Harmonogram wycieczki do Namibii


Plan wycieczki do Namibii

Dzień 1 Góry Cederberg

Mapka wycieczki z Kapsztadu do Windhoek
Poglądowa mapa trasy wycieczki z Kapsztadu do Windhoek w Namibii

Nasza przygoda rozpoczyna się w Kapsztadzie. Jedziemy przez malownicze góry Cederberg. Nazwa gór pochodzi od endemicznego gatunku cedru widdringtonia cederbergensis. Obecnie-wskutek rabunkowej wycinki lasów — przetrwały tylko pojedyncze drzewa i to na najbardziej niedostępnych zboczach. Najwyższy szczyt gór Cederberg - Sneeuberg (2000 m n.p.m.) każdej zimy pokryty jest śniegiem.

Po drodze zatrzymamy się przy straganie - „Padstal” w języku afrikaans, warto zobaczyć produkty domowej roboty jak dżemy i ciasta, jakże podobne do polskich.

Posiłki: lunch

Zakwaterowanie: Marcuskraal Campsite

Zestaw dodatkowych atrakcji: degustacja win, tradycyjny obiad

Dzień 2 Wyżyna Nama, rzeka Oranje

Jedziemy przez Namaqualand do rzeki Oranje. Nazwa Oranje pochodzi od holenderskiej dynastii, w związku ze zmianami zachodzącymi tutaj, rzekę przemianowano na Gariep, co w języku Buszmenów znaczy po prostu rzeka. Wieczór spędzamy na kempingu — będzie to idealna okazja do lepszego poznania się przy ognisku.

Zakwaterowanie: Fiddlers Creek Campsite

Dzień 3 Kanion rzeki Rybnej — Namibia

W godzinach porannych mamy okazję lepszego poznania afrykańskiej rzeki Oranje; będziemy płynęli na kanoe albo odpoczywali na brzegu tej niesamowitej rzeki. Nie mamy się czego obawiać, nie ma tutaj krokodyli. Po lanczu jedziemy w kierunku północnym do Ai-Ais Hot Springs. Na noc zatrzymujemy się w sąsiedztwie drugiego pod względem wielkości kanionu na świecie, kanionu rzeki Fish. Dzięki swoim punktom widokowym — z których można podziwiać ogrom i piękno tego cudu natury — dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Po śniadaniu wyruszamy na przechadzkę po obrzeżach tego niezwykłego miejsca, zaliczanego do naturalnych cudów Afryki. Wyjątkową atrakcją kanionu rzeki Rybiej jest szlak wiodący po dnie kanionu. Ze względu na wysoki poziom trudności na wyprawę zapraszamy zaawansowanych traperów. Pokonanie 86 km tego spektakularnego szlaku jest możliwe tylko od maja do września i zajmuje śmiałkom 5 dni marszu; podczas marszu należy nieść na plecach cały ekwipunek, włącznie z wodą pitną. Obecnie, podobnie jak np. w Grand Canyon w USA, ładunek można przewieźć na grzbietach mułów. Bez wątpienia zwierzęta te najlepiej znoszą trudne warunki panujące w kanionie. Po zwiedzeniu kanionu jedziemy w głąb pustyni Namib.

Zakwaterowanie: Hobas Campsite

Zestaw dodatkowych atrakcji: półdniowa przygoda na kanoe

Przejścia graniczne: RPA: Vioolsdrift, Namibia: Noordoewer

Dzień 4 Park Narodowy Namib-Naukluft

Przed nami długi jazda w głąb pustyni Namib, do zachodniej części pokrytej wydmami.

Zakwaterowanie: Sesriem campsite

Dzień 5 Wydmy Sossusvlei

Oglądanie wschodu słońca nad czerwonymi wydmami jest kulminacyjnym punktem każdej wycieczki do Namibii. Dzisiaj rano wyjeżdżamy przed wschodem słońca, aby uchwycić tę wspaniała chwila. Energicznie wspinamy się na Dune 45 - doskonały punkt obserwacyjny, by podziwiać zmieniające się kolory pustyni wschodu.

Cederberg, widoki na pola pomarańczy

Po obfitym śniadaniu jedziemy samochodem 4X4 do Sossusvlei, aby spotykać się z lokalnym ekspertem, który opowie nam o unikalnym ekosystemie pustyni Namib. Piaszczyste wydmy są uważane za najwyższe na świecie, o wysokościach dochodzących do 350 m. Zobacz: lista najwyższych wydm. Czerwonawy kolor i położenie czyni je jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Ziemi. Zdjęcia zrobione w Sossusvlei ozdabiają niejedną galerię i okładki wielu czasopism podróżniczych. Wieczorem udajemy się na przechadzkę po kanionie Sesriem. Namib Naukluft Park jest czwartym pod względem wielkości obszarem chronionym w Afryce. Ma powierzchnię 49768 km², jest większy np. od Szwajcarii. Park obejmuje większą część pustyni Namib i gór Naukluft. Wśród zwierząt zamieszkujących ten nieprzyjazny teren są: oryksy, kudu, żyrafy pustynne, springboki, zebry górskie i góralki abisyńskie. Pustynia Namib słynie z welwiczji, endemicznej rośliny o wieku dochodzącym nawet do 2000 lat.

Zakwaterowanie: Desert Shelter

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: piesze zwiedzanie Deadvlei

Dzień 6 Narodowy Park Namib Naukluft

Wydma 45

Dzisiaj, nadal przemierzając pustynię, przekraczamy Zwrotnik Koziorożca. Naszym pierwszym przystankiem będzie Walvis Bay. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć flamingi. Po przybyciu do Swakopmund możemy wybrać sobie opcjonalne rozrywki. Dzień 8 pozostawiamy uczestnikom wycieczki do własnej dyspozycji. Proponujemy zwiedzenie miasta albo wybór czegoś z bogatej oferty dodatkowych rozrywek.

Atrakcje do wyboru: skoki tandemowe na spadochronie, sandboarding (zjazdy na desce na wydmach), quadbiking, dolphin cruise, loty samolotem, wędkowanie

Zakwaterowanie: Amampuri

Dzień 7 Swakopmund

Dzisiejszy dzień pozostaje do własnej dyspozycji. Skorzystamy z licznych atrakcji oferowanych tutaj.

Zakwaterowanie: Amampuri

Dzień 8 Szczyt Spitzkoppe

Quad biking na wydmach piaskowych w Swakopmund

Dziś rano jedziemy słynną trasą Wybrzeże Szkieletów, mijamy Salt Works, kierujemy się na północ, na sesję zdjęciową w kolorowym osiedlu Wlotskasbaken. Porosty są jednym z najbardziej fascynujących przykładów symbiozy w przyrodzie, glony i grzyby łączą się tworząc porosty jako nierozerwalny jeden organizm. Będziemy mieli okazję oglądać te fascynujące formy zamieszkujące pustynię, zanim pojedziemy na wschód do Spitzkoppe. Te masywna, granitowa formacja góruje 700 metrów nad pustynnymi równinami a liczna obecność sztuki naskalnej, wskazuje że od dawna mieszkali tu Buszmeni. Późnym popołudniem będzie spacer z naszym przewodnikiem, by zobaczyć kilka przykładów sztuki naskalnej ludu San.

Zakwaterowanie: Spitzkoppe Community Campsite

Dzień 9 Szczep Himba

Jedziemy na północ do Outjo — tam spotkamy przedstawicieli szczepu Himba. Są to niesłychanie przyjaźni ludzie, którzy zajmują się hodowlą krów i kóz. Ich odmienny tryb życia może stać się inspiracją dla wielu z nas.

Zakwaterowanie: kemping Etotongwe

Pakiet Dodatkowych Atrakcji: wizyta w wiosce ludu Himba

Dzień 10/11 Narodowy Park Etosha

Po wczesnym śniadaniu udamy się na zwiedzanie Narodowego Parku Etosha. W tym ogromnym — wielkości Holandii obszarze, bardzo łatwo zobaczyć zwierzęta. Wystarczy poczekać w samochodzie przy licznych tutaj wodopojach. Etosha, zdaniem turystów, najlepiej nadaje się do zobaczenia „Wielkiej Czwórki”, ponieważ równina spalona słońcem zapewnia dobrą widoczność. Jest to doskonałe miejsce do zobaczenia unikalnych mniejszych zwierząt, takich jak srebrne lisy, otocjony, antylopy dik-dik oraz słynne ze swojej odwagi ratele. Etosha znaczy w lokalnym języku „Wspaniałe Białe Miejsce”. W późniejszych godzinach postaramy się zaobserwować jak najwięcej osobliwości w tym unikalnym parku narodowym.

Dzień 12 Windhoek

Po drodze do stolicy Namibii zatrzymamy się przy kilku bazarach specjalizujących się w sprzedaży afrykańskich pamiątek. W godzinach popołudniowych będziemy mogli odbyć krótką wycieczkę po mieście, po czym nasza wyprawa dobiegnie końca.

Opcjonalne atrakcje: wspólny obiad w Joes Beer House.

Możliwości po wycieczce

Kontynuujemy naszą wycieczkę do Delty Okawango.

Zobacz: Wycieczka Delta i Chobe

albo powrót samolotem lub autobusem do Kapsztadu.

Uwaga na piasek

Wydmy Namibii to z pewnością wymarzone miejsce dla fotografów, ale zapewne nie dla Twojego aparatu fotograficznego.

Przy fotografowaniu na wydmach w Namibii dobrze jest mieć ze sobą osłonę od piasku.

Pamiętaj — jeśl drobne ziarenka piasku dostaną się w ruchome części obiektywu aparatu fotograficznego, może zostać zablokowany. Podobno takiego uszkodzenie nie będzie można naprawić. Dlatego przed wyjazdem do Namibii warto kupić „Camera Poncho”, czyli foliowy rękaw w kształcie litery „L”, osłaniający aparat fotograficzny i obiektyw. Jeśli zacznie padać deszcz, możesz nadal robić zdjęcia. Najlepiej docenisz ten prosty wynalazek przy fotografowaniu Wodospadu Wiktorii albo dużych fal nad morzem.

Dobrze jest mieć taki worek w torbie z aparatem fotograficznym. Doświadczeni fotografowie uważają, że przyda się co najmniej dwa razy w roku. W piasku wydm Namibii dominuje pomarańczowo-czerwona barwa ochry powodowana przez zawartość związków żelaza. To właśnie to powoduje, że wydmy w Parku Narodowym Namib-Naukluft oczarowują turystów niezwykłym spektaklem mieniących się w słońcu różnych kolorów.