Kiedy jechać do Parku Krugera w RPA


Najlepsza pora roku do odwiedzenia Parku Krugera


Miesiąc Pogoda Krajobraz Zwierzęta
Styczeń Sam środek pory deszczowej z częstymi burzami. W czasie dnia temperatury są rekordowo wysokie, panuje wysoka wilgotność powietrza, jest duszno. Gorące noce. Kwitnie wiele dzikich kwiatów na sawannach i w buszu. Krajobrazy są pełne kolorów. Drzewo marula i dzikie palmy daktylowe owocują. Dzika zwierzyna przemieszcza się po rozległych przestrzeniach dzięki łatwemu dostępowi do wody. Wiele drapieżników poluje w południowo-wschodnim i środkowym Krugerze, czyli w miejscach, gdzie koncentruje się najwięcej antylop. Wiele stad z młodymi i wiele słoni żeruje na owocach maruli. Łatwe do spotkania chrząszcze gnojaki.
Luty Podobne warunki pogodowe jak w styczniu. Z reguły jest to sezon powodzi, poziom wody jest bardzo wysoki i ulewne deszcze mogą spowodować przerwanie brzegów. Roślinność w szczycie rozwoju, są już owoce na drzewach jackalberry, powstają duże mokradła i jeziora, wiele aloesów zakwita. Zwierzęta oddalają się na inne, bogatsze pastwiska. Wielkie stada antylop rozchodzą się po wschodnich sawannach. Wiele stad z młodymi znajduje się pod opieką matek albo samców. Przychodzą na świat młode koba śniadego, sunbirds zajęte są na kwitnących aloesach.
Marzec Koniec lata. Dni ciągle jeszcze są bardzo gorące i parne, ale wieczory chłodniejsze. Ostatnie większe opady deszczu w tym sezonie. Roślinność bardzo gęsta, trawy wydają nasiona. Największa ilość wody. Poziom wody w rzekach wysoki. Figi kończą owocowanie. Wiele gatunków drzew z długimi strąkami (mahoń, round leaf bloodwods, silver cluster leaf), łatwiejsze staje się rozpoznawanie drzew. Owoce baobabów. Rozprzestrzenianie się zwierzyny w swoim szczycie. Wiele młodych, rodzą się kudu i bawoły. Kestrels zbierają się w stada liczące tysiące sztuk i szykują się do odlotu na północ. Wiele innych ptaków wędrownych odlatuje.
Kwiecień Nadchodzi jesień. Zauważalny spadek temperatur dziennych. Noce mogą być bardzo zimne. Mało opadów z występującymi późnoletnimi deszczami. Bujna roślinność, drzewa zielone, wiele drzew owocuje. Strąki na drzewach mopane. Drzewa combretums i red bushwillow łatwe do rozpoznania po ich charakterystycznych czteroskrzydłych owocach. Zwierzęta w rozsypce po parku, większość w bardzo dobrej kondycji, zaczynają przygotowania do zimy. Impala, antylopy gnu i guźce przechodzą okres zalotów. Większość wędrownych ptaków odlatuje do połowy kwietnia.
Maj Jesień. Ciepłe nawet gorące dni, chłodne wieczory. Sucho, możliwy deszcz. Busz zaczyna usychać, krajobraz zmienia się z koloru zielonego na żółty. Drzewa mopane zaczynają zmieniać kolor na żółty. Zakwitają na żółto white kirkias. Zbiorniki wodne w zagajnikach mopane wysychają pierwsze. Baobaby zrzucają swoje ostatnie owoce. Wiele zwierząt wędruje w poszukiwaniu cieplejszych miejsc. Zaloty impali dalej w toku, przychodzą na świat młode likaony i sępy. Słonie przechodzą z Parku Transgranicznego do północnego Krugera.
Czerwiec Zima. Dni czasami gorące, ale z reguły ciepłe. Wieczory zimne, bez wiatru, pora sucha. Wiele gatunków drzew traci liście. Kolczaste krzaki i trawy zmniejszają się. Kwitnie euphorbia, owocuje niala tree. Akacja traci swoje strąki, większość zbiorników wodnych wysycha. Zwierzyna przenosi się nad duże akweny wodne, drapieżniki są aktywne nad brzegami rzek i wokół zbiorników wodnych. Duża ilość słoni w północnym Krugerze.
Lipiec Środek zimy, ciepłe i chłodne dni z zimnymi nocami i bardzo zimnymi porankami. Zdarzające się deszcze z wiatrami, czasami gorąco. Busz bardzo suchy z małą ilością liści. Bardzo mało wody, zagajniki mopane koloru brązowo-pomarańczowego. Kwitnie dziwnie pachnący bush potato. Zwierzyna skoncentrowana wokół wody, wiele słabszych zwierząt zabierają drapieżniki. Bardzo dobre warunki do obserwacji zwierząt, na północy najwięcej słoni. Wiele ptaków z centralnych części RPA przenosi się do Krugera.
Sierpień Późna zima, chłodne poranki i zimne wieczory. Temperatura i wilgotność powietrza wzrasta w ciągu dnia. Więcej wilgoci. Wiatry zapowiadają wiosnę. Busz bardzo suchy, możliwość pożarów. Kwitnie knobthorn. Sjambok ma strąki, cassia w kolorze żółtym. Mopane w rdzawym kolorze. Trawy wyjedzone przez zwierzynę, zwłaszcza przy zbiornikach wodnych. Zwierzęta są tylko nad rzekami i jeszcze istniejącymi zbiornikami wodnymi. Wiele słabszych zwierząt pada z pragnienia albo zostaje porwanych przez drapieżniki. Pierwsze ptaki wędrowne powracają do Krugera.
Wrzesień Miesiąc wiosenny, świeże poranki i ciepłe lub gorące dni. Noce mogą być zimne. Możliwe ulewy, ale trudne do przewidzenia z powodu dużych wahań klimatycznych. Pojawiają się pierwsze zielone pędy, czuje się wiosnę. Na czerwono zakwita weeping boer beans w zależności od deszczów. Mopane szybko rosną z liśćmi z czerwonym odcieniem. Purpurowe kwiaty drzewa wisteria są dowodem, że nadeszła wiosna. Zwierzęta przez cały czas gromadzą się wokół wody. Roślinożercy obżerają się młodymi pędami, słonie zaczynają oddalać się, coraz więcej ptaków powraca.
Październik Wczesne lato. Pierwsze letnie ulewy, temperatury w ciągu dnia wysokie. Niektóre dni upalne i duszne. Sawanny zmieniają kolor na zielony. Mokradła na wschodnich, bazaltowych równinach odradzają się. Drzewa mają już liście. Pojawiają się rośliny cebulkowe. Kwitną fever trees, african wattle, magic quarri i sickle bush. Baobab zaczyna swój sześciotygodniowy okres kwitnięcia. Zwierzyna zaczyna rozchodzić się po parku, dostępne jest coraz więcej wody. Mniejsze antylopy wydają potomstwo, ptaki mają swoje zaloty, wszystkie wędrowne ptaki powróciły.
Listopad Wczesne lato z upalnymi dniami i ciepłymi wieczorami. Z reguły jest dwa ryzy więcej deszczów niż w poprzednim miesiącu. Roślinność odżyła. Wiele drzew kwitnie, przybywa wody w suchszych miejscach. Zagajniki mopane są zielone, kwitnie red pride of de kaap i apple leaf. Wiele zwierząt ma swoje potomstwo. W celu obrony młodych stają się agresywne. Woodland Kingfishers ogłaszają, że nadeszło lato. Bardzo dużo owadów.
Grudzień Środek lata, upalne, duszne dni, częste burze z pięknymi błyskawicami. Wysoki wskaźnik malarii. Raptowny wzrost roślinności. Kwitną figowce, drzewa mopane i lilie flame. Zwierzęta rozchodzą się po parku, rodzą się młode impale, drapieżniki podążają za młodymi impalami. Wylęga się wiele ptaków.