Najlepszy termin by lecieć do Namibii


Najlepiej jechać do Namibii:

Najlepsza pora, by odwiedzić Namibię to okres od lipca do października, kiedy nie jest upalnie, temperatury w granicach 20 ° C, bez opadów deszczów.

Dzika zwierzyna gromadzi się wtedy wokół zbiorników wodnych, przez co zobaczymy wielkie stada zwierząt.

Tabelka, przedstawiająca pogodę w rozkładzie miesięcznym, z oznaczonymi miesiącami kiedy najlepiej jechać do Namibii
Kolor od zielonego do żółtego reprezentuje kolor ziemi. W czasie zimy spodziewajmy się więc dużo zwierząt, ale mało zieleni. To najłatwiejszy sposób, by wybrać dogodny termin, w zależności co planujesz robić.

Jechać ze względu na ceny

Noclegi na terenie rezerwatów i parków narodowych, mają sezonowe stawki od 1 lipca do 31 października jako sezon szczytowy. W miastach nad morzem, przykładowo w Swakopmund wyższe ceny są też w czasie grudniowego sezonu wakacyjnego.

Jeśli szukasz czegoś poza sezonem, maj i czerwiec są najlepsze, jest już po porze deszczowej, więc coraz więcej zwierząt pojawia się przy wodopojach. Spotkacie też mniej turystów. Zasadniczo nie polecam listopada, ponieważ chociaż jest poza sezonem, nie ma zachmurzenia, więc może być bardzo gorąco. W dodatku, na początku listopada podwyższane są co roku ceny. Powinny to być podwyżki około 10 do 15% ale często są dużo wyższe.

Jeśli szukasz niedrogiego lub średniej klasy zakwaterowania, unikaj Swakopmund od połowy grudnia do połowy stycznia, ponieważ są to wakacje w Namibii i Południowej Afryce. Zwykle jest trudno znaleźć oferty w przystępnych cenach. Zazwyczaj dostępne są tylko luksusowe, bardzo drogie loże. Jeśli jednak decydujesz się na grudzień, musisz dokonać rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Przykładowo, cena noclegu w domku dwuosobowym na kempingu Okaukuejo w Etoshy wynosi N$ 1400 od osoby poza sezonem (od listopada do czerwca) i N$ 1700 od osoby w sezonie.

Kiedy jechać ze względu na pogodę

Na pytanie: kiedy najlepiej pojechać do Namibii nie jest łatwo odpowiedzieć. Sezon turystyczny praktycznie trwa cały rok.

Pory roku na półkuli południowej są odwrotnością pór roku w Polsce, czyli w czasie polskiego lata w Namibii mamy zimę.

Pora sucha czy pora deszczowa?

Pora sucha w Namibii trwa od połowy kwietnia do końca października, a deszcze padają głównie od listopada do marca (od stycznia do marca jest najmokrzejsza). W kwietniu i na początku maja trawy są jeszcze wysokie, a liście jeszcze zielone, co utrudnia oglądanie zwierząt.

Styczeń i luty:

To środek pory deszczowej, więc zwierzęta, zwłaszcza w Etoszy, rozchodzą się po całym terenie. Zwierzęta są rozproszone, ale nadal łatwe do spotkania, jednak nie w tak wielkich stadach. Wiele młodych przychodzi na świat, takich jak antylopa i zebra, rodzi w tym czasie, więc zobaczymy wiele młodych. Drapieżniki podążają za swoimi ofiarami, tak więc występują na całym obszarze. Spotkamy wiele ptaków, większość migrantów przebywa w Namibii. Jest to też najlepszy czas, by zwiedzić pustynię Namib. Napotkamy wtedy zielone trawy, błękitne i czyste niebo z ciekawymi formacjami chmur. Krajobrazy w Damaraland i na północnym zachodzie kraju, stają się kolorowe wraz z rozwojem kolorowej roślinności. Dzięki deszczom, w powietrzu jest mniej pyłów. Fotografowanie dzikiej przyrody będzie wyzwaniem, ale to najlepszy czas na robienie zdjęć dzikich kwiatów, traw, panoram, owadów.

Marzec i kwiecień:

Warunki obserwacji zwierząt podobne jak w poprzednich miesiącach. Młode zwierzęta mają już dwa miesiące. Wiele zwierząt walczy o swoje terytoria to dogodny czas na oglądanie dzikiej przyrody. Dzięki wilgoci w powietrzu słońce na ogół nie jest tak dokuczliwe i jest to najlepszy czas na zwiedzanie pustyni i innych miejsc krajobrazowych Namibii. Wymarzony czas na fotografię dzięki miękkiemu światłu, formacjom chmur, aktywności zwierząt. Najlepsze miesiące do obserwacji ptaków, zanim migranci polecą na półkulę północną.

Maj i czerwiec:

Drastycznie spada ilość wody nadającej się do picia, zwierzęta zaczynają gromadzić się w odległości kilku kilometrów od wodopoju. Wciąż dość dużo roślinności, czym bliżej do wodopoju, tym mniej roślinności. Dobry czas na podziwianie zwierząt. Chłodne poranki sprawiają czyste niebo, bardzo dobre warunki, by fotografować widoki. Zdjęcia krajobrazów, wydm są najlepsze dzięki niskiemu zapyleniu powietrza, dając czyste i głębokie niebo. Wspaniały czas na fotografię ptaków pustynnych i równinnych.

Lipiec i sierpień:

Jest bardzo sucho, dlatego zwierzęta spotykają się przy wodopoju, to bardzo dobre warunki do zobaczenia wielu zwierząt. Drapieżniki takie jak lwy mają tendencję do przebywania w pobliżu. Zwiedzanie pustyni i innych obszarów krajobrazowych jest dobre przez cały rok. Warto obserwować bogactwo gwiazd. Warunki do robienia zdjęć doskonałe, nie musimy wstawać wcześnie, wschód słońca o godzinie 7.30. Niestety jest to szczyt sezonu i spotkamy wielu turystów z Europy. W dzień temperatury komfortowe, bo około 20 ° C, w nocy najniższe to około 2 ° C, zwykle jest dużo cieplej w zależności od miejsca. Będzie to uciążliwe zwłaszcza dla osób śpiących w namiotach.

Wrzesień i październik:

Ten okres może być naprawdę bardzo gorący, co sprawia, że ​​oglądanie zwierzyny jest doskonałe. Stada zwierząt przy wodopojach. Warto przyjechać nad wodopój nocą, by zobaczyć nocne zwierzęta. Zdjęcia zwykle udane. Piasek może być za gorący przy wspinaniu się na wydmy. Najlepszy czas na zdobywanie wydm piaskowych jest przed wschodem słońca. Pojawia się wiele ptaków.

We wrześniu stolica kraju Windhuk jest organizatorem /Ae/Games Festival, ogromnego ulicznego karnawału. Przyciąga on tysiące wielbicieli tańca, wielu muzyków i mieszkańców w tradycyjnych strojach.

Listopad i grudzień:

To początek „pory deszczowej”, co oznacza, że deszcze czasami padają, w odróżnieniu od pory suchej. Temperatury zwykle spadają nieco po pierwszych deszczach, dając czyste niebo i nieskazitelny krajobraz Najlepszy czas na fotografowanie — od suchych otwartych równin po dziką przyrodę, młode rośliny, trawy.

Większość mieszkańców Namibii spędza wakacje nad wybrzeżem.

Jeśli odwiedzasz Namibię w grudniu, najlepszym miejscem do odpoczynku będzie właśnie Swakopmund, położony na wybrzeżu. Zimny prąd Benguelski łagodzi wysokie temperatury, czyniąc to miejsce idealnym dla uprawiania wielu sportów, począwszy od sand boarding, windsurfing, quad biking, a skończywszy na safari na wielbłądach.

Kiedy jechać do Namibii ze względu na ilość turystów?

Jeśli chcesz unikać natłoku turystów, możesz wybrać termin, kiedy przybywa najmniej turystów. Najwięcej odwiedzin jest w okresie październik do grudzień (28.3%). Są to głównie turyści z krajów afrykańskich. Naszym zdaniem, w większość ludzie ci przyjeżdżają w biznesie lub by szukać pracy. Na granicy łatwiej jednak podać że są turystami. Najwięcej turystów z Europy przybywa od lipca do września. Stanowi to 31.4% wszystkich odwiedzin.

Pogoda w Namibii

Namibia to jeden z najbardziej słonecznych krajów świata, z przeciętnie 300 dni słonecznych w roku. Klimat suchy, co oznacza, że wilgotność powietrza jest niska, dzięki temu organizm ludzki łatwiej znosi upały.

Klimat Namibii jest gorący i suchy, typowe są znaczne wahania pór roku lub nawet w ciągu jednego dnia. Różne regiony wykazują jednak znaczne różnice klimatyczne w odniesieniu do opadów i temperatury. Ilość opadów wzrasta z południowego zachodu na północny wschód od rocznego 0 mm do maksymalnie 600 mm.

Od grudnia do marca jest zwykle bardzo gorąco w całym kraju. Pora deszczowa rozpoczyna się w styczniu (często z przelotnymi opadami deszczu). Kraj staje się zielony, z wyjątkiem pustyń, oczywiście. Od kwietnia do maja nadal mogą występować deszcze. Temperatury powoli zaczynają spadać.

Od czerwca do września w Namibii nadchodzi zima. To pora sucha (z wyjątkiem dalekiego południa - w zimowych obszarach deszczowych), w ciągu dnia temperatury są od umiarkowanych do ciepłych. Noce są bardzo chłodne, w głębi lądu i pustynne noce występują przymrozki. Roślinność zmienia się z zielonej na brązową.

W październiku i listopadzie temperatury rosną coraz bardziej i znów robi się gorąco. Rozpoczyna się tak zwana „mała pora deszczowa”, która bardzo mile kończy długi okres suszy.

Czytaj dalej: Temperatury i opady deszczu w Namibii

Kiedy odwiedzić atrakcje Namibii

Etosha — jeśli chcesz zobaczyć dużą ilość zwierząt, odwiedź ten wspaniały park narodowy pomiędzy czerwcem i październikiem, kiedy jest sucho i zwierzęta gromadzą się wokół głównych zbiorników wodnych. W pozostałych miesiącach będzie spokojniej, a ceny nie będą tak wysokie. Na początku roku możesz podziwiać wspaniałe odbicia w wodzie i wiele zwierząt ma ze sobą młode. Proponuję wolniejszą jazdę samochodem, w czasie obfitych opadów zwierzęta gromadzą się na drogach w poszukiwaniu wygodniejszych szlaków do wędrówki przez park.

Sossusvlei, w czasie pory deszczowej, głównie w styczniu i lutym (chociaż np. w 2008 roku deszcze nadeszły trochę później), zastaniesz zalane vlei (doliny przy wydmach), co jest wyjątkową okazją dla miłośników fotografii. W marcu i kwietniu, czyli kilka tygodni po deszczach, zobaczysz pustynię ozdobioną pięknymi kwiatami.

Kanion rzeki Rybnej odwiedź w marcu i kwietniu, żeby przekonać się, że rzeka ta ma wodę i jeszcze płynie. Jeśli chcesz odbyć pieszą wędrówkę wzdłuż kanionu, zrób to w czerwcu i w lipcu, kiedy powietrze jest przejrzyste i chłodne, czyniąc mozolną wędrówkę o wiele łatwiejszą. Trasa zamknięta jest dla piechurów od połowy września do początku maja z powodu gorąca i niebezpieczeństwa powodzi.

Caprivi — od stycznia do października rzeka Okawango po zachodniej stronie Caprivi ma wystarczająco wysoki poziom wody, by pływać na mokoro albo łodziami. Można wówczas obserwować duże ilości zwierzyny po stronie Angoli. Na niewielkiej powierzchni, jaką ma Caprivi Strip, doliczono się aż 450 gatunków ptaków, przez to miejsce można określić mianem raju dla amatorów fotografii.

Park Etosha w czasie sezonu deszczowego

Na zdjęciu: widok na Park Narodowy Etosha w podczas pory deszczowej. Etosza jest teraz jeziorem, pojawia się tutaj tysiące ptaków.

Bushmanland - w porze deszczowej niziny Nyae Nyae wypełniają się wodą, która przyciąga stada pelikanów i flamingów. Innym powodem do odwiedzenia tego miejsca może okazać się spotkanie lokalnych mieszkańców i zapoznanie się z ich zanikającą już kulturą.

Okahandja — podczas weekendu najbliższego 26 sierpnia ludność Herero (czerwona flaga) gromadzi się tutaj, żeby oddać honor poległym wodzom zamordowanym bestialsko przez Niemców i Khoisan. Podobna uroczystość, organizowana przez Herero (biała flaga), odbywa się w Omaruru w weekend przed 10 października. W Okahandja organizuje się tę uroczystość ponownie w weekend poprzedzający 11 czerwca, wtedy przygotowują ją Herero (zielona flaga).

Waterberg Plateau to górski park o 200-metrowych urwiskach skalnych, które prezentują się najokazalej w sierpniu i we wrześniu, kiedy gromadzą się chmury w godzinach popołudniowych, tworząc spektakularne widoki, co doceniają fotografowie. Jest to miejsce, gdzie możesz spotkać rzadkie gatunki zwierząt, takie jak antylopa szabloroga, antylopa końska i madoqua.

Wybrzeże Szkieletów to miejsce pokryte gęstymi mgłami, posiadające rzadko spotykaną zwierzynę, a także straszące wraki statków. Możesz tu przyjechać w każdym terminie — panuje tu bowiem zawsze stała, znośna temperatura.