Nurkowanie w klatce z żarłaczami białymi


Nurkowanie w lasach krasnorostów

Kapsztad to pewnie najlepsze miejsce na świecie do odpoczynku po długim tygodniu spędzonym na konferencji. Czekają tutaj plaże, sklepy, góry, winnice i kluby nocne. Największa impreza nie odbywa się jednak na Long Street ale pod falami oceanów. Kapsztad równie dobrze może być nazwany światową stolicą żarłaczy białych. Jego wody są siedliskiem imponującego wachlarza intrygującego życia morskiego. Fascynujące podwodne krajobrazy i odcienie kolorów dodają dodatkowych atrakcji tym wodom. Jeśli wiesz, gdzie szukać będziesz odkrywać tajemnicze lasy krasnorostów pełne ryb, gigantyczne pinakiele, ogrody raf koralowych, zabawne uchatki i najszybsze na świecie rekiny (i są one znacznie mniej niebezpieczne niż niektóre rekiny, z którymi pracujesz w biurze). Możesz nawet nauczyć się coś o ochronie środowiska morskiego. Opisuję tutaj pięć najlepszych podwodnych atrakcji w Kapsztadzie.

Nurkowanie w klatce z rekinami

Żadna podróż na południowy półwysep Peninsula jest kompletna bez zanurzenia się w królestwie żarłacza białego - tych gigantycznych rekinów(sięgających do 7 m długości) nie musimy przedstawiać. Poza wysokooktanową adrenaliną, nurkowanie uczy odwiedzających o zachowaniu tych zwierząt i o problemach związanych z ich ochroną. Dowiesz się, że rekiny są odpowiedzialne za tylko około 10 zabitych osób w roku, reputacja jako ludożercy może być trochę niesprawiedliwa. Żarłacze białe napotykają wiele zagrożeń, w tym polowania na trofeum, wędkarstwo sportowe, włoki siatkowe i być może najgorszy to popyt z Azji na ich płetwy do gotowania pysznej zupy. Ludzie są teraz odpowiedzialni za rzeź blisko 100 milionów rekinów rocznie, przez co pogłowie żarłacza białego spadło do ok. 3500 na całym świecie.

Podczas nurkowania w klatce dowiesz się więcej o życiu żarłaczy białych, rozwieje to niektóre popularne mity i zyskasz całościowe zrozumienie ich znaczenia dla naszych oceanów.

Można nawet zobaczyć ich ataki na foki. Ciągnięte przez statek na linie atrapy uchatek mogą zachęcać rekiny do rozpędzania się w wodzie do spektakularnej prędkości i mocy. Jednak prawdziwa przygoda zaczyna się w klatce, gdzie gromadzą się rekiny w zasięgu ręki, nie zważając na obecność widzów. Wierzcie lub nie, nie jesteśmy dla nich smakowitą przekąską. Po wyjściu z wody nabierzesz szacunku dla tego znanego drapieżnika morskiego.

Cow Sharks (Rekiny Piaskowe)

Wbrew powszechnemu przekonaniu, większość rekinów to gatunki płochliwe i zrobią wszystko co w ich mocy, aby uniknąć dziwnie wyglądających, wypuszczających bąbelki powietrza intruzów. Szerokonose rekiny z siedmioma szczelinami skrzelowymi zaliczane do sześcioszparokształtnych znane również jako rekiny krowie, są prawdopodobnie najbardziej przyjaznymi rybami. A najlepsze jest to, że te wolno poruszające się i ciekawskie zwierzęta gromadzą się masowo tylko rzut kamieniem od brzegu, w płytkich wodach. Miejsce do nurkowania znajduje się w pobliżu punktu Millera, 4 km na południe od miasta Simons Town w Zatoce Fałszywej i można tutaj szybko dopłynąć łodzią, lub wejść ze skalistego brzegu. Większość gatunków rekinów miało siedem szczelin skrzelowych, ale z czasem w wyniku ewolucji straciły kilka. Tylko niektóre rekiny, w tym Cow Sharks nadal mają 7 szczelin skrzelowych. W rzeczywistości, ich ewolucja zatrzymała się w czasie, co czyni je jednym z najbardziej prehistorycznych zwierząt na Ziemi. Stanowią one niewielkie zagrożenie dla ludzi. W rzeczywistości, możesz je obserwować z bliska dokładnie, kiedy te zwierzęta przepływają obok, można nawet zauważyć chytry uśmieszek. Jeśli masz szczęście można także dostrzec drapieżne ryby triakis (Gully Sharks) i olbrzymie płaszczki.

Czytaj Dalej:
Rekin żarłacz biały
Rekin żarłacz biały