Klimat i topografia RPA


Jaki klimat panuje w RPA?

Położona na odległym krańcu Czarnego Lądu, najbardziej czarującego i tajemniczego ze wszystkich kontynentów, Republika Południowej Afryki jest pełna kontrastów i niespodzianek. Otoczona z dwóch stron całkowicie różnymi oceanami, składająca się z wielu odmiennych kultur, posiadająca niezwykłe piękno przyrody sugeruje nam, że istnieją tu nieskończone możliwości dla czynnego odpoczynku. Większość obszaru Afryki Południowej to płaska wyżyna o wysokości około 1500 do 2000 m n.p.m. Ocean Indyjski ogrzany przez ciepły Prąd Mozambicki (odkryty przez Polaków), płynący wzdłuż wschodniego wybrzeża w kierunku południowym od równika, przynosi tropikalny klimat i doskonałe warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, daleko na południe, głębiej niż można się tego spodziewać. Przykładowo, Sodwana Bay na dalekim północno-wschodnim skrawku RPA posiada przepiękne rafy koralowe pomimo, że znajduje się bardzo daleko od tropików.

Ciepłe, wilgotne powietrze unoszące się ponad oceanem wywołuje duże opady deszczu w rejonach nadbrzeżnych, gdzie rosną wspaniałe lasy. W głębi lądu pozostałe wilgotne powietrze skrapla się, wywołując spektakularne burze. Roczna ilość opadów obniża się więc w kierunku zachodnim. Większa część lądu, jeśli dotąd nie została zamieniona na pola uprawne, pokryta jest niskim buszem przechodzącym w sawannę. Doliny większych rzek i pozostałe nisko położone obszary mają swoisty klimat z mokradłami zmieniającymi się w suche zagajniki drzew mopani i baobabów. Na wybrzeżu zachodnim, wilgotne i zimne powietrze unoszące się ponad zimnym Prądem Benguelskim płynącym z Antarktydy napotyka w wyższych partiach atmosfery ciepłe i suche powietrze stanowiące naturalną przeszkodę.

Zapobiega to formowaniu się chmur, cała wilgoć powraca w formie gęstych mgieł dryfujących w głąb lądu. W godzinach porannych wilgoć ta skrapla się i opada na ziemię, tworząc krople podobne do zielonego groszku. W ten sposób z tego dobrodziejstwa korzystają zarówno rośliny, jak i wiele gatunków zwierząt, które zaskakująco dobrze nauczyły się wykorzystywać wodę występującą w tej postaci. Sam koniec tego wspaniałego kontynentu, a zwłaszcza południowa część Przylądka Zachodniego, to prawdziwa anomalia, występuje tam klimat śródziemnomorski. Są tam chłodne, deszczowe zimy i gorące i wietrzne lata. Jesień słynie ze wspaniałych dni na plaży i ciepłych nocy, wiosna z przepięknych kwiatów. Jest to też miejsce spotkania Oceanu Indyjskiego z Atlantykiem. Dokładny punkt połączenia oceanów jest dyskusyjny, jeśli w ogóle taki istnieje. Zdaniem geografów jest to Przylądek Igielny, większość przewodników turystycznych natomiast podaje, że jest to Przylądek Dobrej Nadziei.

Obserwacja zwierząt w Parku Krugera Zebry w Parku Krugera Bawół w Parku Krugera