Kiedy jechać do Namibii?


Co należy wiedzieć o klimacie w Namibii?

Tabelka, przedstawiająca pogodę w rozkładzie miesięcznym

Warunki pogodowe Namibii zmieniają się w zależności od pory roku, ale zawsze istnieją pewne plusy i minusy przy odwiedzinach o danej porze roku. Obojętnie, kiedy przyjedziesz do Namibii, zawsze zastaniesz słoneczną pogodę.

Nic w tym dziwnego, kraj ma aż 300 słonecznych dni w roku. W Namibii mamy tylko dwie pory roku.

Zima w Namibii (od maja do września)

W centralnych częściach Namibii temperatury wahają się w granicach od 18 do 25ºC w ciągu dnia. Temperatury poniżej zera i szron są często spotykane nocą.

Lato w Namibii (od października do kwietnia)

Zwykle temperatury oscylują w granicach od 20 do 34ºC w ciągu dnia. Temperatury powyżej 40 stopni są często rejestrowane w północnych i południowych częściach kraju. W pasach nadbrzeżnych dzięki zimnemu prądowi Benguelskiemu panują stosunkowo stabilne temperatury wahające się w granicach od 15 do 25ºC. Gęsta mgła pojawia się bardzo często na tych terenach.

Powietrze jest bardzo suche na terytorium całego kraju, z wyjątkiem krańców wschodnich, gdzie dochodzi do 80%.

Sezon deszczowy w Namibii

Deszcze w Namibii padają od października do kwietnia. Przeciętna ilość opadów zmienia się od 50 mm wzdłuż linii brzegowej do 350 mm w centralnej Namibii i 700 mm w Caprivi. Sporadyczne deszcze nie utrudniają jazdy, ale turyści powinni zachować ostrożność w czasie pokonywania sezonowych rzek i zakładania kempingów w suchych korytach rzek, jako że możliwe są nagłe powodzie. Turyści powinni zabierać ze sobą zimowe i letnie ubranie. Prosimy pamiętać o kapeluszach, okularach przeciwsłonecznych, kremie przeciwsłonecznym i kremie nawilżającym.

Czytaj dalej: kiedy jechać do Namibii