Relacja z wycieczki do LesothoZainspirowani wieloma publikacjami na temat turystyki w Lesotho przeczytanymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy, grupa przyjaciół wybrała się na 2 tygodniową wycieczkę do Leshoto (Dachu Świata). Planowanie wyjazdu zajęło nam dużo czasu. Teraz, po zakończeniu wyprawy, możemy napisać czego tak naprawdę powinniśmy się spodziewać.

Zalety odwiedzenia Lesotho:

Wydawało nam się że Lesotho przypomina Góry Smocze, tylko dużo wyższe. W końcu Lesotho leży w Górach Smoczych. Gościnność była wspaniała, wiele lepsza niż możesz zastać w Namibii lub w Botswanie. Jedzenie proste, ale dobrze przygotowane, łóżka ciepłe, ludzie życzliwi. Jeździliśmy po świeżym śniegu, wspinaliśmy się na najpiękniejsze miejsca jakie ma do zaoferowania Lesotho, jeździliśmy interesującymi trasami. Wycieczka do Lesotho warta była zachodu.

W kraju prawie nie istnieje ekonomia, w wyniku czego infrastruktura jest bardzo słaba. Przejechaliśmy przez cały kraj dwa razy, od wschodu do zachodu centralną trasą i z zachodu do wschodu południową trasą. Zauważyliśmy że dobra droga w Lesotho będzie bardzo złą drogą w innym kraju. Najgorsze są drogi łączące Sani Top z centrum kraju. Przejechania odcinka długości 200 km zajęło nam 10 godzin na głównej drodze, podczas gdy nasze mapy podawały że są to drogi asfaltowe. Z reguły, asfaltowe drogi biegną z Maseru i kończą się w środkowej części kraju. Północne terytorium otrzymało najwięcej inwestycji, co tłumaczy dlaczego ludzie odwiedzają tylko miasta przygraniczne albo omijają ten kraj. Ludzie starają się dojechać przejścia granicznego położonego jak najbliżej miejsca docelowego. Przykładowo, osoby jadące do Afriski, używają przejścia w północnej części kraju. Każdy jadący do Katse, jedzie korytarzem północno zachodnim. Wielu może powiedzieć że drogi te nadają się tylko dla samochodów 4X4. Nasz terenowy Pajero doznał uszkodzenia zawieszenia. Drogi terenowe, takie jak te w Parku Narodowym Sehlabatebe są dobre, oczywiście jeśli oceniane według innych kryteriów. Pamiętajcie że droga od Ramatseliso Gate i Matatiele jest prawidłową drogą 4X4.

Przy planowaniu podróży rezerwuj 2 godziny na przejechanie 50 km. Miasta są rzeczywistości wielkimi wioskami, dlatego nie polegaj na informacji że w danym miejscu dostępna jest etylina. Zabłądzić jest trudno w Lesotho, zdrowy rozsądek i pytanie tubylców zawsze może pomóc. Nie polegaj ślepo na GPS. Nasza opinia o lodges.

Sani Tops Chalets jest wspaniały, ale prawdopodobnie nie będziesz mieć wody kiedy zamarzną rury. Ogrzewanie jest przeważnie gazowe, masz więc do wyboru, albo palić gaz całą noc albo spać pod kilkoma kocami. Katse Lodge jest dosyć dobrze prowadzone, jest częścią całego łańcucha. Ramabanata Trading Post jest wspaniały, tak samo jak Malealea. Moorosi Chalets są podstawowe i w starym stylu, Letloepe Lodge jest przyjazne ale ma hałaśliwą restaurację, przygotuj się na interesującą noc.

Zobacz: Przełęcz Sani
Panorama Lesotho Sani Pass