Rezerwat Namibrand w Namibii


Prywatny rezerwat przyrody NamibRand

Namibia jest czasami określana jako "Ziemia, którą Pan Bóg stworzył w gniewie"- co na pierwszy rzut oka wydaje się prawdą ze względu na nieprzyjazne przestrzenie piasku i skał, gdzie tylko najsilniejsze rośliny, zwierzęta i rdzenna ludność jest w stanie egzystować. Ale szukaj nieco głębiej i przekonasz się, że Namibia jest rzeczywistości zróżnicowaną i geologicznie fascynującą krainą, doskonale nadającą się do osób pragnących zwiedzić i doświadczyć unikalny rodzaj odległej pustyni. Rozciągająca się w południowo-zachodniej Namibii, Pustynia Namib jest w samym sercu tego królestwa pragnienia. Zdolna do podtrzymywania życia, pomimo bardzo suchych warunków, ojczyzna jednych z najdziwniejszych i najpiękniejszych krajobrazów na Ziemi, jest to miejsce samotności, szeroko otwartych przestrzeni i głuchej ciszy.

Na szlaku Tok Tokkie

Położony na rzut kamieniem od światowej sławy wydm Sossusvlei. Skaliste iglice skalne i niekończące się pofalowane wydmy Rezerwatu Przyrody Namib Rand (NamibRand Nature Reserve) namawiają do przygód podróżnych pragnącymi poznać kwintesencję pustyni.

Surowe piękno rezerwatu jest niezwykle różnorodne: rdzawo czerwone wydmy ustępujące miejsca suchym, żółtym łąkom, przechodzącym w czekoladowo-brązowe góry. Zestawienie kolorów i kombinacji przyrody składają się na wyjątkowe i unikalne środowisko. NamibRand Nature Reserve jest w rzeczywistości syntezą 13 byłych gospodarstw hodowlanych. Z tych nieproduktywnych farm usunięto owce i bydło, ziemia została poddana długiej rehabilitacji, rozebrano ogrodzenia i sprowadzono ponownie rodzime dzikie zwierzęta do nowo powstałego, chronionego terytorium. Inspirująca różnorodność biologiczna obejmuje zagrożone gepardy, lamparty, cętkowane i brunatne hieny, szakale czerpakowe, otocjony, oryksy, zebry górskie (Hartmanna) i wszechobecne springboki.

NamibRand Nature Reserve ze swoim 215 tys. ha obszarem ochronionym jest jednym z największych prywatnych rezerwatów w południowej Afryce ze zrównoważonym rozwojem zasobów i rezerw ekoturystycznych. Sossusvlei Desert Lodge, położony na zboczu wzgórza poniżej Gór Numib w północno-wschodniej części NamibRand, jest idealnym miejscem, z którego można docenić niezwykłe piękno suchych krajobrazów. Oryginalny pustynny lodge składa się 10 ultraluksusowych willi en-suite ze szkła i kamienia z werandami i prysznicami na zewnątrz.

Widoki na rozległe równiny

Miejsce emanuje namacalne poczucie spokoju, ze wspaniałymi widokami, jednak, niesamowite gwiaździste niebo okazuje się największą atrakcją. Sossusvlei Desert Lodge położony setki kilometrów od najbliższego zanieczyszczenia sztucznym światłem, zatrudnia kilku astronomów, aby trafnie ujawnić sekrety nocnego nieba dla chętnych gości. Po edukacyjnej obserwacji gwiazd w obserwatorium pod okiem Miles i Dorothy wpatrywaliśmy się w niebo przez ogromny skylight, sensownie położony bezpośrednio nad łóżkiem. Nie było to dla nas więc niespodzianką, kiedy później dowiedzieliśmy się, że Sossusvlei Desert Lodge został niedawno uznany za "najlepszy lodge do obserwacji gwiazd w Afryce ". Do zwiedzania Pustyni NamibRand zdecydowaliśmy się zrezygnować z samochodu terenowego na rzecz mniejszych, bardziej zwrotnych quadów mogących z łatwością wspinać się na szczyty wydm, aby uzyskać dostęp do kilku spektakularnych miejsc widokowych na równiny. Przed zachodem słońca zatrzymaliśmy się w bardzo szczególnym, pamiętnym punkcie widokowym z bezkresnym widokiem na równiny poniżej.

Z naszego wzniosłego punktu obserwacyjnego, patrzyliśmy na najbardziej intrygujące zjawisko Pustyni Namib: tak zwane "fairy circles" czyli tajemnicze okrągłe płaty gołej ziemi, całkowicie pozbawione roślinności, usiane na równinie poniżej.

Czytaj dalej: