Waterberg i inne rezerwaty Namibii


Płaskowyż Waterberg w Namibii

Waterberg Plateu Park

Widok o wschodzie słońca na Waterberg

Park Waterberg Plateu znany jest dla dla ludności posługującej się językiem Herero jako Oueverumue czyli "wąska brama". Park ten, o powierzchni 40500 hektarów jest jedynym namibijskim parkiem górskim. Skalista bariera wznosi się stromo do 200 metrów ponad równiną, tworząc odmianę do monotonnego krajobrazu pustynnego. Roślinność zmienia się dramatycznie, z savanny z występującymi drzewami akacji do pod tropikalnych suchych lasów z drzewami weeping wattle, silver bushwillow i laurel fig na obrzeżach i trawiastych równinach na szczytach. Mieszanka piaszczystych gleb jest powodem że cały ten obszar pochłania wodę podobnie jak gąbka, że strumieniami wypływającymi po stronie południowo wschodniej. Od właśnie tych strumieni pochodzi nazwa Waterberg. Spotyka się tutaj aż 25 gatunków większych ssaków, wliczając lamparty, gemsboki, elandy, żyrafy, kudu, szakale, hieny, pawiany, białe i czarne nosorożce plus jakieś 200 gatunków ptaków. Powstały tam dobrze oznaczone szlaki piesze długości jednej do trzech godzin i wymagające większej kondycji fizycznej, czterodniowe szlaki.

Von Bach Game Reserve

Rezerwat ten leży 3,5 km od Okahandja i ciągnie się przez 43 km. Stał się ostatnio popularnym miejscem do organizacji czynnego odpoczynku nad wodą zwłaszcza narty wodne, pływanie jachtami, surfowanie i wiosłowanie. Możliwe jest zwiedzanie na piechotę otaczających terenów, jednak, nie występuje tutaj wiele zwierzyny.

Daan Viljoen Game Park

Steenbok nazywany też antylopik zwyczajny

Położony na pagórkach Khomas Hochland, ten niewielki park liczący zaledwie 3953 hektarów jest domem dla stosunkowo dużej ilości zwierząt takich jak kudu, szpringbok, gemsbok, eland, red hartebeest, zebra górska hartmanna, antylopy gnu, pawiany, klipspringer, steenbok i góralki skalne. Inne interesujące gatunki na które warto jest zwrócić uwagę to papuga Ruppella, toko Monteiro, Carps tit, rockrunner i white-tailed shrike.

Wrak rozbitego statku Kolonia kotików afrykańskich