Malaria w Afryce Południowej


Malaria - występowanie i zapobieganie

Komar widliszek, roznosiciel malarii Z doświadczenia wiemy że większość turystów z Polski nie stosuje właściwej chemio profilaktyki malarii, czyli nie bierze właściwych leków w wymaganej ilości, na które zarodźce malarii są w RPA wrażliwe (strefy lekooporności: A, B i C wg. WHO). Każdy wybierający się do Afryki powinien zwrócić się poradę do Poradni Chorób Tropikalnych, albo udać się do lekarza zaraz po przyjeździe do RPA. Tutejsi lekarze mają duże doświadczenie w profilaktyce malarii. Miliony ludzi umiera każdego roku na malarię, chorobę która może być w prosty sposób zapobiegana. Zanim odwiedzicie Afrykę Południową, zachęcamy do poświęcenia kilku minut cennego czasu i zapoznania się z podstawowymi faktami o malarii, dzięki temu ta niebezpieczna choroba może być z łatwością uniknięta.

Próbek krwi gotowe do testów na malarię

Zagrożenie malarią

W Afryce Południowej tylko cztery gatunki komarów są nosicielami malarii (z włoskiego mala aria - złe powietrze), na całym świecie występuje 130 gatunków takich komarów. Jest to gatunek zwany Anopheles, który to wybiera sobie na szczęście gorące i parne środowisko. Nawet w najbardziej dotkniętym przez malarię otoczeniu tylko 5% komarów jest nosicielami pierwotniaka malarii. Szansa zarażenia wydaje się znikoma, ale biorąc pod uwagę ilość ugryzień, jeśli spędzicie Państwo tydzień na tych terenach bez odpowiedniego zabezpieczenia, gwarantowane że zarazicie się malarią. Ma to sens, przecież jest to walka o przetrwanie. Komary muszą żywić się ludzką krwią w celu wydania ich jajek. Samica komara ostrożnie wkłuwa się w naszą skórę w poszukiwaniu żyłek. W tym samym czasie wstrzykuje swoją ślinę mającą działanie znieczulające. Razem ze śliną komara wnikają do organizmu sporozoity pasożyta. Z reguły nikt nie czuje ugryzienia, jak też nie słyszy się samic komara widliszka. Poruszają się one w powietrzu bezszelestnie, nie są możliwe do usłyszenia nawet w najgłębszej ciszy. Dlatego ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z ich obecności. Komar, nawet urodzony z pierwotniakiem malarii, musi najpierw pić krew z innego człowieka, nosiciela malarii zanim będzie w stanie spowodować zarażenie. Komar widliszek żywi się 11 razy w życiu i od czwartego razu jest zdolny do zarażenia ludzi ale jego aktywność spada ponieważ też zostaje osłabiony przez pierwotniaka.

Pobieranie dzieciom próbek krwi do testów na malarię

Symptomy malarii

Typowe objawy to cykle zimna, gorączki, pocenie się, dreszcze i ból całego ciała. Ale pierwszym symptomem, który odróżnia malarię od przeziębienia, jest poczucie zagrożenia i silny niepokój. Gdy pierwotniak malarii zaatakuje Twoje krwinki czerwone, stajesz się gorący. Kiedy pierwotniak wygrał walkę i zadomowił się we krwi, czujesz zimno, nawet bardzo zimno. Drżysz z zimna, tracisz siły, wymiotujesz i masz biegunkę. Po tygodniu od zarażenia twoja skóra i oczy przybierają kolor żółty. Jeśli do tej pory nie otrzymałeś odpowiedniej pomocy, najprawdopodobniej umrzesz.

Obszary występowania malarii w Afryce Południowej

Malaria w Południowej Afryce
Jak widać na powyższej mapie, w RPA malaria prawie nie występuje, poza Parkiem Krugera i wąskim pasem do Richards Bay.

W latach od 1999 do 2008 z powodu importowanej malarii zmarło w Polsce 11 osób.

Zobacz: