Poznaj Afrykański Busz


Dlaczego młody biały nosorożec biegnie przed matką?

Jak możesz stwierdzić że w najbliższej okolicy ukrywa się lampart?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne tego rodzaju pytania, idealnym sposobem poznania afrykańskiego buszu będzie dla ciebie zapisanie się na kurs.

Instruktor Jaco zatrzymuje się przy świeżych śladach na piasku i podnosi w górę zaciśniętą pięść, sygnał znaczący bezwzględny stop. W pobliskich krzakach można zobaczyć mruczącą lwicę. "Wracamy, wracamy", Jaco mówi cicho, ona zaczęła się denerwować.

Jaco jest jednym z dwóch instruktorów w Karongwe Private Game Reserve obok Parku Narodowego Krugera. W szkoleniu uczestniczy 18 osób, są tam młodzi holenderscy absolwenci szkół, miłośnicy natury i nawet ludzie z dyplomami uczelni wyższych z Europy. Wszystkich tych przecież różnych ludzi łączy jedna rzecz, są oni miłośnikami przyrody i chcą się nauczać wiele.

Cała idea nie opiera się na "Wielkiej Piątce", jako przewodnik zobaczysz najwięcej impali, dlatego musisz o nich wiedzieć najwięcej. O godzinie 6.30 rano grupa wychodzi na dwugodzinny spacer szkoleniowy w buszu. I tak wszyscy obudzeni byli już godzinę wcześniej wrzaskiem frankolina. Rozpoznają ślady hien buszujących na kempingu nocą, obserwują ślady lamparta. Jaco zabiera że sobą sztucer i wszyscy podążają za nim. W początkowej fazie szkolenia uczestnicy uczą się rozpoznawać 30 najpopularniejszych drzew, ich praktyczne i medyczne zastosowanie, wierzenia lokalnej ludności, rodzaje gleby, trawy.

Na kempingu rozmawiają z instruktorami o zachowaniu się zwierząt, jest czas na grę w piłkę albo odpoczynek. Po lanczu grupa jedzie na safari trwające do zachodu słońca. Każdy ma okazję prowadzenia samochodu po bezdrożach, udaje się wytropić lwa przy zabitej zebrze. Instruktor uczy umiejętności prowadzenia wycieczki w buszu. Po obiedzie jest czas na wypicie paru piw przy ognisku, jest to najlepsza pora na naukę teorii z książek. Na porannej przechadzce Jako wyznaczy duży kwadrat i zapyta jakie zwierzęta pozostawiły w tym miejscu dowody swojej obecności? Jest tam otwór zrobiony przez larwę mrówkolwa, odchody szakala, kolec jeżozwierza, ślady skorpionów i dużo więcej Naliczono aż 18 różnych zwierząt. Zrozumiesz że więcej możesz zobaczyć wokół siebie niż gdzie kolwiek. Czym więcej nauczysz się o małych sprawach, tym lepiej zrozumiesz ogromny ekosystem.

Dlaczego krokodyle płci męskiej wylęgają się na górze a żeńskie na dole? Dlaczego jest na odwrót z żółwiami? Uczestnicy uczą się rozumieć całe środowisko, czyli pogodę, klimat, ekosystem, geologię, astronomię i jak te wszystkie dziedziny są ze sobą połączone.

Na zakończenie szkolenia piszesz egzamin opracowany przez FGASA (Field Guide Association of Southern Africa) z teorii i praktyki w buszu. Musisz zdobyć co najmniej 75% z teorii i przeprowadzić 3 godzinne safari dla swoich kolegów z kursu i dla egzaminatora. Jeśli zdasz, będziesz mógł pracować jako przewodnik we wszystkich narodowych parkach w RPA, będziesz w stanie mówić o impalach przez 15 minut bez zająknięcia. Pamiętaj że egzaminy nie są przymusowe, całe to szkolenie możesz traktować jako wczasy i okazję do poznania czegoś nowego.

Koszt szkolenia waha się w granicach od R13 000 do R23 000 (5300 PLN do 9400 PLN). W cenie zawiera się opieka kwalifikowanych tropicieli, codzienne piesze i samochodowe safari, wykłady, egzaminy, zakwaterowanie, wyżywienie.