Najlepszy termin na wyjazd do Namibii


Namibia, kiedy jechać na wycieczkę?

We wrześniu stolica kraju Windhuk jest organizatorem /Ae/Games Festival, ogromnego ulicznego karnawału. Przyciąga on tysiące wielbicieli tańca, wielu muzyków i mieszkańców w tradycyjnych strojach. W grudniu i w styczniu, kiedy jest gorąco, wiele sklepów, restauracji i barów jest zamkniętych, ponieważ większość mieszkańców jedzie na wybrzeże.

Jeśli odwiedzasz Namibię w grudniu, najlepszym miejscem do odpoczynku będzie właśnie Swakopmund, położony na wybrzeżu. Zimny prąd Benguelski łagodzi wysokie temperatury, czyniąc to miejsce idealnym dla uprawiania wielu sportów, począwszy od sand boarding, windsurfing, quad biking, a skończywszy na safari na wielbłądach.

Park Etosha w czasie sezonu deszczowego

Na zdjęciu: widok na Park Narodowy Etosha w podczas pory deszczowej. Etosza jest teraz jeziorem, pojawia się tutaj tysiące ptaków.

Etosha — jeśli chcesz zobaczyć dużą ilość zwierząt, odwiedź ten wspaniały park narodowy pomiędzy czerwcem i październikiem, kiedy jest sucho i zwierzęta gromadzą się wokół głównych zbiorników wodnych. W pozostałych miesiącach będzie spokojniej, a ceny nie będą tak wysokie. Na początku roku możesz podziwiać wspaniałe odbicia w wodzie i wiele zwierząt ma ze sobą młode. Proponuję wolniejszą jazdę samochodem, w czasie obfitych opadów zwierzęta gromadzą się na drogach w poszukiwaniu wygodniejszych szlaków do wędrówki przez park.

Sossusvlei, w czasie pory deszczowej, głównie w styczniu i lutym (chociaż np. w 2008 roku deszcze nadeszły trochę później), zastaniesz zalane vlei (doliny przy wydmach), co jest wyjątkową okazją dla miłośników fotografii. W marcu i kwietniu, czyli kilka tygodni po deszczach, zobaczysz pustynię ozdobioną pięknymi kwiatami.

Kanion rzeki Rybnej odwiedź w marcu i kwietniu, żeby przekonać się, że rzeka ta ma wodę i jeszcze płynie. Jeśli chcesz odbyć pieszą wędrówkę wzdłuż kanionu, zrób to w czerwcu i w lipcu, kiedy powietrze jest przejrzyste i chłodne, czyniąc mozolną wędrówkę o wiele łatwiejszą. Trasa zamknięta jest dla piechurów od połowy września do początku maja z powodu gorąca i niebezpieczeństwa powodzi.

Caprivi — od stycznia do października rzeka Okawango po zachodniej stronie Caprivi ma wystarczająco wysoki poziom wody, by pływać na mokoro albo łodziami. Można wówczas obserwować duże ilości zwierzyny po stronie Angoli. Na niewielkiej powierzchni, jaką ma Caprivi Strip, doliczono się aż 450 gatunków ptaków, przez to miejsce można określić mianem raju dla amatorów fotografii.

Bushmanland - w porze deszczowej niziny Nyae Nyae wypełniają się wodą, która przyciąga stada pelikanów i flamingów. Innym powodem do odwiedzenia tego miejsca może okazać się spotkanie lokalnych mieszkańców i zapoznanie się z ich zanikającą już kulturą.

Okahandja — podczas weekendu najbliższego 26 sierpnia ludność Herero (czerwona flaga) gromadzi się tutaj, żeby oddać honor poległym wodzom zamordowanym bestialsko przez Niemców i Khoisan. Podobna uroczystość, organizowana przez Herero (biała flaga), odbywa się w Omaruru w weekend przed 10 października. W Okahandja organizuje się tę uroczystość ponownie w weekend poprzedzający 11 czerwca, wtedy przygotowują ją Herero (zielona flaga).

Waterberg Plateau to górski park o 200-metrowych urwiskach skalnych, które prezentują się najokazalej w sierpniu i we wrześniu, kiedy gromadzą się chmury w godzinach popołudniowych, tworząc spektakularne widoki, co doceniają fotografowie. Jest to miejsce, gdzie możesz spotkać rzadkie gatunki zwierząt, takie jak antylopa szabloroga, antylopa końska i madoqua.

Wybrzeże Szkieletów to miejsce pokryte gęstymi mgłami, posiadające rzadko spotykaną zwierzynę, a także straszące wraki statków. Możesz tu przyjechać w każdym terminie — panuje tu bowiem zawsze stała, znośna temperatura.


Pogoda w Namibii