Namibijski Damaraland samochodem 4X4, self drive


Jeepem terenowym przez Namibię


Jeśli spojrzysz na mapę turystyczną Namibii, zauważysz że Damaraland posiada wiele atrakcji, począwszy od Spitzkoppe do Petrified Forest i Vingerklip. Przedstawiamy tutaj przykładową trasę obejmującą cały ten region, zaczynającą się i kończącą w Usakos.

Dzień 1 Kemping na ogromnych głazach

Kamienie półszlachetne

Wyjeżdżamy wcześnie rano ze Swakopmund albo Windhoek, tak żeby wygospodarować całe popołudnie na zwiedzanie Spitzkoppe. Po drodze zatrzymujemy się przy straganie sprzedającym biltong, zaraz za Usakos. Tutejszy biltong ma reputację najlepszego w Namibii, dlatego upewnij się że kupisz zapasy na całą podróż. Miejsce to sprzedaje także duże worki z drzewem, które może się okazać potrzebne w czasie naszej dalszej podróży. Na zjeździe do Spitzkoppe z szosy B2, pożegnaj się mile z asfaltem, nie zobaczysz go długo. Stoją tam stragany z których kobiety sprzedają półszlachetne kamienie. Często, ich mężowie kopią je w górach Erongo widzianych na horyzoncie. Kula purpurowego ametystu kosztowała tam R1500, ale możesz kupić różę wiatrów za jedyne R40.

Co robić i co zobaczyć?

Zachód słońca jest wymarzoną dla fotografów porą żeby dostać się na Arch Rock. Najlepsze miejsce do zdjęć jest od tyłu, dlatego wspinaj się wyżej albo wejdź pod łuk skalny żeby znaleźć najdogodniejszy widok. Zwiedzanie Bushman Paradise jest łatwe, ale musisz dobrze to zaplanować żeby nie tracić cennego czasu. Zobacz klif, zejdź w dół do malowniczych formacji skalnych i roślin takich jak drzewa kołczanowe (oficjalna mapa jest trochę myląca, dlatego najlepiej jest zapytać kogoś z obsługi jak dostać się do różnych atrakcji). Mały Raj Bushmenów ma interesujące malowidła naskalne, ale zobaczysz ich wiele w czasie dalszej podróży, dlatego możesz je pominąć żeby zaoszczędzić na czasie.

Nocleg Kemping na dużych skałach

Kemping Spitzkoppe jest bardzo dobrze utrzymany. Jest tam 16 ponumerowanych stanowisk z podstawowym wyposażeniem. Wodę pitną możesz kupić na bramie za 50 c za litrę. W sklepiku możesz kupić zimne piwo, napoje i drewno. Posiłki przygotowywane są przez obsługę kempingu. Dorośli płacą R45 za noc, dzieci do 16 roku życia R25. Samochód R10. Bungalow, R140 za dwie osoby.

Dzień 2 Przygoda w górach

Dzisiaj zobaczymy to i owo w Uis (czytaj ejs) i przedrzemy się przez Brandberg. Jeśli potrzebujesz zaopatrzenie na nadchodzące dni, w Uis możesz odwiedzić supermarket OK Value. Zjedz lancz w restauracji Koonigstein albo w Brandgerg Restcamp. Co robić i co zobaczyć w Brandbergu? White Lady jest najsłynniejszym dziełem naskalnym w Brandbergu i jest łatwo znaleźć to miejsce, pomimo że jest tutaj 50 000 innych, podobnych obrazów w najbliższej okolicy. Zwiedzanie pod opieką przewodnika kosztuje R25 od osoby dorosłej i R20 za dzieci w wieku do lat 13. Grupy pięcioosobowe mogą dostać zniżkę, jeśli zapytacie. Tutejsi przewodnicy mają dużą wiedzę, dlatego jest to dobra okazja żeby pytać o nazwy mijanych drzew i góralki po drodze do White Lady w czasie pół godzinnej przechadzki wzdłuż rzeki Tsisab

Nocleg w Brandbergu

Jedź szosą D2359 do samego końca.

Najbardziej malowniczym kempingiem jest Brandberg White Lady Lodge, położonym na brzegu rzeki Ugap pod drzewami camel thorn i drzewami ana. W okolicy jest wiele zwierząt, często przychodzą tutaj słonie (z wyjątkiem od stycznia do kwietnia). Są miejsca do grilla i restauracja. Dorośli płacą R55 za noc, dzieci do 12 roku życia nie płacą. Bungalow, R895 za dwie osoby (DBandB). Podwójny namiot z łazienką R337 (self-cater). Jedź 36 km od Uis w kierunku Brandberg trasą D2359 do chwili kiedy zobaczysz po prawej tablicę informacyjną. Inna możliwość t Brandberg Rest Camp za dwie osoby R400 albo R50 za kemping od osoby.

Dni 3 i 4

Zrelaksuj się, następne dwa dni możesz poświęcić na zwiedzanie okolic Twyfelfontein. Zjedź z szosy C35 i jedź D2319 przez Sorris Sorris. Jest to malownicza trasa, możesz spotkać słonie przy rzece Ugap. Zaraz za Sorris Sorris natkniesz się na nie znane malowidła naskalne. Przekona cię to że co druga skała w Namibii ozdobiona jest przez historycznych artystów. Co mogę robić i wiedzieć w Twyfelfontein? Kategorycznie, nie możesz pominąć wycieczki do Twyfelfontein petroglifów naskalnych. Jest to jedna z największych w Afryce kulturalnych skarbnic. Zobaczysz tutaj unikalne eksponaty, przykładowo, wygrawerowane podobizny fok i pingwinów oraz słynne Tańczące Kudu. Jeśli jesteś zamiłowanym fotografem, wskazane jest odwiedzić to miejsce rano i po południu, żeby ryciny zobaczyć pod różnym kątem światła.

Ile to kosztuje?

R30 płacą dorośli i R25 młodzież, od sześciu do 17 lat. R10 od samochodu. Damaraland ma wiele interesujących geologicznych ciekawostek. Warte obejrzenia będą Organ Pipes i Burnt Mountain. Miejsca te warte zobaczenia i fotografowania, ale tylko geolodzy będą w stanie powiedzieć co podziwiasz. Atrakcja ta znajduje się przy końcu D3254, wstęp jest darmowy. Słonie najczęściej gromadzą się przy brzegu rzeki Aba Huab, czasami zbliżają się do ludzi. Należy wtedy zachować ostrożność.

Nocleg w Aba Huab

Kemping Aba Huab usytuowany jest na samym brzegu rzeki, 7 km od Twyfelfontein, przy drodze, kiedy mijasz rzekę Aba Huab. Można tutaj spotkać wiele słoni. Są tam krany i miejsca do grilla, wspólne łazienki i prysznice. W barze możesz kupić lód, w sklepiku obok drzewo opałowe. Benzynę i olej napędowy możesz kupić w zakładzie mechanicznym pomiędzy Aba Huab i Twyfelfontein Lodge. Zapytaj o to miejsce, nie jest ono dobrze oznaczone. Dystrybutory są czynne od 7.00 do 13.00 i od 14.00 do 17.00. Kemping kosztuje R60 od osoby dorosłej i R10 za samochód.

Plan B (bargain)

Kemping Granietkop, 20 km od Twyfelfontein, przy D2612 w kierunku Uis. Są tam tylko trzy stanowiska. Aabadi Mountain Camp, ma 10 namiotów w cenie R550 od osoby dorosłej i R275 od dzieci do 12 lat. Kemping przy rzece, R65 dorośli i R45 dzieci. Mowani Mountain Camp, jest drogi, ale obok znajdziesz kemping za R50 od osoby. W Twyfelfontein Lodge ceny zaczynają się od R795 od osoby (BandB). Jest to doskonałe miejsce do lanczu pomiędzy skałami.

Dalszy ciąg wyprawy: Damaraland w 7 dni samochodem terenowym

Międzynarodowe Lotnisko Hosea Kutako w Windhoek

Hosea Kutako International Airport jest głównym międzynarodowym lotniskiem Namibii. Znajduje się w odległości 45 km w kierunku wschodnim od centrum Windhoek. W roku 2008 przez lotnisko przeszło ponad 700 tysięcy pasażerów. Lotnisko nazwane zostało imieniem wodza ludu Herero po uzyskaniu przez Namibię niepodległości. Wcześniej lotnisko to nosiło nazwą J.G Strijdom. Z Windhoek można dojechać na lotnisko autobusem albo taksówką. Turyści mogą tam wynająć samochód. Jest tak też kilka sklepów z żywnością, książkami i pamiątkami z Namibii. Bardzo mało jest tutaj lotów lokalnych. Przeniesiono je na lotnisko Windhoek Eros Airport.

Fish River Canyon Dunes Wydma pisakowa z bliska Ulice miast w stylu niemieckim