Ciekawostki o pustyni Namib


Polak, który przebiegł pustynię Namib

Namibijski ultramaraton trwa 24 godziny. Trasą maratonu jest Pustynia Namib, uważana za najstarszą i najsurowszą pustynię na Ziemi. Ultramaraton o długości 126 km, to równowartość trzech maratonów. Uczestnicy muszą biegnąć obarczeni swoim wyposażeniem jak żywność, odzież, woda, GPS, mapy itp.

Uczestnicy w wyczerpującym wyścigu stóp pokrycie 126 km, odległość odpowiednik trzech maratonów, w ciągu 24 godzin. W ciągu dnia temperatura pustyni może osiągnąć powyżej 45ºC, a w nocy spada nawet do 0ºC. Wyścig został otwarty w kwietniu 2008 roku i odbywa się co roku.

Jacek Wiśniowski jest pierwszym Polakiem, który przebiegł całą trasę ultramaratonu namibijskiego. Na trasie, dębiczanin musiał sobie radzić z 50 stopniowym upałem, brakiem wody i spuchniętymi dłońmi i stopami. Przekroczył metę jako 15 biegacz z grona 24, w ten sposób udało mu się osiągnąć cel jaki sobie postawił, czyli ukończyć maraton i nie być ostatnim. Trasa maratonu podzielona jest na 4 etapy. Każdy z nich jest bardzo ciężki. W pierwszym etapie Jacek Wiśniowski nie mógł już chodzić, miał zapalenie mięśni piszczeli. Każdy krok kończył się potwornym bólem.

Najgorszym etapem był odcinek maratoński o długości 42 km przecinający prawdziwe piekło, czyli najstarszą pustynię świata, gdzie nie wpuszcza się nawet turystów, bo temperatury takie zabijają ludzi. Było tak gorąco, że niektóre zegarki przestały działać. Tylko dwie osoby przebiegły całość, pozostali musieli iść na piechotę. Wicelider biegu dostał zapaści. Liderka kobiet, na kilometr przed metą zaczęła wymiotować. Bieg odbywał się w temperaturze 49ºC w cieniu, tylko że tam nie było cienia.

Następnego dnia był już ostatni etap o długości 27 km przez wydmę Crazy Dune wysokości 400 m. Po tym jak straciło się paznokcie, przebiegnięcie 27 km, w tym jedna trzecia w sypkim piachu, jest to wielkie wyzwanie. Dwie osoby na ostatnim etapie zgubiły się. Kiedy na mecie, wszyscy się o nich martwili, zdarzyła się nie lada niespodzianka. Wbiegli na metę ale z drugiej strony.

Krajobrazy Pustynne

Widok na ośrodek wypoczynkowy na pustyni Namib

Widok na ośrodek wypoczynkowy na pustyni Namib