Przełęcz Sani


Sani Pass w Górach Smoczych

Sani Pass jest to przepiękna górska przełęcz pomiędzy Lesotho i RPA. Odcinek pomiędzy przejściami granicznymi RPA i Lesotho ma długość 9 km, wspina się ostro na wysokość 2873 m. n. p. m.

Sani Pass

Jazda wymaga dużego doświadczenia, niezbędny jest samochód 4X4. W czasie jazdy można zobaczyć szczątki samochodów, które próbowały przejechać przełęczą Sani, jednak skończyły tragicznie. Może być napisana książka opisująca wypadki jakie tam się zdarzyły. Na przejściu granicznym po stronie RPA w dolnej części przełęczy samochody są sprawdzane.

Urzędnicy obawiają się że samochód może nie dać rady i stoczy się w przepaść. Po stronie Lesotho urzędnicy przepuszczają w zasadzie wszystkie pojazdy. Sani Pass uważany jest za bramę do "Dachu Afryki". Nigdy nie lekceważ warunków pogodowych w Lesotho, stali bywalcy uważają że w ciągu jednego dnia może tam być cztery pory roku. Na szczycie możesz zjeść lunch w najwyżej położonym pubie w Południowej Afryce.

Czytaj dalej:
Kręta droga przełęczy Sani
Przełęcz Sani przechodzi przez doliny wpisanego na listę UNESCO Parku Narodowego uKhahlamba-Drakensberg. Na pierwszym planie V-serpentyny. Są tak wąskie, żeby je objechać musisz wykonać podnoszący włosy do góry trzykrotny manewr skręcania, wycofując się za każdym razem do krawędzi przepaści, zaciągasz hamulec ręczny i powoli ruszasz dalej.
Zobacz też: Przełęcz Sani