Nurkowanie w Mozambiku


Na rafie koralowej w Mozambiku

Nurkowanie w Oceanie Indyjskim w Mozambiku
Nurkowanie w Oceanie Indyjskim w Mozambiku, na wielkich rafach koralowych.

Rafa Koralowa

Rafa koralowa to wielkie oceaniczne akwarium, kraina kolorowych ryb i koralowców, które można podziwiać bez końca. Rafa koralowa to jeden z największych cudów natury. Obok lasów tropikalnych to najbardziej produktywny ekosystem świata. Aż trudno uwierzyć że twórcami tak gigantycznej budowli są malutkie stworzenia wielkości około 5 milimetrów, nazywane koralowcami. Rafa koralowa to zbiór milionów warstw zewnętrznych szkieletów koralowców, czyli maleńkich morskich bezkręgowców.

Jednak nie wszystkie koralowce uczestniczą w budowie rafy, niektóre po prostu ją zamieszkują. Spośród 6.5 tysiąca gatunków koralowców, tylko 2.5 tysiąca uczestniczy w tworzeniu rafy, nazywamy je rafotwórczymi. Opanowały one umiejętność tworzenia twardego szkieletu z rozpuszczonego w wodzie morskiej węglanu wapnia. Gdy obumierają, tworzą fundament rafy. Do rozwoju rafy koralowej konieczne są trzy podstawowe warunki. Płytka i ciepła woda, odpowiednia temperatura znajduje się po obu stronach równika do 35 stopni szerokości geograficznej.

Trzeci warunek doszedł z rozwojem cywilizacji. Woda musi być czysta. Każdy gatunek koralowca ma własny wzorzec wzrostu, dlatego właśnie spotykana jest taka różnorodność form. Od talerzy, wachlarzy, płyt po konary, gałęzie czy rogi. Rafy koralowe są bez wątpienia, jednym z najbardziej kolorowych miejsc naszej planety. Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w selekcji płciowej, jest też ostrzeżeniem w niebezpieczeństwie. Zaczynamy poznawać, jak oczy morskich stworzeń postrzegają barwy. Rafa to bardzo złożony ekosystem, będący domem dla niezliczonej ilości gatunków roślin i zwierząt. To wymarzone miejsce do obserwacji morskiej fauny i flory. Doskonałe dla podwodnych fotografów.