Namibia Jeepem


Namibia samodzielnie samochodem terenowym


Samochód z namiotem dachowym

Rozległe, otwarte przestrzenie Namibii czynią z niej idealne miejsce do wakacji w samochodzie. Wśród podróżników Namibia zyskała sobie miano „Afryki dla początkujących”. Jest podobno najlepszym miejscem dla wszystkich wybierających się po raz pierwszy na Czarny Ląd. Istnieją tu liczne drogi o dobrej asfaltowej i szutrowej nawierzchni. Można jechać nimi godzinami i nie spotkać nikogo. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre trudniejsze trasy wymagają od kierowców doświadczenia i najlepiej pokonywać je samochodem terenowym.

Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji, a także liczne komfortowe obozowiska, hotele i lodge. Namibia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, po którym można się poruszać bez większych trudności wynajętym samochodem terenowym. Jeśli przyleciałeś do Windhoek, najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie terenowego auta z napędem na cztery koła. Jest bardzo łatwo wypożyczyć 4×4 w Namibii i w dodatku nie musisz nawet przywozić wyposażenia kempingowego z domu.

Typowe szosy w Namibii

Większość miejsc oferuje pojazdy z namiotem dachowym, zbiornikiem na wodę, kuchenką gazową i nawet salaterkę, jeśli takową potrzebujesz. Niektóre atrakcje tego afrykańskiego kraju, np. najbardziej wysunięta na północ część dawnego bantustanu Damaraland (utworzonego w 1980 r. dla ludu Herero, położonego dziś w północno-środkowej Namibii, w regionie Kunene), są usytuowane w trudno dostępnych terenach. Ich zwiedzanie jest możliwe tylko dzięki wykorzystaniu terenowych aut z napędem na 4 koła. Dlatego też Namibia jest uważana za prawdziwy raj dla miłośników wypraw off-roadowych.

Na jednej z naszych wypraw odwiedziliśmy Basie Oosthuizen Crossroads 4×4 Hire żeby, zdobyć więcej szczegółów. Możesz wybrać pomiędzy dwoma Toyota Hilux double cab, 2.7 litra benzynowy silnik i 2.5 litra diesel. Obydwa modele mają klimatyzację.

Ile kosztuje wynajem samochodu terenowego?

R800 za dzień za jeden do trzech dni, za model z silnikiem benzynowym. Pierwsze 300 km dziennie jest bezpłatne, za resztę płacimy ND2 za kilometr. Wynajem diesla kosztuje ND900 dziennie. Im dłuższy czas wynajmu, tym niższa jest taryfa dzienna. Przykładowo, od czwartego dnia dzienna opłata wynosi już ND750, z nieograniczoną ilością przejechanych kilometrów. Jeśli podpiszesz kontrakt na pięć dni, dostajesz za darmo namiot i wyposażenie kempingowe, czyli cały podstawowy ekwipunek ze śpiworami włącznie. Jeśli jednak chcesz lodówkę, musisz zapłacić dodatkowe ND75 za dzień.

Co zrobić, jeśli po drodze masz problemy z samochodem?

Zadzwoń Crossroads, firma zapewnia, że w ciągu 24 godzin będziesz w stanie kontynuować podróż. Jeśli ugrzęźniesz na bezdrożach, używaj wyciągarki będącej na wyposażeniu każdego samochodu. Ubezpieczenie jest wliczone w dzienną taryfę. Crossroads i inne podobne firmy wyślą swojego przedstawiciela, żeby odebrać cię z lotniska w Windhoek lub z Walvis Bay.

Tel. 00 264 64 40 3777

Jakie atrakcje zwiedzać?

Zaletą wypożyczania samochodu jest fakt, że turysta sam prowadzi wynajęte, w pełni wyposażone i wybrane przez niego auto. Może zdecydować się na jedną z wielu pięknych tras po Namibii i wybrać typ zakwaterowania. Warto jest zaplanować sobie 2-tygodniową wyprawę off-roadową do Namibii, podczas której można zobaczyć m.in. pustynię Namib, Park Narodowy Namib-Naukluft, Wybrzeże Szkieletów, największą południowoafrykańską kolonię fok przy Cape Cross (Przylądku Krzyży), Damaraland i Kaokoland, najpiękniejszą dolinę na północy kraju – Marienfluss. Gniazda tkaczy Możesz nocować także pod Spitzkoppe, przedzierać się korytem rzeki Khan, odwiedzić polskiego księdza w Walvis Bay, a w Swakopmund jeść w restauracji, gdzie czasami bywają Angelina Jolie i Brad Pitt. Możesz złożyć wizytę do wioski plemienia Himba, fotografować Chińczyków pracujących w kopalni marmuru i pokonać pod górę najtrudniejszą przełęcz na południu Afryki – Van Zyl's Pass. Odwiedź również wodospady Epupa i Ruacana na rzece Kunene, Park Narodowy Etosha i zobacz ślady dinozaurów odciśnięte w skale. Wyjazd przeznaczony jest dla każdego, kogo pociąga prowadzenie samochodu terenowego, kto jest otwarty na przeżycie prawdziwej przygody, spanie w namiocie dachowym i chęć dotarcia do najciekawszych miejsc w północnej części tego afrykańskiego kraju, położonych z dala od głównych szlaków i infrastruktury turystycznej.