zamieszkaj w lodge z pełnym wyżywieniem, albo kabinach z własnym oprowiantowaniem. Dostępny też jest kemping z komunalnymi prysznicami i łazienkami albo backpackers. Jeśli mieszkasz na zewnątrz terytorium Zarządu Parków, będziesz musiał kupować bilety wstępu żeby dostać się do plaży. Jeśli przebywasz w parkach prowincji KwaZulu-Natal regularnie, wskazany jest zakup Rhino Card, który zaoszczędzi dużo pieniędzy na wstępach.

Dodatkową zaletą są oferty cen specjalnych ogłaszanych przez niektóre lodges i parki. W okolicy jest wiele restauracji i kawiarni, pamiętaj też o kiosku na plaży sprzedającym jedzenie. Dobrze wyposażone supermarkety znajdują się w Sodwana i w Mbazwana. Najbliższy bankomat jest w odległości 19 km w Mbazwana, ale jest otwarty kiedy czynny jest supermarket Spar. Najbliższy bank jest w Hluhluwe (102 km szosą). Stacja benzynowa jest w Mbazwana, jest tam też poczta. W przypadku wypadków związanych z nurkowaniem, przez 24 godziny na dobę dyżur pełni tutaj Emergency Medical Services. Woda jest oczyszczana w lokalnej oczyszczalni i nadaje się do picia, chociaż ma trochę inny kolor, dlatego najlepiej jest przywieźć ze sobą kilka butelek. Najlepszy czas do nurkowania panuje tutaj przez cały rok.

Pamiętaj że jest to najbardziej popularne miejsce nurkowań w całej Afryce, dlatego w czasie długich weekendów Ocean wygląda bardziej jak parking, z łodziami w każdym możliwym miejscu. Od listopada do lutego może tutaj być bardzo gorąco. Pamiętaj, jeśli jest chłodno w środku lądu, nad oceanem jest zawsze miło i ciepło. Temperatura wody wynosi tutaj przeważnie 27°C i spada zimą do 22°C. W Sodwanie występują rafy i głębokości wody dla każdego stopnia zaawansowania. Pamiętaj o rezerwacji wczesnego wypływu, w godzinach popołudniowych najczęściej wieją wiatry.