Nurkowanie z uchatkami


Nurkowanie z uchatkami (fokami)

Ciąg dalszy ze strony:

Teraz możesz zwrócić uwagę z drapieżników na ich ofiary. Uchatki to nieśmiałe, sprawiające wrażenie powolnych, ale okazują się dobrymi akrobatami. Każdy, kto dzielił ocean z fokami zauważy że to ciekawe zwierzęta, polujące beztrosko w lesie kelpowym. Możesz pomyśleć, że to szalony pomysł żeby nurkować za fokami w wodach pełnych rekinów? Chociaż jest to logiczna reakcja, nie bój się, bo przylądkowe lasy kelpowe są za płytkie dla wielkich drapieżników. Kapsztad ma dwie główne kolonie fok udostępnione do zwiedzania. Duiker Island, znajduje się w odległości zaledwie pół godziny łodzią od Hout Bay i jest domem dla około 3000 szczekających fok. Hałas i zapach, jest coś co będzie cię odstraszać. Na tej małej, ale gwarnej wyspie istnieje możliwość zobaczenia szeregu ptaków morskich, w tym kormorana, charakterystycznego dla Namibii i zachodnich wybrzeży Południowej Afryki. Na drugiej stronie Peninsuli jest Punkt Partridge, czyli skalista rafa przybrzeżna mogąca pomieścić mniej uchatek niż Duiker Island, ale interakcje są tak samo dobre, jeśli nie lepsze. Niektóre foki pokazują się na powierzchni, grzeją swoje płetwy w słońcu, podczas gdy inne polują pod falami. Jest to wspaniałe doświadczenie dla każdego, od początkującego w snorkelingu do instruktora PADI.

Atlantis Reef (Rafa Atlantydy)

Blisko Partridge Point leży mało znane miejsce do nurkowania, odkryte przez Steve Benjamin z Animal Ocean w 2011 roku. Ta unikalna rafa oferuje system kanałów i daszków, z wieloma zakamarkami do zwiedzania. Charakteryzuje się dwoma olbrzymimi formacji skalnych zwanymi Pinnacles of Hercules. Zaczyna się tylko cztery metry pod powierzchnią wody, później schodzi pionowo do 23 metrów, co sprawia, że wymagane jest świadectwo zaawansowanego nurka PADI . W drodze w dół, podziwiaj filary skalne, na ścianach zobaczysz truskawkowe ukwiały, jak również koronkowe fałszywe koralowce. Po osiągnięciu dna, nie zapomnij patrzeć w górę, bo w pogodny dzień można zobaczyć światło dzienne. Ta sekcja rafy jest pod ochroną, żeby zachować to wspaniałe życie morskie. Rozglądaj się uważnie, zobaczyć możesz doskonałą wystawę bezkręgowców, w tym morskie ogórki i ślimaki nagoskrzelne - Nudibranch. Te kolorowe i toksyczne ślimaki morskie to mięczaki z rzędu zaliczanego do podgromady tyłoskrzelnych, występują głównie w przybrzeżnych wodach morskich. Są obupłciowe, co oznacza że rozmnażają się po zetknięciu z każdym dorosłym osobnikiem płynącym w pobliżu. Cechują się skrzelami w postaci różnie ukształtowanych wyrostków po grzbietowej stronie ciała, ponadto brakiem muszli. Pożywienie stanowią głównie drobne zwierzęta wodne i szczątki organiczne. Wiele ryb chetonikowatych i bogactwo mięczaków czyni Rafę Atlantis podwodnym marzeniem każdego nurka.

Uchatka
Uchatka - kotik afrykański

Oceaniczne nurkowanie pelagialne

Jeśli masz wolny cały dzień i chciałbyś zobaczyć rekiny poza klatką, pelagialne nurkowanie jest dla ciebie. Podczas tej podróży będziesz mieć okazję zobaczyć rekiny, takie jak żarłacz błękitny, rekina ostronosego, tuńczyka żółtopłetwego, marlina i yellowtail. Spotykamy się z rana na molo w Simons Town, płyniemy przez dwie godziny, na wody otaczające Przylądek Dobrej Nadziei. Warto zabrać ze sobą tabletki na chorobę morską, przed tobą długi dzień na morzu i warunki mogą się pogorszyć.

Na szczęście, woda tutaj jest cieplejsza i bardziej niebieska, oferując lepsze możliwości obserwacji. Miej oczy szeroko otwarte na trasie zobaczysz kaszaloty, orki i do sześciu gatunków albatrosa. Kiedy pierwsze rekiny pojawią się, goście wchodzą do wody z rurkami lub sprzętem do nurkowania. Ostronosy są najszybszymi rekinami na świecie, ale są też najczęściej łowione.

Dzięki swojej wspaniałej kobaltowo niebieskiej kolorystyce, opływowym kształtom i dużym oczom, rekiny błękitne robią największe wrażenie. Jest to niezwykłe uczucie będąc otoczonym przez te niezwykłe zwierzęta, kiedy mijają cię nawet z góry.