Wyjazd na Górę Stołową


Kolejka Linowa na Górę Stołową

Wyjazd kolejką Linową na Górę Stołową w Kapsztadzie

Cała jazda kolejką linową na Górę Stołową trwa 6 minut. W tym czasie podłoga kolejki wykonuje pełny obrót wokół własnej osi żeby pasażerowie byli w stanie obserwować panoramę. Nie do uwierzenia, ale taki wagonik kolejki przewozi do 65 osób. Kolejka jedzie z prędkością wynosi 10 m/s. Pod podłogą kolejki są zbiorniki mieszczące 4000 litów wody służącej jako balast w czasie silnych wiatrów. Liny nośne kolejki zakończone są odważnikami o ciężarze 134 ton.

W konkursie globalnym organizowanym przez szwajcarską organizację New7Wonders, Górę Stołową wybrano 11 listopada 2011 roku jednym z nowych 7 cudów natury (New 7 Wonders of Nature). Nie stało się to przez przypadek, biorąc pod uwagę ogromne bogactwo tutejszej flory a także spektakularne widoki i symboliczne znaczenie Góry Stołowej.

Pochodzenie nazwy

Góra Stołowa jest świętym miejscem dla afrykańskich szamanów. Wierzą, że ma potężną energię, poza tym daje upragniony cień. Nazywa się częściowo dlatego, że jest płaska, ale też dlatego, że zazwyczaj okrywa ją chmura, która wygląda jak obrus spływający ze szczytu. Chmura nie niesie deszczu, ale orzeźwia roślinność, ważną dla owadów i gryzoni.