Nelson Mandela po przejściu na emeryturę


Nelson Mandela przed śmiercią

Ciag dalszy ze strony: Nelson Mandela

Mandela był najstarszym wybranym prezydentem RPA - kiedy obejmował urząd w 1994 roku miał już 75 lat, dlatego postanowił nie ubiegać się o drugą kadencję i przeszedł na emeryturę w 1999 roku. Jego następcą był Thabo Mbeki.

Dom Mandeli w SowetoPo przejściu na emeryturę Mandela nie wycofał się z polityki, stał się wpływowym mediatorem różnych organizacji społecznych i broniących praw człowieka. Popierał międzynarodowy Ruch Walki z Ubóstwem (Make Poverty History). Charytatywny turniej golfowy Nelson Mandela Invitational, którego gospodarzem był Gary Player, zebrał od chwili powstania w 2000 ponad 8,5 miliona PLN na cele charytatywne dla dzieci. To doroczne wydarzenie w RPA stało się wielkim sukcesem, przynosiło korzyści zarówno Funduszowi Dzieci Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Children's Fund,) jak i Gary Player Foundation, równie znanej na całym świecie instytucji charytatywnej. Mandela wspierał w swych wystąpieniach Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce - największą na świecie organizację zajmującą się pomocą dla osieroconych i porzuconych dzieci. Mandela pojawił się w telewizyjnej reklamie Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 i był cytowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski podczas kampanii Celebrate Humanity.

„For seventeen days, they are roommates. For seventeen days, they are soulmates. And for twenty-two seconds, they are competitors. Seventeen days as equals. Twenty-two seconds as adversaries. What a wonderful world that would be. That's the hope I see in the Olympic Games.”

Powstały trzy organizacje związane z Nelsonem Mandelą: Nelson Mandela Foundation, Fundusz Dzieci Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Children's Fund) i Mandela Rhodes Scholarship.

Stan zdrowia Mandeli na emeryturze

W lipcu 2001 roku Mandela został zdiagnozowany i leczony na raka prostaty. Był poddany siedmiotygodniowej radioterapii. W 2003 roku przez pomyłkę CNN ogłosiła śmierć Mandeli, stało się to, gdy przygotowany wcześniej jego nekrolog (oraz kilku innych znanych postaci) został przypadkowo opublikowany na stronie internetowej CNN z powodu nieprawidłowej ochrony hasłem. W 2007 prawicowa grupa rozesłała wiadomości email i SMS, twierdząc, że władze trzymają w tajemnicy śmierć Mandeli i biali w RPA będą wymordowani po jego pogrzebie. Mandela był w tym czasie na wakacjach w Mozambiku.

W czerwcu 2004 roku, w wieku 85 lat Mandela zapowiedział, że wycofuje się z życia publicznego. Jego zdrowie podupadło i chciał mieć się więcej czasu dla rodziny. Mandela zapowiedział, że nie zamierza zostawić całkowicie polityki, ale będzie pojawiał się publicznie rzadziej i nie będzie zajmował się tylko najważniejszymi problemami. Jest siwy i chodzi powoli z laską. Istnieją pogłoski, że cierpi na demencję starczą. 90. urodziny Mandeli były hucznie obchodzone w całej RPA 18 lipca 2008, a główne uroczystości odbyły się w jego rodzinnym mieście Qunu. Koncert na jego cześć odbył się również w Hyde Parku w Londynie. W przemówieniu z okazji swoich urodzin Mandela zwrócił się do bogatych o pomoc biednym na całym świecie. Pomimo utrzymywania niskiego poziomu podczas Mistrzostw Świata FIFA 2010 w RPA, Mandela pokazał się publicznie podczas ceremonii zamknięcia, gdzie otrzymał wiele owacji.

W styczniu 2011 roku został przyjęty do prywatnego szpitala Milpark w Johannesburgu, na badania określone jako "rutynowe". Było to powodem intensywnych spekulacji mediów na temat jego kondycji zdrowotnej. Później okazało się, że cierpiał na infekcję dróg oddechowych, którą udało się wyleczyć. Został zwolniony po dwóch i pół dniach ze szpitala w stanie stabilnym i wrócił do swego domu w Houghton w Johannesburgu w karetce pogotowia.

Czytaj: Ciekawostki z życia Mandeli
Biografia Nelsona Mandeli
Cytaty Mandeli