Zabytkowe malowidła Buszmenów, Zimbabwe


Sztuka naskalna Buszmenów


Malowidła Buszmenów
Liczące kilkaset lat malowidła naskalne w Matopos, 30 km od Bulawayo
Więcej o Buszmenach

Kilka ciekawych faktów o regionie Matobo

Mzilikazi, ojciec ludu Ndebele nazwał region granitowych pagórków - Matobo lub Matopos Hills - co oznacza "łyse głowy".

Położony 35 km na południe od Bulawayo w południowym Zimbabwe, Park Narodowy Matobo obejmuje obszar 424 km² i jest zarządzany przez Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority. Najstarszy park Zimbabwe, założony pod nazwą Rhodes Matopos National Park jako dar od Cecila Rhodesa. W 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obszar 100 km kwadratowych został uznany za park zwierząt i zaopatrzony w białe nosorożce, łatwe do obserwacji w gronie rzadkich zwierząt, jak leopard i orzeł czarny

Region Matobo zajmuje obszar 3100 km², rozciągające się wzdłuż dolin rzek Thuli, Mtshelele, Maleme and Mpopoma, więc jest dobrze zaopatrywany w wodę. W Matobo Hills udokumentowano około 3000 malowideł naskalnych ludu San (najwyższa intensywność w Południowej Afryce), najstarsze z nich powstały 13000 lat temu, a niektóre znaleziska archeologiczne uważa się że liczą nawet 500000 lat. Religia Mwari, która jest nadal praktykowana w tym regionie, uważa te formacje skalne za siedzibę duchów przodków.

Główne miejsca jaskini są Bambata na zachodzie, przy drodze Kezi-Bulawayo, Inanke Cave, dostępna pieszo, idąc od Toghwana Dam. Nswatugi Cave, dostępna od Circular Drive na zachód od Maleme Dam (to także punkt wyjścia do Pomongwe Cave) i White Rhino Shelter obok Gordon Park.

W Parku Narodowym Matobo powstało siedem kempingów z których głównym jest Maleme Camp, z wieloma opcjami zakwaterowania - od domków po biwak.