Scuba diving w Mozambiku


Nurkowanie w Mozambiku

Mozambik, z długą, tropikalną linią brzegową jest wymarzonym miejscem dla miłośników nurkowania. Temperatura wody Oceanu Indyjskiego zwykle utrzymuje się w granicach od 25 do 21°C. Pomimo że większość z nas nurkuje żeby zobaczyć rafy koralowe i kolorowe ryby, jest tam tysiące ryb łownych, delfinów i rekinów.

Praia do Bilene

Dobrze zorganizowany operator mieści się w Praia do Sol Resort, na brzegu laguny Uembje. Nurkowanie odbywa się głównie na Baixe do Lagoa, ciągnących się kilometrami skałach podwodnych biegnącymiMozambikańscy rybacy równolegle do brzegu w odległości około 14 kilometrów. Ponieważ linia brzegowa biegnie od wschodu do zachodu w tym właśnie miejscu, sprzyja to powstawaniu wiatrów powodujących podnoszenie się poziomu wody. Widoczność nie jest tutaj jest słaba, i wynosi tylko 10 m, ale miejsce to jest bogate w rzadkie odmiany koralowców i innych morskich stworzeń. Jest tutaj wiele tropikalnych i nadających się do łowienia harpunem ryb. Na lagunie znajdziesz także dwa doskonałe miejsca do snorklingu, W pobliżu ujścia, znajduje się mały, płytka rafa z oblężeniem przepięknych, kolorowych ryb. Dalej w głąb laguny, jest miejsce, gdzie gwarantowane jest zobaczenie koników morskich i innych interesujących gatunków ryb, głównie bardzo młodych. Do wody wchodzimy przy ustach laguny, kiedy są zamknięte oraz prosto z plaży kiedy są otwarte. Obydwa sposoby są dosyć trudne i mają w sobie odrobinę przygody.

Praia do Sol jest wspaniałym miejscem dla osób nie nurkujących. Przejazdy quadami pod opieką przewodnika są dobrym sposobem do poznania otaczającego terenu. Lokalne restauracje serwują przepyszne dania w stylu portugalskim. Polecamy ogromne krewetki w sosie czosnkowym. Lodge oferuje też windsurfing, parasailing, narty wodne, wakeboarding i są też dostępne rowery wodne. Dla naprawdę leniwych gości organizowane są rejsy statkiem o zachodzie słońca.

Wyspa Inhaca

Inhaca leży w Zatoce Maputo i ma powierzchnię 40 km². Dive Africa Watersports ma swoje miejsce przy morzu, zaraz obok Inhaca Lodge. Większość nurkowań przeprowadzana jest na Baixe Danae, czyli długą rafą mającą smutną reputację że na dnie leży co najmniej 14 zatopionych statków. Najważniejszym z nich jest, to chyba oczywiste, Danae, od którego wywodzi się nazwa tego terenu. Jest to romantyczne nurkowanie z wieloma zardzewiałymi rurami i kotłami na dnie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć ogromne łopatki wirnika ozdobione wieloma żyjątkami morskimi. Inne miejsca oferują duże ilości koralowców, ryb egzotycznych i wizerunki unikalnego życia morskiego. Słynne jest łowienie ryb harpunem na Baixe Danae, oczywiście, proszę pamiętać że tylko pewne gatunki ryb mogą być łowione. Jeszcze jedno, ale dla bardziej zaawansowanych, miejsce do łowienia ryb i do snorkling znajduje się na Santa Maria, gdzie ogromne ławice ryb płyną przez małe przejście pomiędzy wyspą i lądem. Mniej doświadczeni nurkowie mogą odwiedzić Coral Gardens, ale tylko podczas przypływu. Można tutaj zbierać langusty, uchowce, czarne małże itp. Dive Africa oferuje całą gamę PADI kursów, hotel posiada doskonały basen przystosowany do treningów. Aby dostać się na Inhaca, możesz wybrać pomiędzy szybką łodzią motorową zajmujący pomiędzy godziną i 45 minut, albo przelot liniami Sabinair, z Maputo International. Inhaca Lodge jest komfortowym, wysokiej klasy hotelem z wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu. W sobotnią noc jest tam afrykański wieczór muzyczny z tradycyjnymi tańcami, gdzie goście mają okazję nauczenia się podstawowych kroków. Dostępne są windsurfing i narty wodne. Organizowane są też wycieczki do Portugalskiej Wyspy, 20 kilometrów długości, nie zamieszkałego rezerwatu żeby zobaczyć latarnię morską i odwiedzić Instytut Biologiczny gdzie pogłębisz swoją wiedzę na temat życia morskiego w tym rejonie. Na wyspie są dwa kempingi, ale bardzo ubogo wyposażone. Jeden jest w odległości kilometra od hotelu, w pobliżu Coral Gardens, drugi na Santa Maria.

Ponta Malogane i Ponta do Ouro

Te dwa miejsca są bardzo od siebie odmienne, ale jednocześnie w dziwny sposób połączone w myśleniu nurków z RPA. Prawdopodobnie łączą te miejsca z powodu wspólnego słowa Ponta. Może uda nam się wyjaśnić te różnice. Ponta d'Ouro jest małym miasteczkiem 20 kilometrów od Kosi Bay (RPA), i najbardziej wysunięte na południe siedlisko ludzkie na Mozambickim wybrzeżu. Jest tam hotel, kilka sklepów, stacja benzynowa i kemping. Dojechać tam możesz z RPA przez przejście graniczne Kosi Bay, obok miasteczka Kangwanase (poprzednio Manguse, albo Emanguzi). Jeśli nie masz 4X4, musisz zostawić swój samochód tutaj. Dalej przetransportowany będziesz przez firmę organizującą nurkowanie. Od granicy wiedzie piaszczysta, trudno przejezdna droga o długości 11 km do Ponta do Ouro. Scuba Adventures mieści się w hotelu w mieście Ponta do Ouro. Do Ponta Malongane jest jeszcze 10 km. Nie jest to miasto, tylko duży resort plażowy. The Whaler i Simply Scuba organizuje nurkowanie z hotelu. Ponta Malongane Dive Camp znajduje na kempingu w Malongane. Nie jest tam podawane wyżywienie ale można tam jeść w miejscowej restauracji. Nurkowanie jest fantastyczne, parę dłuższych podwodnych skał i wiele małych, ale uderzająco pięknych skał rozrzuconych po całej zatoce. Zapierają dech płomieniste koralowce, rozgwiazdy, liliowce i mnóstwo innych, kolorowych stworzeń. Często widuje się tam delfiny a w lecie rekiny i wieloryby mają tutaj swoją trasę. Czas płynięcia łodzią z Malongane wynosi około pięciu do dziesięciu minut i około pięć minut więcej z Ponta do Ouro na większość nurkowań. W obydwu przypadkach można też robić tam surfing. Malongane posiada kilka wspaniałych miejsc startowych dla lotni.

Przeczytaj: Relacja z wyprawy do Ponta do Ouro

Pomene i Morrungulo

Przestrzeń pomiędzy Morrungulo i Ponta de Barra Falsa ma reputację jako najlepsze miejsce do nurkowania w Mozambiku. Island Style Diving organizuje w tym rejonie nurkowanie z kempingu w Morrungulo.